X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

77 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie, największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie

31.07.2021 16:30
Powstanie Warszawskie było największym zrywem niepodległościowym Armii Krajowej i największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Bój o wyzwolenie stolicy miał trwać kilka dni, powstańcy bronili się jednak znacznie dłużej.
Audio
  • W magazynie m.in. o 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, aplikacji MSZ "Polak za granicą", działalności Fundacji Mare i śladach po marszałku Józefie Piłsudskim na Kresach [posłuchaj]
Pomnik upamiętniający Powstanie Warszawskie
Pomnik upamiętniający Powstanie WarszawskieK.Sorokin/ Shutterstock

Zapraszamy na specjalne wydanie magazynu "Widziane z Polski", w którym dużo miejsca poświęcamy Powstaniu Warszawskiemu. Mija 77. rocznica bohaterskiego zrywu Warszawy.

1 sierpnia 1944 roku, wybuchło Powstanie Warszawskie. Było największym zrywem niepodległościowym Armii Krajowej i największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Bój o wyzwolenie stolicy miał trwać kilka dni, powstańcy bronili się jednak znacznie dłużej. Do walki włączyli się mieszkańcy Warszawy, harcerze, a nawet dzieci, które roznosiły meldunki i pomagały w budowaniu barykad. Przez 63 dni znacznie słabiej uzbrojeni od Niemców polscy żołnierze walczyli o każdy dom i każdy metr ziemi. 

Z nagrań archiwalnych Polskiego Radia dla Zagranicy odtworzymy rozmowę z pułkownikiem Edmundem Baranowskim ps. Jur, uczestnikiem walk o Warszawę. Z Anną Bośniacką z Muzeum Powstania Warszawskiego porozmawiamy o działalności powstańczego teatrzyku, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem żołnierzy Armii Krajowej.

W programie także informacje o aplikacji MSZ "Polak za granicą". Ministerstwo Spraw Zagranicznych przygotowało aplikację „Polak za granicą”. Aplikacja ma pomóc tym, którzy podróżują oraz tym, którzy już wypoczywają za granicą. Są w niej informację na temat aktualnych zasad wjazdu do danego kraju, adresy polskich placówek dyplomatycznych oraz przydatne w podróży linki. Na prezentacji aplikacji w MSZ w Warszawie była Katarzyna Ingram.

Mówimy również o działalności Fundacji Mare, która skupia się na ochronie ekosystemów morskich. Zanieczyszczenie mórz jest współczesnym problemem ogólnoświatowym. Nie chodzi, wbrew pozorom, jedynie o tworzywa sztuczne. Są także na przykład pozostałości po II wojnie światowej. Fundacja Mare jest jedyną organizacją pozarządową w Polsce, której działania skupiają się wyłącznie na ochronie ekosystemów morskich, ze szczególnym naciskiem na ochronę Morza Bałtyckiego. Klaudiusz Madeja poprosił o rozmowę prezes Fundacji Mare, Olgę Sarnę.

W programie także o śladach spuścizny marszałka Józefa Piłsudskiego na Kresach, opowiada Tomasz Kuba Kozłowski, znawca Kresów, autor licznych wystaw i prezentacji w Domu Spotkań z Historią w Warszawie. Do studia Polskiego Radia dla Zagranicy zaprosiła go Maria Wieczorkiewicz.

O promocji języka polskiego w Stanach Zjednoczonych, mówimy w audycji z cyklu "Z językiem polskim w świat".

The Kosciuszko Foundation, Inc., czyli Fundacja Kościuszkowska, założona w Nowym Jorku w roku 1925, od prawie 100 lat działa w Stanach Zjednoczonych i w Polsce na rzecz pogłębiania więzi między oboma krajami poprzez programy edukacyjne oraz wymianę naukową i kulturalną.

Co roku Fundacja Kościuszkowska przeznacza prawie milion dolarów na stypendia i granty badawcze dla polskich naukowców, przyjazdy amerykańskich uczonych do Polski, udział amerykańskich studentów w szkołach letnich na polskich uniwersytetach oraz naukę języka angielskiego w Polsce w ramach letnich obozów językowych.

Okazuje się więc, że Fundacja Kościuszkowska i Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej mają zbliżoną misję, zwłaszcza w kwestii promocji języka polskiego.

"Uznaliśmy więc, że możemy być dobrym partnerem dla NAWA i jeśli połączymy wysiłki, to będzie to na pewno z większą korzyścią dla promocji Polski, polskiego dziedzictwa i oczywiście języka polskiego, bo właśnie w tym kontekście nawiązaliśmy współpracę przy promocji nauczania języka polskiego na wyższych uczelniach w Stanach Zjednoczonych" - mówi Marek Skulimowski, prezes Fundacji Kościuszkowskiej.

Chodzi o lektoraty języka polskiego na takich amerykańskich uczelniach jak The University of North Carolina at Chapel Hill oraz Brown University.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.