Polskie Radio
Section05
powstanie listopadowe

Robert Kostro: powstania były ważnymi ogniwami polskiego ruchu niepodległościowego

- Powstanie listopadowe i w ogóle ruchy zbrojne, powstania, spiski, konspiracje - przeciwko władzom zaborczym, zwłaszcza przeciwko Rosji - były jednym z ważnych ogniw polskiego ruchu niepodległościowego i procesu kształtowania się tożsamości narodowej - podkreślił w Polskim Radiu 24 Robert Kostro, historyk i dyrektor Muzeum Historii Polski.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski powstanie listopadowe

Generał Józef Dwernicki. Bohater spod Stoczka

Był utalentowanym wojskowym, który po raz pierwszy wsławił się męstwem podczas wojen napoleońskich. Do jego największych osiągnięć należy jednak zwycięskie starcie podczas powstania listopadowego. Wygrana ta miała wielkie znaczenie symboliczne - nie tylko podniosła Polaków na duchów, lecz także pokazała Rosjanom, że nie należy lekceważyć przeciwnika. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski powstanie listopadowe Napoleon_Bonaparte

Spektakl pełen wzlotów i upadków. Historia Teatru Wielkiego w Warszawie

19 listopada to ważna data w dziejach polskiego teatru. Tego dnia w 1765 roku rozpoczął działalność Teatr Narodowy, dokładnie dwieście lat później na deski odbudowanego po wojnie Teatru Wielkiego weszli pierwsi aktorzy, a w 1996 roku zainaugurowano pierwszy od lat sezon na odrestaurowanej po pożarze scenie teatralnej.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Teatr Wielki - Opera Narodowa Warszawa Stanisław Moniuszko Kazimierz Dejmek powstanie listopadowe

Polska na wygnaniu. Wielka Emigracja pozwoliła nam przetrwać

Choć pojedyncze punkty oporu broniły się do końca października, to przekroczenie granicy Prus przez główny korpus wojsk powstańczych 5 października 1831 roku oznaczało upadek powstania. Podobnie jak żołnierze, granice Kongresówki opuściły tysiące ludzi, dając początek fenomenowi polskiego życia kulturalno-politycznego poza ojczystą ziemią.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA emigracja powstanie listopadowe romantyzm Adam Jerzy Czartoryski Fryderyk Chopin Adam Mickiewicz Cyprian Kamil Norwid Zygmunt Krasiński Juliusz Słowacki Joachim Lelewel

Udział Polek w wojnie polsko-bolszewickiej i Bitwie Warszawskiej

Polki, które brały udział w wojnie polsko-bolszewickiej i w Bitwie Warszawskiej pełniły służbę w linii, na zapleczu frontu i w wywiadzie. Po klęsce powstania listopadowego car Mikołaj I napisał do Iwana Paskiewicza, namiestnika Królestwa Polskiego, że boi się polskich kobiet, że "ten szatański naród zawsze działał przez nie". Z kolei trzydzieści lat później rosyjski poeta, tłumacz, publicysta Nikołaj Berg napisał, że "kobieta polska jest wiecznym, nieubłaganym i nieuleczalnym spiskowcem".
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska Mikołaj I powstanie listopadowe kobieta historia Polski

Izydor Borowski - adiutant Simóna Bolívara, bohater Persji

Jego burzliwa biografia odzwierciedla czasy, w których przyszło mu żyć. Rozbiory i upadek Rzeczypospolitej, a następnie zawiedzione nadzieje związane z Napoleonem Bonaparte zmusiły go do tułaczki po świecie. Oto historia Polaka, który pomógł Wenezueli uzyskać niepodległość, a szachowi Mohammadowi Kadżarowi zasiąść na perskim tronie. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Legiony Polskie rozbiory Polski Napoleon Bonaparte Simón Bolívar powstanie listopadowe Haiti Wenezuela