Polskie Radio
Section05
powstanie listopadowe

"Dewajtis". Wydarzenia historyczne, które wpłynęły na losy bohaterów serialu

Powstanie styczniowe, walka z Rosjanami, zsyłki na Syberię, a wcześniej: powstanie listopadowe. Wiedza o tych wydarzeniach jest niezbędna, by zrozumieć punkt wyjścia opowieści zawartej w "Dewajtis". Ten nowy serial Telewizji Polskiej, oparty na powieści Marii Rodziewiczówny pod tym samym tytułem, opowiada bowiem o ludziach, których losy determinowała wielka historia.
Zobacz więcej na temat:  powstanie listopadowe Powstanie Styczniowe Maria Rodziewiczówna serial Dewajtis literatura Rosja Syberia

Franciszek chwali rosyjski imperializm. Nie jest w tym pierwszy

W ostatnich dniach papież Franciszek po raz kolejny wywołał burzę. Ojciec Święty zwracając się do młodych Rosjan, zachęcił ich do dbania o dziedzictwo wielkiej Rosji. Wypowiedź papieża wzbudziła kontrowersje, ale to nie pierwszy raz w historii, gdy głowa Kościoła katolickiego patrzy na imperialistyczną Rosję przychylnie.
Zobacz więcej na temat:  papież Rosja Ukraina historia Polski Powstanie Styczniowe powstanie listopadowe HISTORIA

Izydor Borowski - adiutant Simóna Bolívara, bohater Persji

Jego burzliwa biografia odzwierciedla czasy, w których przyszło mu żyć. Rozbiory i upadek Rzeczypospolitej, a następnie zawiedzione nadzieje związane z Napoleonem Bonaparte zmusiły go do tułaczki po świecie. Oto historia Polaka, który pomógł Wenezueli uzyskać niepodległość, a szachowi Mohammadowi Kadżarowi zasiąść na perskim tronie. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Legiony Polskie rozbiory Polski Napoleon Bonaparte Simón Bolívar powstanie listopadowe Haiti Wenezuela