Polskie Radio
Section05
Breda

"Podróż nadziei. Polskie dzieci z Pahiatua. Nowa Zelandia 1944-2019". 75 lat obecności Polaków na Antypodach

Byłą nazywana "Małą Polską" - Pahiatua, nowozelandzka miejscowość która w czasie II wojny światowej stałą się domem dla kilkuset polskich dzieci. Upamiętniając tamte wydarzenia w siedzibie Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” otworzono wystawę Ambasady Nowej Zelandii "Podróż nadziei. Polskie dzieci z Pahiatua. Nowa Zelandia 1944-2019".
Zobacz więcej na temat:  Polonia Breda Andrzej Duda Antoni Baraniak Londyn Polacy na Białorusi

Prezydent udaje się z wizytą do Królestwa Niderlandów

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą udadzą się z wizytą do Królestwa Niderlandów. W programie dwudniowej wizyty znajdują się zarówno spotkania dwustronne o charakterze politycznym, obchody 75. rocznicy wyzwolenia Holandii przez polskie wojsko, spotkania w instytucjach międzynarodowych mających siedzibę w Holandii, spotkanie z Polonią, jak i wydarzenia gospodarcze.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Holandia Breda Andrzej Duda prezydent

72. rocznica wyzwolenia Bredy

W Bredzie w Holandii zakończyły się dwudniowe uroczystości upamiętniające wyzwolenie miasta spod niemieckiej okupacji przez żołnierzy 1 Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka. 72 lata temu 29 października 1944 roku, polscy żołnierze wyzwalając Bredę, otworzyli drogę w kierunku Mozy. Miasto zostało oswobodzone bez strat w cywilach i zniszczeń zabytkowej zabudowy miasta. Uroczystości w holenderskiej Bredzie podsumował w Polskim Radiu 24 Witold Banach.
Zobacz więcej na temat:  Breda historia Polski Stanisław Maczek

Od Bredy po Kair, czyli lektury "Z najwyższej półki"

Znów ukazało się kilka książek z Trójkowym Znakiem Jakości! Znalazła się wśród nich… powieść Beaty Chomątowskiej "Prawdziwych przyjaciół poznaje się w Bredzie". Opowiedzieliśmy o niej w audycji "Z najwyższej półki". Sięgnęliśmy także po najważniejsze dzieło egipskiego noblisty Nadżiba Mahfuza - napisane przed 54 laty "Dzieci naszej dzielnicy".
Zobacz więcej na temat:  Breda KSIĄŻKA literatura nagroda Nobla