Redakcja Polska

Muzeum Auschwitz: w tym roku na konserwacje przeznaczono ponad 20 mln zł

30.10.2023 14:54
Fundacja Auschwitz-Birkenau w 2023 r. na prace konserwatorskie w Miejscu Pamięci przekazała ponad 20 mln zł – zakomunikowało Muzeum Auschwitz. Wicedyrektor placówki Rafał Pióro podał, że 10 projektów w br. zostanie zakończonych, sześć kontynuowanych, a kolejne sześć będą rozpoczęte.
Muzeum Auschwitz wyłoniło wykonawcę, który stworzy nową stałą wystawę. Po lewej fragment wizualizacji nowej ekspozycji
Muzeum Auschwitz wyłoniło wykonawcę, który stworzy nową stałą wystawę. Po lewej fragment wizualizacji nowej ekspozycjihttps://www.auschwitz.org&shutterstoc/Tartezy

Muzeum zakomunikowało w poniedziałek, że w ubiegłym tygodniu odbyło się 13. posiedzenie komitetu międzynarodowego Fundacji Auschwitz-Birkenau, na którym spotkali się przedstawiciele państw-darczyńców wspierających kapitał wieczysty fundacji. Zyski z tego źródła przekazywane są na konserwację autentycznych pozostałości po byłym niemieckim obozie Auschwitz.

Dyrektor muzeum, a zarazem prezes Fundacji Auschwitz-Birkenau, Piotr Cywiński ocenił, że "prace konserwatorskie w Miejscu Pamięci przebiegają dobrze".

Wicedyrektor muzeum Rafał Pióro, który odpowiada za projekty konserwatorskie, mówił, że "są one realizowane zgodnie z założeniami Globalnego Planu Konserwacji". - Zakończymy w tym roku dziesięć projektów konserwatorskich, sześć będzie kontynuowanych, a kolejne sześć rozpoczniemy. W 2024 r. będziemy prowadzili jednocześnie 12 projektów. Ostatnie lata pokazały, jak ważne jest istnienie funduszu, który gwarantuje finansowanie prac. Chciałbym podziękować za wsparcie w zachowaniu Miejsca Pamięci. Bez waszych krajów nie byłoby to możliwe - powiedział Rafał Pióro. 

Prace przy historycznych obiektach

Zdaniem szefowej GPK Agnieszki Tanistry-Różanowskej, "oprócz widocznych prac na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau – konserwacji budynków murowanych, drewnianych baraków, a także ruin komór gazowych i krematoriów", prowadzone są prace przy historycznych obiektach: walizkach i bucikach dziecięcych. - Rozpoczęliśmy także konserwacje malowideł naściennych w blokach byłego Auschwitz I - mówiła.

W ostatnim czasie w pracowniach konserwatorskich muzeum otwarto jedno z najnowocześniejszych laboratoriów badawczych.

W styczniu bieżącego roku Muzeum Auschwitz podało, że istniejąca od 2012 roku Fundacja przekazała na prace konserwatorskie służące zachowaniu autentyzmu w Miejscu Pamięci ponad 100 mln zł. Paweł Sawicki z biura prasowego muzeum informował wówczas, że fundacja zarządza kapitałem wieczystym, którego wartość przekroczyła 175 mln euro.

Raport z działalności

Dyrektor generalny Fundacji Wojciech Soczewica, przedstawił - podczas ubiegłotygodniowego posiedzenia komitetu - raport z działalności w ostatnim okresie. - Środki na fundusz wieczysty od Republiki Federalnej Niemiec zostały już w całości przekazane. Otrzymaliśmy także kolejne wpłaty, między innymi od Irlandii i Portugalii. Dzięki Auschwitz-Birkenau Memorial Foundation w Stanach Zjednoczonych udało się zebrać od darczyńców amerykańskich ponad 100 tys. dolarów - powiedział.

Przewodniczący rady fundacji Marek Zając zaznaczył, iż "żadne ze środków pieniężnych zgromadzonych na funduszu wieczystym nie zostały wydane na edukację" w Miejscu Pamięci. - Wszystkie pieniądze, dzięki którym są realizowane projekty edukacyjne, zostały zebrane dodatkowo - podkreślił.

Misją fundacji jest m.in. zabezpieczenie i konserwacja wszystkich autentycznych pozostałości po byłym obozie. Jej fundatorem był ocalały z Auschwitz Władysław Bartoszewski. Dotychczas kapitał wieczysty wsparło blisko 40 państw oraz prywatni filantropi. Prace konserwatorskie finansowe są z zysków z kapitału.

Obóz Auschwitz

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Spośród ok. 140-150 tys. deportowanych do obozu Polaków śmierć poniosła niemal połowa. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: muzeum

79 lat temu 1. Dywizja Pancerna gen. Maczka wyzwoliła Bredę

29.10.2023 09:51
79 lat temu, 29 października 1944 roku, żołnierze 1. Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka wyzwolili holenderską Bredę, otwierając wojskom alianckim drogę w kierunku Mozy. Walczyli w składzie 1. Armii Kanadyjskiej. Wcześniej przeszli trudny szlak bojowy.

Poznaliśmy laureatów nagród imienia Jana Rodowicza "Anody"

30.10.2023 10:57
Honorowe wyróżnienia przyznane zostały po raz 11 z inicjatywy Muzeum Powstania Warszawskiego. Są podziękowaniem za wyjątkową postawę wyjątkowym osobom, dla których inspiracją są Powstańcy Warszawscy.