X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

"Jego muzyka jest lekcją historii ludzkości". Krzysztof Penderecki we wspomnieniach Anne-Sophie Mutter

24.04.2020 21:04
W marcu zmarł kompozytor i dyrygent Krzysztof Penderecki. Polska i cały świat straciły wielkiego muzyka. Do grona jego najbliższych przyjaciół należała światowej sławy niemiecka skrzypaczka Anne-Sophie Mutter, którą poprosiliśmy o rozmowę.
Audio
  • W magazynie m.in. o 75 rocznicy wyzwolenia Bolonii, polskiej misji medycznej w Chicago i wsparciu dla branży turystycznej [posłuchaj]
Krzysztof Penderecki i Anne - Sophie Mutter
Krzysztof Penderecki i Anne - Sophie MutterFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o 75. rocznicy wyzwolenia Bolonii. Decydującą rolę w walkach o miasto odegrał 2. Korpus Polski dowodzony przez generała Władysława Andersa. Kampania włoska należała do najzacieklejszych i najtrudniejszych starć dla aliantów w czasie II wojny światowej.

Tegoroczne, symboliczne z powodu epidemii, obchody 75. rocznicy wyzwolenia Bolonii rozpoczęły się złożeniem wieńców na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Relację przygotowała Ewa Plisiecka.

W tych dniach stolica uczciła także pamięć powstańców Getta Warszawskiego. Przypominamy o 77. rocznicy wybuchu powstania w Getcie Warszawskim.

Emerytowany kapitan brytyjskiej armii Tom Moore poruszony tym, co dzieje się w Wielkiej Brytanii w związku z epidemią koronawirusa, postanowił działać. Dlatego 99 -latek założył zbiórkę, aby wspomóc brytyjską służbę zdrowia. Zadeklarował, że do swoich setnych urodzin sto razy pokona 25-metrową trasę wokół swojego domu. O wyczynie wartym miliony opowiada Katarzyna Semaan.

Z dr Markiem Rudnickim - przewodniczący Związku Lekarzy Polskich w Chicago - rozmawiamy o pomocy niesionej przez polskich lekarzy amerykańskiej służbie zdrowia.

Mówimy również o sytuacji polskich firm. Spadek przychodów i zamówień, brak płynności finansowej, konieczność zwolnień i obniżek wynagrodzenia to w czasie epidemii najważniejsze problemy polskich przedsiębiorców. Kondycją polskich firm zajęły się Polski Instytut Ekonomiczny i Polski Fundusz Rozwoju.

O sytuacji branży turystycznej rozmawiamy z Andrzejem Gutem-Mostowym, sekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju.

Małżeństwa mieszane - jak wygląda proces podejmowania decyzji o powrocie do Polski z ich perspektywy? - opowiedzą bohaterowie audycji Kierunek: Polska. Zaprasza Małgorzata Frydrych.

W marcu zmarł kompozytor i dyrygent Krzysztof Penderecki. Polska i cały świat straciły wielkiego muzyka. Do grona jego najbliższych przyjaciół należała światowej sławy niemiecka skrzypaczka Anne-Sophie Mutter.

Anne-Sophie Mutter koncertuje od ponad 40 lat, zachwycając publiczność najważniejszych ośrodków muzycznych na całym świecie. Naukę muzyki rozpoczęła w wieku 5 lat. Jej wielka kariera wystartowała dzięki Herbertowi von Karajanowi. W małej, 13-letniej dziewczynce, już zwyciężczyni konkursów muzycznych, słynny dyrygent dostrzegł wielki potencjał muzyczny i zaprosił ją na koncerty z Filharmonikami Berlińskimi.  Dziś Anne-Sophie Mutter należy do grona wirtuozów skrzypiec. Ta czterokrotna laureatka prestiżowej nagrody "Grammy" wzrusza i fascynuje. Koncertowała z najlepszymi orkiestrami, m.in. pod dyrekcją Daniela Barenboima i Zubina Mehty. Dokonała wielu nagrań z muzyką Vivaldiego, Mozarta, Beethovena, Czajkowskiego, Mendessohna czy Brahmsa.

Klaudiusz Madeja zadzwonił do Monachium, aby porozmawiać z artystką o Krzysztofie Pendereckim.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.