X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

100 lat temu urodził się Papież Polak - święty Jan Paweł II

16.05.2020 14:19
18 maja przypada setna rocznica urodzin Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II. Odszedł od nas 2 kwietnia 2005 roku, ale w sercach wielu Polaków wciąż jest obecny.
Audio
  • W magazynie m.in. o Strategii Bezpieczeństwa Narodowego, 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej, akcji MSZ Polonia4Neighbours oraz 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II [posłuchaj]
Jan Paweł II, portret kanonizacyjny
Jan Paweł II, portret kanonizacyjnyPrzemysław Goławski/PolskieRadio.pl

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę Strategii Bezpieczeństwa Narodowego. Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim mówił, że jest ona fundamentalnym dokumentem, który będzie służył wypracowaniu innych ustaw.

Mówimy też o proteście polskiego MSZ i IPN po demontażu tablic katyńskich.Tablice upamiętniające ofiary zbrodni katyńskiej wisiały na ścianie kamienicy w Twerze, gdzie w czasie II wojny światowej znajdowała się katownia NKWD, w której mordowano polskich oficerów.  Już kilka miesięcy temu, przed tego typu prowokacją rosyjskich władz ostrzegali historycy badający zbrodnie stalinowskie. Szef sekcji polskiej stowarzyszenia „Memoriał” Aleksandr Gurianow powiedział Polskiemu Radiu, że zdjęcie tablic z budynku Uniwersytetu Medycznego w Twerze było nielegalne, ponieważ żaden z właściwych organów miejskich nie podjął takiej decyzji. 

W audycji także opowiadamy o polskiej misji medycznej, która powróciła z Kirgistanu.

Placówki dyplomatyczne na całym świecie wspierają Polonię, dając poczucie, że w zorganizowanej oddolnej obywatelskiej walce z epidemią koronawirusa, nie są sami i mogą liczyć na wsparcie MSZ. W akcję Polonia4Neighbours zaangażowani są także Polacy w Islandii. Rozmawiała na ten temat Maria Wieczorkiewicz.

W cyklu "Kierunek: Polska" dziś spotkanie z Moniką Oczkowską, która powróciła wraz z rodziną z emigracji w Stanach Zjednoczonych.

Na Ukrainie ukazała się długo oczekiwana powieść Sofii Andruchowycz “Amadoka”. W liczącej ponad 800 stron książce autorka analizuje to, jak tworzy się nasza pamięć, w tym ta historyczna, od jakich czynników zależy i które fakty chcemy zapamiętać, a o których zapomnieć. O nowym utworze i o tym, jak Ukraińcy widzą swoją przeszłość rozmawiał z autorką Piotr Pogorzelski.

50 lat temu, 12 maja 1970 roku, zmarł generał Władysław Anders. Komuniści odebrali mu obywatelstwo i szlify generalskie, ale dla Polaków pozostał bohaterem. Jego najbardziej spektakularnym sukcesem było zdobycie, przez dowodzony przez niego II Korpus Polski, w maju 1944 roku twierdzy Monte Cassino, broniącej dostępu do centralnej części Półwyspu Apenińskiego. O książce "Bitwa pod Monte Cassino" Melchiora Wańkowicza, rozmawiamy z Aleksandrą Ziółkowską-Bohem, pisarką i publicystką.

18 maja przypada setna rocznica urodzin Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II. Odszedł od nas 2 kwietnia 2005 roku, ale w sercach wielu Polaków wciąż jest obecny. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedzi szuka Klaudiusz Madeja.

Dla uczczenia 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły, Papieża Polaka, Polskie Radio przygotowało wyjątkowe wydawnictwo: dwupłytowy album, zawierający fragmenty najważniejszych homilii, oficjalnych wypowiedzi i pieśni śpiewanych podczas pielgrzymek  Jana Pawła II do Ojczyzny, a także nagrania jego wierszy pisanych  w latach 50. – 70 w interpretacjach wybitnych aktorów.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.