X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Cudzoziemcy na polskim rynku pracy. Pandemia nie zmieniła zainteresowania Polską

30.10.2020 16:05
Wirus nie odstraszył mieszkających w Polsce obcokrajowców. Według badania zatytułowanego „Pracownik zagraniczny w dobie pandemii”, około 85. procent pracujących w Polsce cudzoziemców woli na czas trwania pandemii koronawirusa pozostać w naszym kraju, głównie ze względu na zarobki i samą możliwość pracy.
Audio
  • W magazynie m.in. o wileńskich cmentarzach, o walce Polski i Europy z pandemią koronawirusach i pilotażowym programie NAWA, zachęcającym medyków po powrotu do Polski [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneGlow Images/East News

W magazynie "Widziane z Polski" odwiedzamy polskie cmentarze za wschodnią granicą. Przenosimy się do Wilna, gdzie przez ostatnie dni porządkowano polskie nekropolie, przygotowując je do uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego.

Informujemy też o walce z pandemią koronawirusa w Polsce i Europie. Mówimy też o programie pilotażowym Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, który ma zachęcić lekarzy i pielęgniarki pracujących w krajach UE do powrotu do Polski i podejmowaniu pracy w naszych placówkach medycznych. Kilkadziesiąt osób - lekarzy i pielęgniarek pracujących poza Polską - może liczyć na stypendia umożliwiające im pracę na polskich uczelniach. - Program ma zachęcić naukowców za granicą, by działali na rzecz rozwoju kadry medycznej w Polsce - powiedział, podczas inauguracji programu, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.  

Wiceszef resortu nauki Wojciech Maksymowicz powiedział: "Zapraszamy do przyjazdu do Polski lekarzy i pielęgniarki ze wszystkich krajów Unii Europejskiej oraz tych szukających możliwości kontynuowania kariery zawodowej poza Wielką Brytanią. Stwarzamy im warunki, by wykorzystali swoje doświadczenie zawodowe w pracy na polskich uczelniach medycznych i w polskiej służbie zdrowia, która teraz potrzebuje każdego wsparcia w zakresie kadrowym i dzielenia się najlepszymi praktykami zawodowymi". Wyraził nadzieję, że ten pilotażowy program będzie zachętą do powrotu do kraju również dla naszych rodaków, którzy myślą o przeprowadzce do Polski.

W magazynie także informacje o cudzoziemcach na polskim rynku pracy. Wirus nie odstraszył mieszkających w Polsce obcokrajowców. Według badania zatytułowanego „Pracownik zagraniczny w dobie pandemii”, około 85. procent pracujących w Polsce obcokrajowców woli na czas trwania pandemii koronawirusa pozostać w naszym kraju, głównie ze względu na zarobki i samą możliwość pracy. Przepytanych zostało 600. pracujących w Polsce cudzoziemców, głównie z Ukrainy, Białorusi i Mołdawii. Klaudiusz Madeja rozmawiał z jednym z autorów raportu.

W cyklu "Kierunek: Polska" dziś spotkanie z Aleksandrą Hytro-Kiwałą, która wraz z rodziną powróciła do kraju z emigracji w Irlandii. Do wysłuchania audycji zaprasza Małgorzata Frydrych.

Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu obradowała Komisji do spraw Polonii i Polaków za Granicą. Tematem dyskusji było finansowanie inicjatyw polonijnych w bieżącym roku. Relacjonujemy obrady sejmowej komisji.

W naszym programie również audycja z cyklu "Język polski bez granic". Dziś rozmawiamy o formach grzecznościowych we współczesnej polszczyźnie.

Mówimy też o ciekawych wynikach badań naukowych. Wynika z nich, że na powierzchni Księżyca znajduje się woda, a lód może być szeroko rozpowszechniony w jego wielu cieniach. Badania te potwierdzają długoletnie teorie o istnieniu wody księżycowej, która mogłaby pewnego dnia umożliwić astronautom życie na srebrnym globie przez dłuższy czas. Tematem zajęła się Katarzyna Semaan.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.