Polskie Radio
Section05
powstanie listopadowe

"Zawsze marzył, żeby wrócić do wolnej ojczyzny". Uroczystości sprowadzenia z Francji szczątków Maurycego Mochnackiego

Na grobie Maurycego Mochnackiego na cmentarzu Saint-Amatre w Auxerre kwiaty złożyły delegacja polskich władz z ministrem Janem Dziedziczakiem, władze miasta Auxerre oraz przedstawiciele Polonii. To początek uroczystości sprowadzenia z Francji do Polski szczątków powstańca listopadowego i wybitnego przedstawiciela Wielkiej Emigracji, zmarłego we Francji w 1834 roku. Jutro szczątki Maurycego Mochnackiego zostaną sprowadzone do Polski.
Zobacz więcej na temat:  Maurycy Mochnacki historia Polski powstanie listopadowe pamięć pogrzeby MSZ Jan Dziedziczak Francja ŚWIAT Europa

Nie tylko Emilia Plater. Małgorzata Żaryn o kobietach w powstaniu listopadowym

29 listopada minie 191. rocznica wybuchu powstania listopadowego. Zryw z roku 1830 według wielu historyków miał realne szanse powodzenia. Zakończył się klęską nie dlatego, że Polacy nie wykazali się odpowiednią determinacją, bohaterstwem, poświęceniem dla ojczyzny. Przyczyn porażki należy doszukiwać się w kunktatorstwie, strachu, braku śmiałych planów tych, którzy stanęli na jego czele.
Zobacz więcej na temat:  kobieta powstanie listopadowe

"Był najwybitniejszym przedstawicielem ówczesnego pokolenia". Politolog wspomina Maurycego Mochnackigo

- Był twórcą i człowiekiem, który opisał istnienie polskiego narodu politycznego w Europie monarchów, gdzie nie narody były suwerenami lecz władcy - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski (politolog, Uniwersytet Łódzki). 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Europa romantyzm powstanie listopadowe Maurycy Mochnacki HISTORIA Powązki

"Hołd dla pokolenia Wielkiej Emigracji". Żurawski vel Grajewski o sprowadzeniu szczątków Mochnackiego

W Auxerre w regionie Burgundia zostaną dziś uroczyście pożegnane szczątki Maurycego Mochnackiego. Zdaniem prof. Przemysława Żurawskiego vel Grajewskiego decyzja premiera Mateusza Morawieckiego o sprowadzeniu szczątków i pochowaniu ich na Powązkach jest symbolicznym hołdem dla pokolenia Wielkiej Emigracji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA premier Maurycy Mochnacki romantyzm powstanie listopadowe

Szczątki Maurycego Mochnackiego zostaną sprowadzone do Polski. Dziś uroczystości pożegnalne w Auxerre

W Auxerre w regionie Burgundia zostaną dziś uroczyście pożegnane szczątki Maurycego Mochnackiego. Powstaniec listopadowy i wybitny przedstawiciel Wielkiej Emigracji zmarł we Francji w 1834 roku. W uroczystości będzie uczestniczyła delegacja polskich władz z ministrem Janem Dziedziczakiem, pełnomocnikiem rządu ds. Polonii i Polaków za granicą.
Zobacz więcej na temat:  Europa romantyzm powstanie listopadowe ŚWIAT Francja Maurycy Mochnacki

Muzyczny hołd dla bohaterów powstania listopadowego

W powstaniu listopadowym walczyło wielu Polaków, którzy urodzili się jeszcze w przedrozbiorowej Rzeczypospolitej i którzy nie mogli pogodzić się z utratą niepodległości.  - Gdyby nie ten wielki narodowy zryw, w kraju zapanowałyby smutek i marazm. Zapewne nie byłoby kolejnych powstań, a wtedy nie doczekalibyśmy się ostatecznego wyzwolenia naszej ojczyzny - powiedział na antenie Jedynki Lech Makowiecki, prowadzący audycję "Wieczór z historią". 
Zobacz więcej na temat:  powstanie listopadowe historia Polski piosenka Lech Makowiecki

Generał Józef Dwernicki. Bohater spod Stoczka

Był utalentowanym wojskowym, który po raz pierwszy wsławił się męstwem podczas wojen napoleońskich. Do jego największych osiągnięć należy jednak zwycięskie starcie podczas powstania listopadowego. Wygrana ta miała wielkie znaczenie symboliczne - nie tylko podniosła Polaków na duchów, lecz także pokazała Rosjanom, że nie należy lekceważyć przeciwnika. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski powstanie listopadowe Napoleon_Bonaparte

"Zawdzięczamy mu narodową tożsamość". Premier Mateusz Morawiecki o Maurycym Mochnackim

 - W swoim dziele pt. "O literaturze polskiej w wieku XIX", choć nie tylko w tym jednym, stworzył nową formułę polskiej tożsamości - tożsamość zapisaną w kulturze - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki w 10. odcinku podcastu, opublikowanym w mediach społecznościowych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki Maurycy Mochnacki romantyzm literatura HISTORIA powstanie listopadowe społeczeństwo historia Polski

Spektakl pełen wzlotów i upadków. Historia Teatru Wielkiego w Warszawie

19 listopada to ważna data w dziejach polskiego teatru. Tego dnia w 1765 roku rozpoczął działalność Teatr Narodowy, dokładnie dwieście lat później na deski odbudowanego po wojnie Teatru Wielkiego weszli pierwsi aktorzy, a w 1996 roku zainaugurowano pierwszy od lat sezon na odrestaurowanej po pożarze scenie teatralnej.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Teatr Wielki - Opera Narodowa Warszawa Stanisław Moniuszko Kazimierz Dejmek powstanie listopadowe

Polska na wygnaniu. Wielka Emigracja pozwoliła nam przetrwać

Choć pojedyncze punkty oporu broniły się do końca października, to przekroczenie granicy Prus przez główny korpus wojsk powstańczych 5 października 1831 roku oznaczało upadek powstania. Podobnie jak żołnierze, granice Kongresówki opuściły tysiące ludzi, dając początek fenomenowi polskiego życia kulturalno-politycznego poza ojczystą ziemią.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA emigracja powstanie listopadowe romantyzm Adam Jerzy Czartoryski Fryderyk Chopin Adam Mickiewicz Cyprian Kamil Norwid Zygmunt Krasiński Juliusz Słowacki Joachim Lelewel