X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

"Kampania Władimira Putina musi spotkać się ze stanowczą reakcją"

03.01.2020 18:00
Premier Mateusz Morawiecki skrytykował słowa prezydenta Rosji, który oskarżał Polskę o współodpowiedzialność za wybuch drugiej wojny światowej. Polski premier napisał, że "prezydent Putin wielokrotnie kłamał na temat Polski. Zawsze robił to w pełni świadomie". Depesze cytujące oświadczenie polskiego premiera zamieściły w swoich serwisach największe światowe agencje.
Audio
  • W magazynie m.in. polityczne podsumowanie 2019 roku, echa wypowiedzi Władimira Putina nt. historii, rynek dóbr luksusowych w Polsce [posłuchaj]
O polskiej odpowiedzi na słowa Putina piszą m.in. Washington Post, New York Times i portal The Times of Israel
O polskiej odpowiedzi na słowa Putina piszą m.in. „Washington Post”, „New York Times” i portal The Times of Israel Foto: PAP/Piotr Nowak

W magazynie "Widziane z Polski" podsumowujemy krajowe wydarzenia polityczne minionego roku.

Mówimy także o kontrowersyjnych, niezgodnych z prawdą historyczną wypowiedziach prezydenta Rosji - Władimira Putina.

Premier Mateusz Morawiecki skrytykował słowa prezydenta Rosji, który oskarżał Polskę o współodpowiedzialność za wybuch drugiej wojny światowej. Polski premier napisał, że "prezydent Putin wielokrotnie kłamał na temat Polski. Zawsze robił to w pełni świadomie". Depesze cytujące oświadczenie polskiego premiera zamieściły w swoich serwisach największe światowe agencje, w tym Associated Press, AFP oraz Reuter. Informację tę cytowały za agencjami największe media w USA, m.in. The Washington Post, The New York Times, CNN i ABC. Depeszę przedrukowały także media w Wielkiej Brytanii, Izraelu, Czechach, Holandii i Szwecji.

- Wypowiedzi prezydenta Rosji Władimira Putina mogą paradoksalnie sprawić, że w Europie Zachodniej wzrośnie świadomość tego, czym była druga wojna światowa i że Polska była ofiarą hitlerowskich Niemiec, ale też Rosji sowieckiej - powiedział wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.

- Drogi prezydencie Putinie - Hitler i Stalin zmówili się, by rozpocząć II wojnę światową. To jest fakt. Polska była ofiarą tego okropnego konfliktu - podkreśliła ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. Informacje na ten temat zebrała Katarzyna Semaan.

W Polsce od Nowego Roku przybyło kilka nowych miast. Taki status otrzymało kilka miejscowości będących dotychczas wsiami. Specjalny akt w tym zakresie wydało ministerstwo spraw wewnętrznych i administracji. Relację na ten temat przygotował Michał Fedusio.

Przyglądamy się również raportowi na temat rynku dóbr luksusowych w Polsce. Jest on swoistym wyznacznikiem zamożności i rozwoju naszego społeczeństwa. Firma KPMG co roku przygotowuje raport o rynku dóbr luksusowych w Polsce. Jest on swoistym wyznacznikiem zamożności i rozwoju naszego społeczeństwa. Aktualnie 32 tysiące Polaków zarabia rocznie powyżej milion złotych. Takich osób przybyło od 2018 roku aż 38 procent. Klaudiusz Madeja rozmawia ze współautorem raportu Tomaszem Wiśniewskim.

W Polsce wiele osób marzyło o śniegu na Święta i Nowy Rok, ale w Libanie na Bliskim Wschodzie śnieg oznacza kłopoty i cierpienie. Dla tysięcy syryjskich uchodźców w tym kraju rozpoczyna się właśnie najgorszy czas w roku. Zima oznacza nie tylko przejmujący chłód, ale także choroby, a dla niektórych nawet śmierć.

Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, które od prawie ośmiu lat pomaga Syryjczykom w Libanie, rozpoczęło kolejną zbiórkę pieniędzy dla potrzebujących. Część pieniędzy przeznaczył polski rząd, ale zbiórka trwa, bo potrzeby są ogromne. Szczegóły zbiórki prowadzonej przez Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej na rzecz syryjskich uchodźców można znaleźć na stronie internetowej organizacji. Informacje przygotował Wojciech Cegielski.

Powstaje książka o granicy II Rzeczypospolitej. Tomasz Grzywaczewski, dziennikarz, reporter kończy pracę nad zbiorem reportaży, poświęconych miejscowościom i ludziom związanych z granicą przedwojennej Polski.
Więcej na ten temat Wojciech Jankowski.

W cyklu "Kierunek: Polska" dziś spotkanie z Bernardem Frugą, który powrócił z emigracji w Szwajcarii.

W naszym programie również audycja z cyklu "Język polski bez granic".  Rozmawiać będziemy m.in. o frazeologizmach w języku polskim.

Na magazyn "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.