X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Żyjący byli więźniowie obozu przejściowego w Pruszkowie, będą mieli uprawnienia kombatanckie

02.10.2021 15:17
Żyjący byli więźniowie niemieckiego obozu przejściowego Dulag 121 w Pruszkowie będą mieli uprawnienia kombatanckie. Poinformował o tym premier Mateusz Morawiecki w liście odczytanym podczas uroczystości pod pomnikiem "Tędy przeszła Warszawa" na terenie byłego obozu Durchgangslager 121. W sobotę odbywają się tam oficjalne obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc upamiętniające 650 tysięcy osób, które przeszły przez ten niemiecki nazistowski obóz przejściowy.
Mieszkańcy Warszawy w drodze do obozu Dulag w Pruszkowie
Mieszkańcy Warszawy w drodze do obozu Dulag w PruszkowieZ archiwum Muzeum Warszawy

Kilka dni po wybuchu Powstania Warszawskiego w 1944 roku trafiali do tego obozu mieszkańcy wypędzeni z niszczonej i plądrowanej stolicy oraz okolicznych miejscowości.

Durchgangslager 121 został założony przez Niemców 6 sierpnia 1944 roku na terenie warsztatów kolejowych w Żbikowie - dzielnicy Pruszkowa. Pierwszy transport wypędzonych warszawiaków dotarł do obozu 7 sierpnia. Znalazło się w nim około trzech tysięcy ocalałych z rzezi mieszkańców Woli, których pieszo pognano do Pruszkowa. Były to głównie kobiety i dzieci. Później ludzi dowożono też pociągami Elektrycznej Kolei Dojazdowej lub magistralą skierniewicką, nawet kilkanaście tysięcy osób jednego dnia.

Więźniowie byli poddawani brutalnej selekcji. Rozdzielano rodziny. Osoby młode, podejrzane o udział w powstaniu, trafiały do obozów koncentracyjnych, pozostałych zdrowych ludzi kierowano na roboty przymusowe do III Rzeszy. Niezdolnych do pracy wysyłano na osiedlenie do różnych miejscowości Generalnego Gubernatorstwa.

IAR/dad

Prawie 19,5 mln osób w Polsce jest w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19

02.10.2021 12:23
W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest w Polsce ponad 19 mln 489 tys. osób – podano w sobotę na rządowych stronach.

W Mińsku zatrzymano operatora, który współpracował z Deutsche Welle

02.10.2021 13:03
Redakcja Deutsche Welle poinformowała, że w mieszkaniu współpracującego z nią operatora Jahora Kamarouskiego odbyła się rewizja. On sam trafił wcześniej do aresztu na 14 dni za "chuligaństwo".

Żaryn: od tygodni funkcjonariusze i żołnierze bronią Polski przed brutalną grą Putina i Łukaszenki

02.10.2021 13:09
Od tygodni funkcjonariusze i żołnierze, strzegąc granicy z Białorusią, bronią Polski przed skutkami brutalnej gry Putina i Łukaszenki - napisał w piątek rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Jak podkreślił, w chwili kryzysu Polacy mogą liczyć na policję, Straż Graniczną i Wojsko Polskie.