Redakcja Polska

190 lat temu podczas Powstania Listopadowego rozpoczęły się walki o Redutę Ordona

06.09.2021 13:30
Rozpoczęte 6 września 1831 r. dwudniowe starcia polskich powstańców z przeważającymi siłami rosyjskimi zakończyły się kapitulacją obrońców. Polscy żołnierze nie widząc szans na zwycięstwo, wysadzili obiekt.
Audio
  • 190 lat temu rozpoczęły się walki o Redutę Ordona - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Symboliczny grób żołnierzy polskich i rosyjskich postawiony przez Stowarzyszenie Reduta Ordona, ulica Na Bateryjce
Symboliczny grób żołnierzy polskich i rosyjskich postawiony przez Stowarzyszenie Reduta Ordona, ulica Na Bateryjce Foto: Wikipedia/cc/Panek

Wskutek przegranej powstańcy byli zmuszeni poddać Warszawę. Niedługo potem - 21 października 1831 roku - powstanie upadło. W przeddzień 190-lecia obrony Reduty Ordona na warszawskiej Ochocie odbyły się uroczystości związane z tą rocznicą. Kilkanaście lat temu, dzięki pracom archeologicznym udało się poprawnie zlokalizować szczątki Reduty w okolicy ulicy Bohaterów Września. Jak mówił szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, naszym obowiązkiem jest upamiętnienie tego miejsca

Reduta Ordona naprawdę nosiła nazwę "Dzieło fortyfikacyjne nr 54". Placówką dowodził major Ignacy Dobrzelewski, wojskami artyleryjskimi - podporucznik Julian Konstanty Ordon. Załogę stanowiło kilkuset żołnierzy, którzy dysponowali zaledwie 6 armatami oraz składem amunicji i prochu.

Bohaterscy obrońcy przeszli do historii za sprawą wiersza Adama Mickiewicza "Reduta Ordona", napisanego na podstawie opowiadania Stefana Garczyńskiego, bezpośredniego świadka wydarzeń. W literaturze Ordon wysadził się w powietrze wraz z placówką, w rzeczywistości, ciężko poparzony, przeżył. Powstańcy dysponowali nowoczesną, jak na tamte czasy, bronią palną – zauważa dyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie dr Wojciech Brzeziński. Państwowe Muzeum Archeologiczne od 2010 roku na terenie Reduty Ordona prowadzi badania archeologiczne. Podczas prac odkryto liczne zabytki – wyjaśnia dyrektor placówki.

Przez wiele lat uważano, że Reduta Ordona znajdowała się na warszawskiej Woli. Wiadomo już, że była ulokowana w trójkącie obecnych ulic: Na Bateryjce, alei Bohaterów Września oraz Alei Jerozolimskich w Warszawie. Teren Reduty Ordona został wpisany do rejestru zabytków jako miejsce bitwy.

IAR/ep

50. rocznica odbudowy Zamku Królewskiego. Piknik w Warszawie

05.09.2021 12:25
- Zamek Królewski w Warszawie został odbudowany dzięki ofiarnej zbiórce funduszy prowadzonej wśród Polaków i Polonii. Chcemy za to podziękować. Zapraszamy nie tylko warszawiaków, aby świętowali z nami ten wspaniały, złoty jubileusz - mówiła w Polskim Radiu 24 kustosz Zamku Królewskiego w Warszawie Bożena Radzio.

Polacy w Czechach upamiętnią 89. rocznicę śmierci Żwirki i Wigury

06.09.2021 14:30
89 lat temu śmierć w katastrofie lotniczej ponieśli pilot Franciszek Żwirko i konstruktor Stanisław Wigura. Samolot, którym lecieli, spadł w okolicach Cierlicka na Zaolziu. W sobotę, w dniu tragicznej rocznicy, bohaterów przestworzy upamiętnią Polacy w Czechach.

Wilno: szefowie dyplomacji Polski i Litwy otworzyli wystawę "Polska i Litwa - razem w imię wolności"

06.09.2021 13:51
Polska i Litwa świętują trzydziestolecie wznowienia wzajemnych stosunków dyplomatycznych. Z tej okazji szefowie dyplomacji obu krajów - Zbigniew Rau oraz Gabrielius Landsbergis - otworzyli w centrum Wilna wystawę "Polska i Litwa - razem w imię wolności". Pokazuje ona historię ruchów wolnościowych w obu krajach na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku.