X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Brytyjski historyk: rozmiar niemieckich zbrodni w Polsce wynikał z pobudek ideologicznych

19.05.2021 09:54
Rozmiaru niemieckich zbrodni popełnionych na Polakach w 1939 r. nie wyjaśniają okoliczności wojenne, lecz wynikał on z pobudek ideologicznych - napisał brytyjski historyk Roger Moorhouse w najnowszym numerze "Studiów nad Totalitaryzmami i XX Wiekiem".
Adolf Hitler napisał część Mein Kampf w więzieniu
Adolf Hitler napisał część "Mein Kampf" w więzieniuWalter Frentz/Wikimedia Commons

W wydawanej przez Instytut Pileckiego publikacji naukowej zamieszczony został artykuł Moorhouse'a pt. "Prelude to Race War: The Ideological Drivers behind German Atrocities Committed against POWs and Civilian Populations during the September Campaign of 1939" (Preludium do wojny rasowej: ideologiczne przyczyny niemieckich okrucieństw popełnionych na jeńcach wojennych i ludności cywilnej podczas kampanii wrześniowej 1939 r.).

Autor, zwracając uwagę, że w czasie kampanii wrześniowej niemieccy żołnierze popełnili w Polsce ponad 20 razy więcej masowych zbrodni niż podczas porównywalnej długości kampanii francuskiej wiosną 1940 r., analizuje, jaka jest przyczyna tak dużej dysproporcji. Jak wskazuje, tak dużej liczby masowych zbrodni jak popełniona została w Polsce, nie można wyjaśnić wyłącznie okolicznościami wojennymi, przypadkiem, relatywnym brakiem bojowego doświadczenia Wehrmachtu czy doktryną Blitzkriegu.,

Nazistowska ideologia - kluczowa

Moorhouse uzasadnia, że kluczowym czynnikiem była nazistowska ideologia, zgodnie z którą niemieccy żołnierze postrzegali Polaków - podobnie jak Żydów - jako niższych rasowo, a ich życie jako niemające większej wartości, podczas gdy takiego podejścia nie mieli w stosunku do np. Francuzów. Stąd w ramach tej ideologii zbrodnie wojenne na Polakach były uzasadnione jako środek prowadzący do stworzenia przestrzeni życiowej dla Niemców.

Wskazuje on także, że postrzeganie Polaków przez Niemców jako gorszych, zacofanych czy mniej wartościowych nie zaczęło się wraz z objęciem władzy przez Hitlera, lecz narastało stopniowo przez cały XIX wiek, a wraz nadejściem nazistów zostało obudowane rasowymi teoriami i zyskało ideologiczną podbudowę.

Roger Moorhouse jest brytyjskim historykiem i pisarzem specjalizującym się w historii II wojny światowej. Jest autorem lub współautorem kilkunastu książek na ten temat. Najważniejsze z nich to "Pakt diabłów. Sojusz Hitlera i Stalina" o współpracy niemiecko-sowieckiej w latach 1939-1941, "Stolica Hitlera. Życie i śmierć w wojennym Berlinie" oraz "Polska 1939. Pierwsi przeciwko Hitlerowi" o polskiej wojnie obronnej. W 2020 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP za wkład w rozpowszechnianie wiedzy o polskiej historii w Wielkiej Brytanii.


PAP/dad

Potężny wzrost eksportu z Polski do Niemiec. Wyprzedziliśmy USA

18.05.2021 15:20
Import z Polski do Niemiec wzrasta tak mocno, że w pierwszym kwartale br. Polska stała się trzecim co do wielkości dostawcą dla RFN, wyprzedzając Stany Zjednoczone - pisze we wtorek niemiecki dziennik ekonomiczny "Handelsblatt".

Republikanie: Biden boi się o relacje z Berlinem, jest gotów na ustępstwa ws. Nord Stream 2

19.05.2021 07:24
Republikanie oburzeniem zareagowali na informację portalu Axios, że administracja USA ma odstąpić od sankcji związanych z budową rurociągu Nord Stream 2. - Jeśli reżim Putina dokończy tę budowę, to tylko dlatego, że rząd Bidena na to pozwolił - powiedział kongresmen Michael McCaul.

Wycieczki tematyczne "Śladami lwowskich patronów"

19.05.2021 09:18
Konsulat RP we Lwowie zorganizował wycieczki tematyczne "Śladami lwowskich patronów". Ich uczestnicy podążali śladami takich osób, jak twórca szczepionki przeciw tyfusowi plamistemu, biolog Rudolf Weigl oraz lekarz i epidemiolog ksiądz Henryk Mosing.