Redakcja Polska

Orzeł Biały - ważny symbol polskiej historii i państwowości

02.05.2020 06:15
Flaga, hymn i biało-czerwone barwy to jedne z najbardziej znanych symboli narodowych RP. Nasze godło, Orzeł Biały, to także ważny symbol państwa polskiego.
Audio
  • W magazynie m.in. o rocznicy kanonizacji papieża Jana Pawła II, wsparciu MSZ dla Polonii i znaczeniu Konstytucji 3 Maja [posłuchaj]
Orzeł Biały, godło Polski
Orzeł Biały, godło PolskiFoto: Pixabay

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o szóstej rocznicy kanonizacji Jana Pawła II. To było spełnienie marzeń milionów ludzi na całym świecie - tak kanonizację świętego Jana Pawła II wspomina postulator procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego papieża Polaka - ksiądz dr prałat Sławomir Oder. Minęło sześć lat od tego wydarzenia. W uroczystości w Rzymie 27 kwietnia 2014 roku wzięło udział 800 tysięcy wiernych.

Wracamy też do tragicznych wydarzeń sprzed 34 lat. 26 kwietnia 1986 wybuchł reaktor w elektrowni atomowej. W efekcie doszło do skażenia substancjami radioaktywnymi na dużą skalę. Na śmiertelnie niebezpieczne promieniowanie narażonych zostało dziesiątki tysięcy osób.

Z wiceministrem spraw zagranicznych Szymonem Szynkowskim vel Sękiem rozmawiamy o akcji Polonia4Neighbours, wspieranej przez MSZ.

W ramach akcji resort dyplomacji wspomaga projekty oraz aktywność Polonii wspierając finansowo jej działania pomocowe oraz promując polonijną solidarność społeczną w środowiskach lokalnych.

Organizacje polonijne, środowiska harcerskie i szkolne, a także duszpasterstwo przyłączają się do inicjatyw lokalnych lub podejmują własne, by służyć innym i wspierać kraje zamieszkania w tym trudnym okresie - mówi wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.


Pierwszy podcast Radio Polonia Węgierska trafił do Internetu. O tym, o czym mówią, czym żyją Polacy na Węgrzech, informuje Piotr Pogorzelski.

W drugiej części programu rozmawiamy o ważnym symbolu polskiej państwowości jakim jest Orzeł Biały. O symbolice naszego godła powiada prof. Arkadiusz Indraszczyk z Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego.

Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu - godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.

W rozmowie z historykiem, Wojciechem Kalwatem mówimy o znaczeniu Konstytucji 3 Maja, która była pierwszą w Europie, a drugą na świecie nowoczesną ustawą zasadniczą.

Konstytucja 3 Maja kształtowała ustrój Rzeczypospolitej przez kilkanaście miesięcy. Po jej upadku stała się niedoścignionym wzorem i symbolem marzeń o niezawisłości państwa i wolności jego obywateli.

Uchwalona 3 maja 1791 r. Ustawa Rządowa była ukoronowaniem panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.