X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Bohaterski zryw stolicy. 76 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie

31.07.2020 15:11
76 lat temu, 1 sierpnia 1944 roku, wybuchło Powstanie Warszawskie. Było największym zrywem niepodległościowym Armii Krajowej i największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Bój o wyzwolenie stolicy miał trwać kilka dni, powstańcy bronili się jednak znacznie dłużej.
Audio
  • W magazynie m.in. spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy w Lublinie, zaprezentowano prototyp polskiego samochodu elektrycznego, 76 rocznica rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego [posłuchaj]
Ogień pamięci na Kopcu Powstania Warszawskiego
Ogień pamięci na Kopcu Powstania WarszawskiegoPAP/Leszek Szymański

W magazynie "Widziane z Polski" relacjonujemy spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, które zainicjowało powstanie Trójkąta Lubelskiego.

Szefowie dyplomacji Litwy, Polski i Ukrainy w trakcie spotkania w Lublinie powołali Trójkąt Lubelski. Ma to być nowy format współpracy tych trzech państw, nawiązujących do historii Unii Lubelskiej. W ramach „trójkąta”, Litwa, Polska i Ukraina chcą m.in. zacieśnić współpracę gospodarczą, wojskową i polityczną.

Decyzję o utworzeniu takiego formatu podjęli ministrowie spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, Linas Linkevičius i Dmytro Kułeba. Szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz zaznaczył na konferencji prasowej, że z czasem do Trójkąta Lubelskiego będą dołączały kolejne instytucje.

Ważny elementem Trójkąta Lubelskiego ma być rozszerzenie współpracy wojskowej. Według litewskiego ministra Linasa Linkevičiusa, będzie to „ważny geopolityczny sygnał” jako wyraźne wsparcie dla Ukrainy, w kontekście jej aspiracji międzynarodowych.

Trójkąt Lubelski ma być także pomagać Ukrainie w dołączeniu do NATO i Unii Europejskiej.
Szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba mówił, że „to więcej niż wsparcie przyjacielskie, to wsparcie rodzinne”. - Nie ma niczego bardziej naturalnego w tej części Europy niż sojusz naszych trzech narodów. Dzisiaj tworzymy Trójkąt Lubelski. Ten format będzie ważny elementem wzmocnienia Europy Środkowej, ale także Ukrainy, jako pełnoprawnego członka euroatlantyckiej wspólnoty narodów - powiedział ukraiński minister.

Najsłynniejsze muzeum w Turcji zostało przekształcone w meczet. Hagia Sofia, czyli świątynia Mądrości Bożej, nazywana też perłą Stambułu, została oficjalnie zamieniona w miejsce modlitw muzułmanów.

Decyzja wywołała kontrowersje na świecie oraz sprzeciw chrześcijan, przede wszystkim prawosławnych. Jednak turecki prezydent, który pojawił się w meczecie na pierwszych oficjalnych modlitwach, nie zamierza w tej sprawie ustępować. Tureckie władze twierdzą, że mimo przekształcenia Hagii Sofii w meczet, jej część nadal dostępna będzie dla osób niebędących muzułmanami i turystów ze świata. Tę część programu przygotował Wojciech Cegielski.

W audycji także o polskim aucie elektrycznym. Przedstawiciele spółki ElectroMobility Poland zaprezentowali prototypy dwóch takich samochodów. Ich produkcja ma ruszyć w trzecim kwartale 2023 roku.

W programie przypomnimy również dorobek literacki Zbigniewa Herberta, w 22. rocznicę jego śmierci. Jeden z najwybitniejszych polskich poetów XX wieku, pisarz, dramaturg i eseista, zmarł 28 lipca 1998 roku. Pisarz od końca lat 60. XX w. był jednym z najpoważniejszych kandydatów do Literackiej Nagrody Nobla. 

76 lat temu, 1 sierpnia 1944 roku, wybuchło Powstanie Warszawskie. Było największym zrywem niepodległościowym Armii Krajowej i największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Bój o wyzwolenie stolicy miał trwać kilka dni, powstańcy bronili się jednak znacznie dłużej.
W 76 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego rozmawiamy z powstańcem, płk. Edmundem Baranowskim, pseudonim "Jur".

Rozpoczęła się V edycja akcji "BohaterON - włącz historię". Jej celem jest upamiętnianie Powstańców Warszawskich, pomaganie im oraz promowanie historii. Nieodłącznym elementem akcji są także kartki z podziękowaniami dla Powstańców, także ręcznie pisane, które trafiają do uczestników Powstania. W tym roku kartkę możemy wysłać tylko online poprzez stronę BohaterON.pl.

W relacji z oficjalnej premiery kampanii BohaterON 2020, która w tym roku przybrała nową formułę, m.in. rozmowa Klaudiusza Madei  z pomysłodawczynią i koordynatorką akcji, Agnieszką Łesiuk - Krajewską.


W naszym programie również audycja z cyklu "Język polski bez granic". Rozmawiamy o wpływie popkultury na nasz język.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.