X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

"Ochotnik. Witold Pilecki i jego misja w Auschwitz". Wystawa w Berlinie

21.09.2019 09:33
Mieszkańcy Berlina i turyści odwiedzający to miasto będą mogli dowiedzieć się o dobrowolnej misji Witolda Pileckiego do Auschwitz. Działalność w stolicy Niemiec wystawą o swoim patronie rozpoczął Instytut Pileckiego.
Audio
  • W magazynie m.in. o 80. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę, wystawie o rotmistrzu Witoldzie Pileckim w Berlinie i nowym kanale telewizyjnym, TVP Wilno
Inauguracja działalności pierwszego zagranicznego oddziału Instytutu Pileckiego  w Berlinie
Inauguracja działalności pierwszego zagranicznego oddziału Instytutu Pileckiego w Berlinie Foto: PAP/Rafał Guz

W magazynie "Widziane z Polski" rozmawiamy o 80. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę. 17 września 1939 roku, sowieckie wojska wkroczyły na terytorium Polski. Tym samym zrealizowała postanowienia tajnego protokołu paktu Ribbentrop-Mołotow, w którym Niemcy i ZSRR podzielili między siebie strefy wpływów, a w konsekwencji przeprowadzili IV rozbiór Polski. Jednym z haseł agresorów była ochrona ludności białoruskiej i ukraińskiej, mieszkającej na Kresach Wschodnich. Naszym gościem jest prof. Wojciech Materski, historyk z PAN.

Mówimy także o otwarciu w Berlinie wystawy poświęconej rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu. Mieszkańcy Berlina i turyści odwiedzający to miasto będą mogli dowiedzieć się o dobrowolnej misji Witolda Pileckiego do Auschwitz. Działalność w stolicy Niemiec wystawą o swoim patronie rozpoczął Instytut Pileckiego. Zagraniczny oddział ma prowadzić projekty naukowe oraz edukacyjne, dotyczące polskiego doświadczenia walki z totalitaryzmami. W uroczystym wernisażu wystawy "Ochotnik. Witold Pilecki i jego misja w Auschwitz" wzięli udział członkowie rodziny rotmistrza, byli więźniowie niemieckich obozów oraz przedstawiciele polskich i niemieckich władz.

W Warszawie odbył się premierowy pokaz filmu "Legiony" w reżyserii Dariusza Gajewskiego. W pokazie uczestniczyli przedstawiciele władz i aktorzy grający w filmie. Obraz przedstawia historię grupy młodych znajomych, którzy chcieli walczyć o odzyskanie przez Polskę niepodległości. W tym celu wstąpili do formowanych na początku XX wieku Legionów Polskich.

W filmie zagrało łącznie 123 aktorów. Na planie pracowali oni przez 57 dni. Obraz ukazuje trud wyborów życiowych młodego pokolenia dorastającego pod zaborami i chcącego walczyć o wolną ojczyznę. Na pokazie premierowym filmu był Michał Fedusio. Jego relacja w naszym programie.

17 września na Litwie rozpoczął nadawanie nowy kanał Telewizji Polskiej - TVP Wilno. W uroczystej gali otwarcia wziął udział m.in. premier Mateusz Morawiecki, który specjalnie z tej okazji przyleciał na Litwę. O nowym kanale Telewizji Polskiej z kierowniczką Redakcji Zamiejscowej TVP w Wilnie, Edytą Maksymowicz, rozmawiał Kamil Zalewski.

W cyklu "Wybitni Polacy II RP", przypomnimy postać Janusza Korczaka, pisarza, pedagoga i lekarza, wielkiego orędownika praw dziecka, pośmiertnie odznaczonego Orderem Orła Białego, najwyższym polskim odznaczeniem państwowym.

Relacjonujemy też sprawę, która bulwersuje amerykańską Polonię. Firma deweloperska chce kupić grunt, na którym stoi historyczny kościół pod wezwaniem świętego Wojciecha w Chicago. Sprzedaży budynku, w którym mieściła się jedna z pierwszych polonijnych parafii, sprzeciwiają się wierni. Z Julią Sawicką rozmawiał na ten temat Piotr Orłowski.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.