X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Podróż po polskich śladach na całym świecie. Ważne publikacje MSZ

24.07.2020 15:21
"Polacy Światu. Znani nieznani" oraz "Polscy Architekci na świecie" - to książki opublikowane przez Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ, które promują osiągnięcia Polaków, nieznane szerszej opinii publicznej. MSZ zapowiada kontynuację tego projektu.
Audio
  • W magazynie m.in. podsumowanie szczytu UE w Brukseli, ważne publikacje MSZ na temat działalności Polaków poza granicami kraju, Enigma z Londynu trafi do Muzeum Historii Polski [posłuchaj]
Promocja publikacji MSZ
Promocja publikacji MSZFoto: Twitter MSZ/Tymon Markowski/MSZ

W magazynie "Widziane z Polski" komentujemy wyniki szczytu UE w Brukseli, poświęconego nowemu budżetowi Wspólnoty. Polska jest tym krajem, który jest głównym beneficjentem i budżetu wieloletniego, i instrumentu odbudowy. To jest miara polskiego sukcesu - mówił w Sejmie minister ds. europejskich Konrad Szymański.  Posłowie wysłuchali informacji premiera Mateusza Morawieckiego temat postanowień porozumienia, podpisanego podczas nadzwyczajnego szczytu Rady Europejskiej, który odbył się w Brukseli w dniach 17-21 lipca.

Unijny budżet został uzgodniony na poziomie biliona 74 miliardów euro, fundusz odbudowy opiewa na 750 miliardów euro. Złagodzone zostały zapisy dotyczące mechanizmu oceny stanu praworządności w krajach członkowskich i powiązania z unijnymi funduszami. Jest mowa o konieczności przestrzegania zasad rządów prawa, ale system warunkowości o którym mowa, ma chronić unijny budżet i fundusz odbudowy przed oszustwami i korupcją. Informacje na ten temat zebrał Przemysław Pawełek.

W audycji także o protestach w Izraelu. Izraelczycy od kilkunastu dni wychodzą na ulice i domagają się dymisji premiera Benjamina Netanjahu. Zapalnikiem do protestów stały się koronawirus i gwałtownie rosnące bezrobocie. Na COVID-19 w Izraelu zmarło dotąd 430 osób. Łączna liczba zakażeń w tym kraju to ponad 54 tysiące.

Benjamin Netanjahu jest weteranem polityki i już nie raz wybrnął z poważnych kłopotów. Ale obecny kryzys wydaje się być jednym z najpoważniejszych w jego karierze. Jak bardzo poważny jest kryzys gospodarczy w Izraelu i jak bardzo o swoje losy powinien obawiać się premier Netanjahu? O tym informuje Wojciech Cegielski.

Naszym gościem będzie Tony Housh, prezes Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce, z którym rozmawiamy o amerykańskich inwestycjach w naszym kraju. Amerykańskie firmy zainwestowały w Polsce blisko 63 miliardy dolarów, tworząc prawie 300 tysięcy miejsc pracy. Tak wynika z przygotowanego przez firmę doradczą KPMG raportu "30 lat inwestycji amerykańskich w Polsce".  

Powiemy również o tym, że dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Muzeum Historii Polski wzbogaci się o niezwykle cenny dla polskiej kultury materialnej egzemplarz maszyny szyfrującej Enigma skonstruowanej przez polski wywiad. Enigma zostanie przekazana Muzeum Historii Polski przez Instytut Piłsudskiego w Londynie. Szczegóły przybliża Ewa Plisiecka.


W audycji także rozmawiamy o ciekawych publikacjach MSZ, promujących mało znane osiągnięcia Polaków poza granicami kraju. "Polacy Światu. Znani nieznani" oraz "Polscy Architekci na świecie" - to książki opublikowane przez Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ, które promują osiągnięcia Polaków, nieznane szerszej opinii publicznej.

Pierwsza z nich, "Polacy światu. Znani nieznani", towarzyszy wystawie "Znani Nieznani - Polacy Światu", przygotowanej przez MSZ przy współpracy z Archiwum Polskiej Akademii Nauk. Przybliża ona sylwetki takich Polaków jak Wacław Sieroszewski – badacz Jakucji, Antoni Patek – pionier produkcji zegarków, Kazimierz Nowak – pionier polskiego reportażu i podróżnik po Afryce, czy Stefan Drzewiecki – pionier lotnictwa i żeglugi podwodnej.

Druga publikacja, "Polscy Architekci na świecie", wydana we współpracy z Instytutem Łukasiewicza, stanowi kontynuację oraz rozszerzenie pierwszej książki. W formie reportażu historycznego opowiada o najbardziej zasłużonych polskich architektach, którzy tworzyli budowle od Petersburga, Kijowa przez Syberię aż do Azji i Ameryki Południowej. MSZ zapowiada kontynuację tego projektu. Naszym gościem jest dyrektor Iwona Kozłowska.

Archiwum Akt Nowych we współpracy z Archiwami Państwowymi oraz Muzeum Plakatu w Wilanowie uruchomiło portal internetowy z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej - decydującej bitwy wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku.Więcej na ten temat Maria Wieczorkiewicz.

W naszym programie także audycja z cyklu "Język polski bez granic". Rozmawiamy o wpływie języka literackiego na język potoczny.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.