X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Orzeł Biały - ważny symbol polskiej historii i państwowości

02.05.2020 06:15
Flaga, hymn i biało-czerwone barwy to jedne z najbardziej znanych symboli narodowych RP. Nasze godło, Orzeł Biały, to także ważny symbol państwa polskiego.
Audio
  • W magazynie m.in. o rocznicy kanonizacji papieża Jana Pawła II, wsparciu MSZ dla Polonii i znaczeniu Konstytucji 3 Maja [posłuchaj]
Orzeł Biały, godło Polski
Orzeł Biały, godło PolskiFoto: Pixabay

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o szóstej rocznicy kanonizacji Jana Pawła II. To było spełnienie marzeń milionów ludzi na całym świecie - tak kanonizację świętego Jana Pawła II wspomina postulator procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego papieża Polaka - ksiądz dr prałat Sławomir Oder. Minęło sześć lat od tego wydarzenia. W uroczystości w Rzymie 27 kwietnia 2014 roku wzięło udział 800 tysięcy wiernych.

Wracamy też do tragicznych wydarzeń sprzed 34 lat. 26 kwietnia 1986 wybuchł reaktor w elektrowni atomowej. W efekcie doszło do skażenia substancjami radioaktywnymi na dużą skalę. Na śmiertelnie niebezpieczne promieniowanie narażonych zostało dziesiątki tysięcy osób.

Z wiceministrem spraw zagranicznych Szymonem Szynkowskim vel Sękiem rozmawiamy o akcji Polonia4Neighbours, wspieranej przez MSZ.

W ramach akcji resort dyplomacji wspomaga projekty oraz aktywność Polonii wspierając finansowo jej działania pomocowe oraz promując polonijną solidarność społeczną w środowiskach lokalnych.

Organizacje polonijne, środowiska harcerskie i szkolne, a także duszpasterstwo przyłączają się do inicjatyw lokalnych lub podejmują własne, by służyć innym i wspierać kraje zamieszkania w tym trudnym okresie - mówi wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.


Pierwszy podcast Radio Polonia Węgierska trafił do Internetu. O tym, o czym mówią, czym żyją Polacy na Węgrzech, informuje Piotr Pogorzelski.

W drugiej części programu rozmawiamy o ważnym symbolu polskiej państwowości jakim jest Orzeł Biały. O symbolice naszego godła powiada prof. Arkadiusz Indraszczyk z Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego.

Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu - godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.

W rozmowie z historykiem, Wojciechem Kalwatem mówimy o znaczeniu Konstytucji 3 Maja, która była pierwszą w Europie, a drugą na świecie nowoczesną ustawą zasadniczą.

Konstytucja 3 Maja kształtowała ustrój Rzeczypospolitej przez kilkanaście miesięcy. Po jej upadku stała się niedoścignionym wzorem i symbolem marzeń o niezawisłości państwa i wolności jego obywateli.

Uchwalona 3 maja 1791 r. Ustawa Rządowa była ukoronowaniem panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.