Redakcja Polska

Podróż po polskich śladach na całym świecie. Ważne publikacje MSZ

24.07.2020 15:21
"Polacy Światu. Znani nieznani" oraz "Polscy Architekci na świecie" - to książki opublikowane przez Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ, które promują osiągnięcia Polaków, nieznane szerszej opinii publicznej. MSZ zapowiada kontynuację tego projektu.
Audio
  • W magazynie m.in. podsumowanie szczytu UE w Brukseli, ważne publikacje MSZ na temat działalności Polaków poza granicami kraju, Enigma z Londynu trafi do Muzeum Historii Polski [posłuchaj]
Promocja publikacji MSZ
Promocja publikacji MSZFoto: Twitter MSZ/Tymon Markowski/MSZ

W magazynie "Widziane z Polski" komentujemy wyniki szczytu UE w Brukseli, poświęconego nowemu budżetowi Wspólnoty. Polska jest tym krajem, który jest głównym beneficjentem i budżetu wieloletniego, i instrumentu odbudowy. To jest miara polskiego sukcesu - mówił w Sejmie minister ds. europejskich Konrad Szymański.  Posłowie wysłuchali informacji premiera Mateusza Morawieckiego temat postanowień porozumienia, podpisanego podczas nadzwyczajnego szczytu Rady Europejskiej, który odbył się w Brukseli w dniach 17-21 lipca.

Unijny budżet został uzgodniony na poziomie biliona 74 miliardów euro, fundusz odbudowy opiewa na 750 miliardów euro. Złagodzone zostały zapisy dotyczące mechanizmu oceny stanu praworządności w krajach członkowskich i powiązania z unijnymi funduszami. Jest mowa o konieczności przestrzegania zasad rządów prawa, ale system warunkowości o którym mowa, ma chronić unijny budżet i fundusz odbudowy przed oszustwami i korupcją. Informacje na ten temat zebrał Przemysław Pawełek.

W audycji także o protestach w Izraelu. Izraelczycy od kilkunastu dni wychodzą na ulice i domagają się dymisji premiera Benjamina Netanjahu. Zapalnikiem do protestów stały się koronawirus i gwałtownie rosnące bezrobocie. Na COVID-19 w Izraelu zmarło dotąd 430 osób. Łączna liczba zakażeń w tym kraju to ponad 54 tysiące.

Benjamin Netanjahu jest weteranem polityki i już nie raz wybrnął z poważnych kłopotów. Ale obecny kryzys wydaje się być jednym z najpoważniejszych w jego karierze. Jak bardzo poważny jest kryzys gospodarczy w Izraelu i jak bardzo o swoje losy powinien obawiać się premier Netanjahu? O tym informuje Wojciech Cegielski.

Naszym gościem będzie Tony Housh, prezes Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce, z którym rozmawiamy o amerykańskich inwestycjach w naszym kraju. Amerykańskie firmy zainwestowały w Polsce blisko 63 miliardy dolarów, tworząc prawie 300 tysięcy miejsc pracy. Tak wynika z przygotowanego przez firmę doradczą KPMG raportu "30 lat inwestycji amerykańskich w Polsce".  

Powiemy również o tym, że dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Muzeum Historii Polski wzbogaci się o niezwykle cenny dla polskiej kultury materialnej egzemplarz maszyny szyfrującej Enigma skonstruowanej przez polski wywiad. Enigma zostanie przekazana Muzeum Historii Polski przez Instytut Piłsudskiego w Londynie. Szczegóły przybliża Ewa Plisiecka.


W audycji także rozmawiamy o ciekawych publikacjach MSZ, promujących mało znane osiągnięcia Polaków poza granicami kraju. "Polacy Światu. Znani nieznani" oraz "Polscy Architekci na świecie" - to książki opublikowane przez Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ, które promują osiągnięcia Polaków, nieznane szerszej opinii publicznej.

Pierwsza z nich, "Polacy światu. Znani nieznani", towarzyszy wystawie "Znani Nieznani - Polacy Światu", przygotowanej przez MSZ przy współpracy z Archiwum Polskiej Akademii Nauk. Przybliża ona sylwetki takich Polaków jak Wacław Sieroszewski – badacz Jakucji, Antoni Patek – pionier produkcji zegarków, Kazimierz Nowak – pionier polskiego reportażu i podróżnik po Afryce, czy Stefan Drzewiecki – pionier lotnictwa i żeglugi podwodnej.

Druga publikacja, "Polscy Architekci na świecie", wydana we współpracy z Instytutem Łukasiewicza, stanowi kontynuację oraz rozszerzenie pierwszej książki. W formie reportażu historycznego opowiada o najbardziej zasłużonych polskich architektach, którzy tworzyli budowle od Petersburga, Kijowa przez Syberię aż do Azji i Ameryki Południowej. MSZ zapowiada kontynuację tego projektu. Naszym gościem jest dyrektor Iwona Kozłowska.

Archiwum Akt Nowych we współpracy z Archiwami Państwowymi oraz Muzeum Plakatu w Wilanowie uruchomiło portal internetowy z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej - decydującej bitwy wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku.Więcej na ten temat Maria Wieczorkiewicz.

W naszym programie także audycja z cyklu "Język polski bez granic". Rozmawiamy o wpływie języka literackiego na język potoczny.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.