Polskie Radio
Section05
Powązki

"Komuniści bali się ich także po ich śmierci"

W Gdyniu-Oksywiu z wojskowymi honorami żegnani są Stanisław Mieszkowski, Jerzy Staniewicz i Zbigniew Przybyszewski. To obrońcy Wybrzeża z 1939 roku, którzy 65 lat temu zostali straceni przez komunistyczne władze. Wyrok był efektem sfingowanego procesu i fałszywych zarzutów o szpiegostwo. Mówił o tym w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Szwagrzyk z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krzysztof Szwagrzyk Powązki Żołnierze Wyklęci IPN Instytut Pamięci Narodowej

"Każdy z nas jest powołany do świętości"

„Uroczystość Wszystkich Świętych, to czas refleksji i zadumy nad sensem ludzkiego życia. Świętość jest naszym celem.” – podkreślał sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński. W Dniu Wszystkich Świętych na cmentarzach w całym kraju zbierane były pieniądze na odnowienie zabytkowych grobów i pomników. O Dniu Wszystkich Świętych mówił w audycji Północ-Południe Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik KEP, a o kweście na Powązkach opowiadali aktorzy Kazimierz Kaczor i Karol Strasburger.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wszystkich Świętych chrześcijaństwo religia Episkopat Polski Powązki

Kwesty na nekropoliach. Ile uda się zebrać w tym roku?

W dniu Wszystkich Świętych na cmentarzach w całym kraju zbierane są pieniadze na odnowienie zabytkowych grobów i pomników. W Warszawie pieniądze z tegorocznej kwesty zostaną przeznaczone na renowację drugiego odcinka Alei Katakumbowej. To jedna z najbardziej reprezentacyjnych części zabytkowej warszawskiej nekropolii.
Zobacz więcej na temat:  Wszystkich Świętych POLSKA Powązki Warszawa Kraków Radom Poznań Zamość Piła Stalowa Wola

Kwesty na cmentarzach. Relacje reporterów PR24

W Dniu Wszystkich Świętych na cmentarzach w całym kraju zbierane są pieniadze na odnowienie zabytkowych grobów i pomników. Na warszawskich Starych Powązkach aktorzy, ludzie kultury i harcerze- jak co roku- zbierają pieniądze na renowację pomników na zabytkowym cmentarzu.W Polskim Radiu 24 relacje z polskich cmentarzy naszych reporterów: Olgi Bobienko, Agaty Zalewskiej, Joanny Opas, Karola Surówki, Karola Tokarczyka i Pawła Pawlicy.
Zobacz więcej na temat:  Wszystkich Świętych Powązki Warszawa