Polskie Radio
Section05
powstanie listopadowe

Napoleon Orda - wybitny dokumentalista polskiej architektury

138 lat temu zmarł w Warszawie, jeden z najwspanialszych kronikarzy polskiej zabytkowej architektury, Napoleon Orda. Ciężko chory rysownik, malarz, pianista i kompozytor odszedł 26 kwietnia 1883 roku i pochowany został w Janowie Poleskim (obecnie Białoruś). W swoich licznych podróżach wsławił się tym, że dokumentował widziane budowle, architekturę czy niesamowite elementy krajobrazowe w realistycznych rysunkach i pięknych akwarelach. W wielu wypadkach jego dzieła są jedynym, tak dobrze zachowanym obrazem bezpowrotnie utraconych budowli czy założeń miejskich bądź posiadłości wiejskich.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA malarstwo powstanie listopadowe

"Warszawianka". Pieśń powstania listopadowego

"Oto dziś dzień krwi i chwały, oby dniem wskrzeszenia był!" Tymi słowami rozpoczyna się tekst "Warszawianki", hymnu towarzyszącemu powstaniu listopadowemu, napisanemu przez Casimira François Delavigne’a. 5 kwietnia 1831 roku w warszawskim Teatrze Wielkim odbyło się premierowe wykonanie tej pieśni do słów w tłumaczeniu Karola Sienkiewicza i z muzyką Karola Kurpińskiego. Dziś mija 190 lat od tego wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  powstanie listopadowe Francja Teatr Wielki - Opera Narodowa pieśń hymn narodowy niepodległość HISTORIA

"Polsce kibicowała cała cywilizowana Europa". Historyk o bitwie pod Olszynką Grochowską

- Rosja wydawała się jakimś gigantem niepojętym, który posiada jakieś ogromne terytoria, nieznane, nikt nie wiedział, co tam się w środku dzieje. (...) I nagle maleńkie Królestwo Polskie - pamiętajmy, nie cała Polska - przeciwstawia się temu olbrzymowi - mówił w Polskim Radiu 24 historyk Krzysztof Jabłonka opisując bitwę pod Olszynką Grochowską.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA HISTORIA powstanie listopadowe Rosja historia Polski

Rocznica bitwy pod Olszynką Grochowską. Uroczysta msza święta uczci pamięć poległych

W ramach przypadającej na 25 lutego 190. rocznicy Bitwy pod Olszynką Grochowską biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński w kościele pod wezwaniem Najczystszego Serca Maryi w Warszawie (plac Szembeka) odprawi o godz. 12:30 uroczystą mszę świętą. Po Eucharystii, między 14.00 a 16:00, zostaną złożone wieńce przy pomniku Bitwy Grochowskiej (ul. Traczy/Szeroka).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA powstanie listopadowe historia Polski