Polskie Radio
Section05
przemyt

Ogrodnik, przemytnik i twórca uszek. Nieznane oblicza Krzysztofa Pendereckiego

Mija rocznica 90. urodzin jednego z najsławniejszych polskich kompozytorów XX i XXI wieku. Na całym świecie znano i ceniono go jako twórcę muzyki, ale nie wszyscy wiedzieli o jego pozaartystycznych pasjach, rodzinnych tajemnicach czy o fortelu, który otworzył mu drogę do międzynarodowej kariery.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Penderecki MUZYKA muzyka współczesna historia Polski HISTORIA pierogi drzewa drzewo Boże Narodzenie przemyt wspomnienie

Media: wśród odpowiedzialnych za przemyt migrantów coraz więcej Niemców

Portal tygodnika "Spiegel" informuje w sobotę o rosnącej liczbie Niemców angażujących się w przemyt migrantów. Cytuje też lidera frakcji Lewicy Dietmara Bartscha, który proceder nazywa "perfidnym biznesem". Uważa, że za wzrost przestępczości przemytniczej odpowiedzialna jest szefowa niemieckiego MSW Nancy Faeser (SPD), ponieważ zbyt długo bagatelizowała ostrzeżenia przed problemem. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy kryzys migracyjny 2023 migracja Syria Turcja przemyt

Przemyt nielegalnych migrantów. OECD: to jedna z najbardziej dochodowych form zorganizowanej przestępczości

W pierwszej połowie 2023 r. migranci zapłacili przemytnikom co najmniej 360 mln euro, by nielegalnie przedostać się przez Morze Śródziemne do Unii Europejskiej - od 2 tys. do 15 tys. euro za osobę. Przemyt organizują gangi, ale zaangażowane są całe lokalne społeczności. Według OECD, przemyt ludzi jest jedną z najszybciej rozwijających się i najbardziej dochodowych form zorganizowanej działalności przestępczej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT migracja przestępczość przemyt

Włochy wypowiadają wojnę handlarzom ludźmi. "Ponad 90 proc. imigrantów skorzystało z ich pośrednictwa"

Musimy prowadzić totalną, globalną wojnę, bez ustępstw, z handlarzami ludźmi - powiedział w piątek minister sprawiedliwości Włoch Carlo Nordio podczas otwarcia konferencji na temat zapobiegania przestępczości zorganizowanej z okazji 20. rocznicy wejścia w życie Konwencji z Palermo o zwalczaniu międzynarodowej przestępczości zorganizowanej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Włochy przestępczość policja Palermo handel ludźmi Mafia migracja kryzys migracyjny 2023 imigranci w Europie Unia Europejska przemyt

Afera przemytnicza. Ewa M. pozostanie w areszcie - to za nią poręczyli posłowie PO

Sąd nie uwzględnił zażalenia prokuratury i obrony Ewy M. i podtrzymał wcześniejszą decyzję sądu pierwszej instancji dotyczącą tymczasowego aresztowania aktywistki. Zmienił jedynie termin wpłacenia poręczenia majątkowego. Wydłużył go do 3 października. Kobieta podejrzana jest o kierowanie grupą przemytników nielegalnych migrantów z Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo imigranci w Europie imigracja przemyt kryzys migracyjny 2023 polityka opozycja sąd przestępczość

Mamią migrantów górą pieniędzy i obywatelstwem UE. Tak działają przemytnicy

Dostaniecie pieniądze i obywatelstwo Włoch - tak przemytnicy oszukują migrantów zachęcając ich do wyruszenia w drogę przez morze. Dziennik "Il Giornale" opisuje, jak grupy przemytników fabrykują fake newsy, by wciągnąć migrantów w pułapkę. W mediach społecznościowych, jak wskazano, są tysiące stron z takimi fałszywymi informacjami.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa kryzys migracyjny 2023 Włochy przemyt

PR24 Posłowie PO poręczyli za podejrzaną o przemyt migrantów. Król: w mediach nielubiących PiS będzie o tym cicho

Dwóch posłów PO Tomasz Olichwier i Tomasz Aniśko poręczyło w sądzie za kobietę, która trudniła się przemytem nielegalnych migrantów z Białorusi do Europy. - Zakładam, że w mediach, które Prawa i Sprawiedliwości nie lubią, ten wątek będzie bardzo mało poruszany - stwierdził w Polskim Radiu 24 poseł PiS Piotr Król.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Adrian Klarenbach Piotr Król PiS migracja przemyt prokuratura kryzys migracyjny 2023

Niemieckie służby zatrzymały furgonetkę z migrantami. "49 osób na siedmiu metrach kwadratowych"

Dwóch przemytników przywiozło do Niemiec 49 osób w furgonetce o powierzchni zaledwie siedmiu metrów kwadratowych. Wśród osób pochodzących z Syrii i Turcji było 20 dzieci, poinformowała policja federalna w Ebersbach w Saksonii. Musieli oni wytrzymać około 12 godzin w furgonetce bez okien, w ciemności i z niewielką ilością powietrza.
Zobacz więcej na temat:  imigranci w Europie bezpieczeństwo Niemcy przemyt ŚWIAT Europa

TYLKO U NAS "Efekt wielu miesięcy pracy służb". Rzecznik SG ujawnia szczegóły zatrzymania transportu kokainy do portu w Gdyni

- To olbrzymi nakład pracy funkcjonariuszy straży granicznej współpracujących z innymi służbami polskimi i z Ameryki Łacińskiej. Ale to my wytypowaliśmy ten ładunek, który został, jak się okazało, nadany w Boliwii, by ostatecznie do portu w Gdyni dotrzeć z Chile - mówiła w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl rzecznik SG por. Anna Michalska o przejęciu w Gdyni transportu 440 kg czystej kokainy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA straż graniczna przemyt prokuratura narkotyki

Przemycili z Hiszpanii do Polski marihuanę wartą 8 mln zł. Przed sądem stanie 10 osób

Podkarpacki wydział Prokuratury Krajowej skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 10 osobom działającym w ramach dwóch grup przestępczych zajmujących się przemytem znacznych ilości marihuany z Hiszpanii i wprowadzaniem ich do obrotu w Warszawie. Według śledczych czarnorynkowa wartość sprzedanych narkotyków w stolicy wyniosła 8 mln zł.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sąd prokuratura CBŚP służby i bezpieczeństwo przemyt marihuana narkotyki