Redakcja Polska

Bitwa Warszawska - jedna z przełomowych bitew w historii świata

14.08.2020 14:34
100 lat temu ruszyła polska kontrofensywa znad Wieprza - Wojsko Polskie zaskoczyło bolszewików i zmusiło do odwrotu spod Warszawy. Uratowanie stolicy zyskało nazwę Cudu nad Wisłą. O sukcesie Polaków zdecydowały jednak przede wszystkim przemyślane decyzje sztabu generalnego, który starał się wykorzystywać każde, nawet najmniejsze potknięcie wroga. Choć przewaga Armii Czerwonej była ogromna, to bolszewicy nie potrafili odpowiednio zorganizować zaopatrzenia oraz skoordynować swoich ataków.
Audio
  • W magazynie m.in. o sytuacji na Białorusi po sfałszowanych wyborach prezydenckich, otwarciu Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku oraz znaczeniu Bitwy Warszawskiej 1920 roku [posłuchaj]
Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej w Ossowie
Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej w Ossowie Shutterstock/Stanisław Tokarski

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o sytuacji na Białorusi po sfałszowanych wyborach prezydenckich. Na Białorusi rozszerzają się protesty. Akcje strajkowe zaczęły obejmować największe zakłady pracy. Ludzie coraz mocniej zaczynają się domagać ustąpienia prezydenta Aleksandra Łukaszenki. Aktywność strajkową zauważono w rafinerii ropy w Nowopołocku, zakładach nawozów sztucznych w Grodnie czy w Mińskich Zakładach Traktorowych.

Polska zabiega o zorganizowanie nadzwyczajnego szczytu UE w sprawie Białorusi. W tej kwestii trwają rozmowy między państwami członkowskimi. Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel przekazał polskim władzom, że temat Białorusi pojawi się na wrześniowym szczycie UE w Brukseli.

Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz przyznał, że Unia Europejska odnotowała, że społeczeństwo Białorusi zaprezentowało chęć demokratycznej zmiany. Państwa Unii uznały, że wybory nie były ani w pełni wolne, ani zgodne z międzynarodowymi standardami. Minister powiedział, że Polsce zależało, by we wspólnym unijnym oświadczeniu oświadczeniu znalazł się apel o dialog władzy z mieszkańcami.

Relacjonujemy także uroczyste otwarcie Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Było ono ważnym elementem obchodów stulecia Bitwy Warszawskiej 

Mówimy również o tym, że film "Śniegu już nigdy nie będzie" w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta został polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy.

Z dr Grażyną Żebrowską - dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, rozmawiamy o Programie Stypendialnym dla Polonii im. Gen. Władysława Andersa.

Naszym gościem jest również Ilona Anna Kowalik - polsko-kanadyjska piosenkarka i kompozytorka.

"Serce na pół" - to tytuł jednej z piosenek znanej w Kandzie wokalistki Ilony Anny Kowalik, ale także najkrótszy opis jej samej. Jako imigrantka ma serce podzielone między Kanadę a Polskę. Artystka urodziła się w Polsce, a do Kanady wyjechała mając zaledwie 17 lat. Po 20 latach emigracji wróciła do ojczystego kraju, do Krakowa.

W drugiej części naszego programu debata o Bitwie Warszawskiej, z udziałem prof. Jolanty Załęczny z Muzeum Niepodległości w Warszawie i prof. Janusza Odziemkowskiego z UKSW, wiceprezesa Instytutu Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

Bitwa Warszawska była decydującą bitwą wojny polsko-bolszewickiej. Rozegrała się między 13 a 25 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy zgodnie z planem operacyjnym, który na podstawie ogólnej koncepcji Józefa Piłsudskiego opracowali szef sztabu generalnego Tadeusz Rozwadowski, płk. Tadeusz Piskor i kpt. Bronisław Regulski.

Określana jest „Cudem nad Wisłą” i uznawana za 18. przełomową bitwę w historii świata. Zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości, a Europę uratowała przed bolszewizmem.

Józef Piłsudski, wspominając okoliczności tamtych wydarzeń w swojej książce "Rok 1921", o bitwie pisał w następujący sposób:

"Chcę powiedzieć, że ta wojna czy bijatyka omal nie wstrząsnęła losami całego cywilizowanego swiata, i że jej kryzysy były kryzysami miljonów i miljonów istot ludzkich, a dzieło zwycięstwa na czas, daj Boże, dłuższy stworzyło podstawy już dziejowe dla obu państw walczących. Niech więc będzie bijatyka, gdy metody i doktryny dla niej znaleźć nie podobna."

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.