Redakcja Polska

Europejski Ranking Studiów Inżynierskich. Politechnika Warszawska i Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie na czele

12.12.2020 09:00
Najlepszą uczelnią Europejskiego Rankingu Studiów Inżynierskich w krajach tzw. nowej Europy jest Politechnika Warszawska. Drugie miejsce zajmuje Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, wyprzedzając Uniwersytet Chemii i Technologii z Pragi - poinformował organizator rankingu Fundacja Perspektywy.
Audio
  • W magazynie m.in. o Narodowej Strategii Szczepień, 50. rocznicy gestu kanclerza Willy Brandta, rankingu najlepszych uczelni technicznych w krajach nowej Europy oraz polskiej premierze gry wideo Cyberpunk 2077 [posłuchaj]
Warto dbać o kulturę osobistą. Nie tylko podczas studiów.
Warto dbać o kulturę osobistą. Nie tylko podczas studiów. shutterstock.com/ Monkey Business Images

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o polskiej strategii szczepień przeciwko koronawirusowi. Polski rząd ogłosił projekt Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. W dokumencie poinformowano między innymi, kto będzie mógł się zaszczepić w pierwszej kolejności, jak będzie wyglądała dystrybucja szczepionek, a także, jaki jest ich koszt.

Za poprawność i efektywność dystrybucji szczepionek odpowiadać będzie Agencja Rezerw Materiałowych, która skoordynuje proces. Poszczególne zadania logistyczne będzie realizować szereg instytucji publicznych oraz komercyjnych, a także spółki Skarbu Państwa.

W projekcie poinformowano, że podpisano umowy z kluczowymi na rynku podmiotami, w tym z hurtowniami medycznymi zajmującymi się dystrybucją farmaceutyczną dla aptek, przychodni i szpitali. Szczegóły strategii przybliża Przemysław Pawełek.

Mówimy również o 50. rocznicy historycznego gestu kanclerza Niemiec Willy Brandta. W 1970 roku, przebywając z wizytą w Warszawie, ukląkł przed Pomnikiem Bohaterów Getta. Była to pierwsza oficjalna wizyta kanclerza w powojennej Polsce. Stanowiła również ważny element prowadzonej przez niego polityki wschodniej, mającej na celu pojednanie krajów z dwóch bloków ustrojowych.

Podczas pobytu w Warszawie kanclerz wraz z niemiecką delegacją udał się przed Grób Nieznanego Żołnierza, by oddać hołd poległym Polakom. Następnie pojechał na teren dawnego getta warszawskiego, by złożyć wieniec przed Pomnikiem Bohaterów Getta. Podczas składania kwiatów kanclerz zbliżył się do monumentu, poprawił szarfę wieńca, po czym cofnął się i ukląkł. Z lekko pochyloną głową i splecionymi dłońmi trwał przez dłuższą chwilę w zadumie.

Historycy napisali: "Gest Kanclerza był przyjęciem niemieckiej winy i niemą, choć ogromnie wymowną, prośbą o przebaczenie; był świadectwem i deklaracją - ale był także gestem ogromnie ludzkim i osobistym, co ze wzruszeniem ciągle chcemy pamiętać".

79 lat temu, w nocy z 9 na 10 grudnia 1941 roku, zakończyła się bitwa o Tobruk pomiędzy wojskami niemiecko-włoskimi, a oblężonymi w twierdzy aliantami. Zwyciężyły wojska alianckie, które pokonały niemieckie oddziały Africa Korps, pod dowództwem generała Erwina Rommla.

W walkach wsławiła się polska Brygada Strzelców Karpackich, która broniła Tobruku od połowy sierpnia 1941. Polacy objęli najtrudniejszy, 20-kilometrowy odcinek obrony położony naprzeciw wzgórza Medauar, zajętego przez niemieckie oddziały. U stóp wzniesienia odległość polskich stanowisk bojowych od linii nieprzyjacielskiej wynosiła w niektórych miejscach mniej niż 200 metrów.

Polacy wsławili się wypadami na wysunięte stanowiska wroga. To właśnie dzięki nim pozyskano informacje o przygotowywanym przez Niemców natarciu na twierdzę, co przyspieszyło ofensywę brytyjską. Informacje na ten temat zebrała Ewa Plisiecka.

Najlepszą uczelnią Europejskiego Rankingu Studiów Inżynierskich w krajach nowej Europy jest Politechnika Warszawska. Drugie miejsce zajmuje Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, wyprzedzając Uniwersytet Chemii i Technologii z Pragi - poinformował organizator rankingu Fundacja Perspektywy.

Jest to pilotażowa wersja rankingu, który opiera się na wskaźnikach ważnych dla edukacji inżynierskiej. Obejmuje uczelnie i programy inżynierskie w uczelniach 13 krajów tzw. nowej Europy, czyli tych, które przystąpiły do Unii Europejskiej w 2004 roku i później. Tematem zajął się Michał Fedusio.

Mówimy także, o premierze gry Cyberpunk 2077, długo oczekiwanej przez graczy na całym świecie. Grę wyprodukowało polskie studio CD Projekt RED, znane wcześniej z serii gier o Wiedźminie, bazujących na książkach Andrzeja Sapkowskiego. Szczegóły przedstawia Przemysław Pawełek.

40 lat temu, Czesław Miłosz odebrał w Sztokholmie literacką Nagrodę Nobla z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa. Został uhonorowany za "bezkompromisową wnikliwość w ujawnianiu zagrożenia człowieka w świecie pełnym gwałtownych konfliktów". Tematem zajęła się Ewa Plisiecka.

W cyklu "Kierunek: Polska" dziś spotkanie z Szymonem Kręcidło, który przygotowuje się do powrotu do kraju z Wielkiej Brytanii. Do wysłuchania audycji zaprasza Małgorzata Frydrych.

W naszym programie także audycja z naszego nowego cyklu "Śladami polskiego dziedzictwa na Wschodzie".

Poza Polską jest wiele znaków naszej obecności, z jednej strony przyczyniliśmy się do tego sami, jesteśmy przecież  narodem wędrującym, ale z drugiej spowodowano to przesuwając granice naszego państwa. Dziś powinniśmy poczuwać się do troski o pozostawione poza nimi dziedzictwa, znać jego historię i znaczenie. To pomoże nam również popatrzeć na polską spuściznę, zwłaszcza na Wschodzie, jako na dobro wspólne - kilku państw i narodów.

W cyklu "Śladami polskiego dziedzictwa na Wschodzie", dokonujemy prezentacji wybranych obiektów polskiego dziedzictwa kulturowego na Białorusi, Litwie, Łotwie, Ukrainie i Rosji. Naszą intencją jest prezentacja miejsc ważnych dla polskiej historii i tożsamości narodowej.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.