Redakcja Polska

Z Miednoje usunięto polskie symbole wojskowe. W ich miejsce – sowieccy przywódcy

20.05.2025 11:34
Na terenie Polskiego Cmentarza Wojennego w Miednoje w Rosji usunięto płaskorzeźby przedstawiające polskie odznaczenia wojskowe – Order Virtuti Militari oraz Krzyż Kampanii Wrześniowej. Według rosyjskiej prokuratury ich obecność była niezgodna z prawem, a symbole uznano za „antyrosyjskie”. Tymczasem w tym samym miejscu pojawiły się wizerunki sowieckich przywódców, w tym Józefa Stalina i Feliksa Dzierżyńskiego.
Miednoje: usunięty pomnik na polskim cmentarzu wojskowym
Miednoje: usunięty pomnik na polskim cmentarzu wojskowymFoto: Źródło: nexta_tv / Telegram

O decyzji o demontażu poinformowało biuro prasowe kompleksu memorialnego w Miednoje. Działanie podjęto na wniosek prokuratury obwodu twerskiego, powołującej się na przepisy federalne dotyczące ochrony dziedzictwa kulturowego oraz ustawy o upamiętnieniu zwycięstwa ZSRR w II wojnie światowej. Przeciwko obecności polskich symboli opowiedziało się także Rosyjskie Wojskowe Towarzystwo Historyczne, kierowane przez doradcę prezydenta Władimira Putina, Władimira Miedinskiego.

Płaskorzeźby przedstawiające polskie odznaczenia wojskowe zostały zamontowane na cmentarzu w 2000 roku, podczas jego oficjalnego otwarcia. Jak podaje lokalny portal Twerigrad, symbole uznano za "antyrosyjskie", ponieważ "Polska obarcza Rosję winą za wybuch II wojny światowej". Portal promuje także tezę, że zbrodnia katyńska była niemiecką prowokacją, a działania Polski w zakresie usuwania sowieckich pomników to przejaw wieloletniej "antyrosyjskiej polityki".

Kompleks w Miednoje 

Kompleks memorialny w Miednoje znajduje się ok. 30 km od Tweru i składa się z dwóch części – Polskiego Cmentarza Wojennego, na którym spoczywa prawie 6 300 polskich jeńców wojennych zamordowanych przez NKWD w 1940 roku, oraz cmentarza rosyjskich ofiar stalinizmu. Polska część zawiera tablice z nazwiskami pomordowanych, 25 zbiorowych mogił oraz wysokie krzyże. Pomnik upamiętniający obywateli sowieckich nigdy nie powstał, mimo wcześniejszych planów.

Od czasu pełnowymiarowej inwazji Rosji na Ukrainę władze rosyjskie coraz częściej uznają polskie symbole na terenie memoriału za "politycznie nieodpowiednie". Już w czerwcu 2022 roku usunięto stamtąd polskie flagi, a dyrektor Muzeum Najnowszej Historii Rosji Irina Wielikanowa tłumaczyła to zmianą kontekstu politycznego. Jesienią 2023 roku na terenie memorialnym pojawiły się rzeźby przedstawiające sowieckich liderów: Lenina, Stalina, Dzierżyńskiego i Swierdłowa. Kierownik kompleksu Aleksandr Czunosow zapewniał w rozmowie z gazetą Podjom, że rzeźby nie mają charakteru gloryfikującego, a jedynie "odzwierciedlają epokę".

W 2024 roku w Miednoje powstał również film propagandowy Komu bije dzwon w Miednoje, w którym neguje się odpowiedzialność Związku Radzieckiego za zbrodnię katyńską, przypisując ją nazistowskim Niemcom. W produkcji wystąpił m.in. deputowany Dumy Państwowej Anatolij Wasserman.

belsat.eu/dad

Zobacz więcej na temat: historia Polski Miednoje Rosja

Pięć ton opon do Boeingów przejęto na granicy. Próba obejścia sankcji udaremniona

19.05.2025 17:46
Lubelska Krajowa Administracja Skarbowa przechwyciła pięć ton opon przeznaczonych do samolotów cywilnych Boeing, które miały trafić do Azerbejdżanu przez terytorium Białorusi i Rosji. Transport ten naruszał unijne sankcje, a towar został błędnie zadeklarowany jako opony do autobusów i samochodów ciężarowych.

Litwa: ponad 20 balonów z kontrabandą przechwyconych w jeden weekend

20.05.2025 09:44
24 balony z kontrabandą przechwycili litewscy pogranicznicy. W związku ze sprawą zatrzymano trzy osoby.