X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Pomnik Gloria Victis na Powązkach przekazany pod opiekę Muzeum Powstania Warszawskiego

29.10.2021 13:39
Decyzję tę podjął Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. W uroczystości wzięli udział prezes Okręgu Warszawa Światowego Związku Żołnierzy AK, Stanisław Majewski oraz dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.
Audio
  • Pomnik Gloria Victis pod opieką MPW - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
WARSZAWA KONFERENCJA DOT. POMNIKA GLORIA VICTIS
WARSZAWA KONFERENCJA DOT. POMNIKA GLORIA VICTISPAP/Paweł Supernak

Pomnik Gloria Victis przeszedł w ostatnim czasie rewitalizację. Prace renowacyjne monumentu wraz z otoczeniem: czterema grobami dowódców Armii Krajowej rozpoczęły się z inicjatywy Komitetu Społecznego Wolontariuszy Muzeum Powstania Warszawskiego "Ratujmy Groby Powstańcze".

Stanisław Majewski podczas uroczystości przekazania opieki nad pomnikiem podkreślił, że dla żyjących powstańców warszawskich pamięć o ich poległych kolegach "jest powołaniem i obowiązkiem".

Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski zaznaczył, że pomnik Gloria Victis "to miejsce szczególne, bo raz w roku staje się sercem Warszawy, a może nawet sercem Polski".

Tradycja zbierania się 1 sierpnia w godzinę "W" przed pomnikiem Gloria Victis ma już kilkadziesiąt lat. Także w czasach, gdy komunistyczne władze nie zezwalały na obchodzenie rocznic powstania, warszawiacy, rodziny poległych oraz żyjący powstańcy przychodzili na Wojskowe Powązki, by w milczeniu oddać hołd bohaterom, złożyć kwiaty oraz zapalić znicze na ich grobach.

Pomnik Gloria Victis stanowi centralny punkt zwartego obszaru kwater, w których znajdują się groby żołnierzy wszystkich oddziałów Armii Krajowej walczących w Powstaniu – ich prochy zostały ekshumowane w latach 1945–1947 z terenu całej Warszawy i złożone na Powązkach Wojskowych. Nazwa pomnika – „chwała zwyciężonym” – jest nawiązaniem do opowiadania Elizy Orzeszkowej poświęconego powstaniu styczniowemu, w którym autorka podkreśla, że walczącym o wyzwolenie ojczyzny należą się cześć i szacunek, niezależnie od wyniku starć.

Pomnik w postaci wysokiego obelisku z czarnego granitu zwieńczony jest urną i narożnikami z granitu. Na czterech bokach widnieją napisy z brązu: „Żołnierzom Armii Krajowej poległym za wolność”, „1939–1944”, „Powstanie Warszawskie 1.VIII – 2.X.1944”, „Gloria Victis”.

IAR/ep