Redakcja Polska

Pierwsza partia południowokoreańskich czołgów K2 i armatohaubic K9 już w Polsce

11.12.2022 11:00
Koreański sprzęt wojskowy dotarł do Polski. Prezydent Andrzej Duda powiedział, że nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak ważne jest tempo modernizacji uzbrojenia w obliczu wojny na Ukrainie. W porcie w Gdyni prezydent uczestniczył w uroczystości podczas której razem z szefem MON, wicepremierem Mariuszem Błaszczakiem, symbolicznie odebrał pierwsze czołgi K2 i armatohaubice K9 dla Polski. To realizacja kontraktów zbrojeniowych zawartych w tym roku z Koreą Południową.
Audio
  • W magazynie m.in. o spotkaniu prezydentów Polski i Gruzji oraz polsko-gruzińskich relacjach, informujemy o południowo-koreańskim sprzęcie wojskowym, który dotarł do Gdyni i obchodach 155 rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego [posłuchaj]
Armatohaubice K9 Chunmoo w porcie w Gdyni
Armatohaubice K9 Chunmoo w porcie w GdyniŹródło: Twitter/MON/@MON_GOV_PL

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o warszawskim spotkaniu prezydentów Polski i Gruzji.

Andrzej Duda i Salome Zurabiszwili rozmawiali o sytuacji regionalnej, w szczególności rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie. 

Na początku lutego tego roku prezydent Andrzej Duda był w Tbilisi. Zatrzymał się w stolicy Gruzji w drodze na otwarcie igrzysk olimpijskich w Pekinie. Prezydenci Polski i Gruzji rozmawiali wówczas o sytuacji wokół Ukrainy. Jak podkreślił wtedy Andrzej Duda - w sytuacji, która emanuje na porządek całego świata. Trzy tygodnie później Rosja zaatakowała Ukrainę.

– Polska wspiera Gruzję, Polska wspiera gruzińskie aspiracje – bardzo chcemy, aby Gruzja stała się częścią UE i NATO – zapewnił prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydent tego kraju Salome Zurabiszwili. 

Rozmowy dotyczyły sytuacji bezpieczeństwa, w szczególności rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie. – Dziękowałem Pani Prezydent za jej absolutnie jednoznaczną postawę w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę. Stanowisko Pani Prezydent od samego początku jest absolutnie niewątpliwe – to jest jednoznaczne poparcie dla Ukrainy w tej bardzo trudnej sytuacji – mówił Andrzej Duda na wspólnej konferencji z przebywającą w Polsce prezydent Gruzji.

W Bałtyckim Terminalu Kontenerowym w Gdyni miał miejsce uroczysty odbiór pierwszej partii południowokoreańskich czołgów K2 i armatohaubic K9. W uroczystości wziął udział m.in. prezydent Andrzej Duda, wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz minister agencji planowania zakupów obronnych Korei Południowej (DAPA) Eom Dong-hwan.

Prezydent Duda podczas wystąpienia zwracał uwagę na tempo z jakim został dostarczony koreański sprzętu. Wskazał, że wiosną tego roku została przyjęta ustawa o obronie ojczyzny, a latem zostały podpisane konieczne umowy. - A w tej chwili już fizycznie następuje proces modernizacji i wzmocnienia polskiej armii poprzez nie tylko zakupy, ale przede wszystkim dostawy z Korei Południowej czołgów K2 oraz armatohaubic K9 dla polskiej armii - mówił.

Podkreślał rolę szybkich dostaw sprzętu w obliczu sytuacji za naszą wschodnią granicą. - Od miesięcy, od 24 lutego, od kiedy Rosja napadła na Ukrainę wszyscy wyraźnie widzimy jedno - tylko bohaterstwo żołnierza wyposażonego w nowoczesne, skuteczne uzbrojenie jest w stanie zatrzymać rosyjskie ambicje imperialne i rosyjską brutalność - ocenił prezydent.

- Aby zapobiec agresji, aby zatrzymać wroga posiadanie tego wyposażenia przez armię jest konieczne. Dzisiaj to uzbrojenie, supernowoczesne dla polskiej armii, na wyposażenie polskich żołnierzy staje się faktem, staje się częścią wyposażenia polskich sił zbrojnych - dodał prezydent.

Ukraińcy zaskoczyli Kreml i zadali cios kilkaset kilometrów za linią frontu. Pociski spadły na dwa lotniska rosyjskiego lotnictwa strategicznego, używanego obecnie do atakowania Ukrainy. Zastanowimy się czy może to być przełomem w wojnie.

W Zułowie na Litwie została uczczona rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego. Marszałek przyszedł na świat 5 grudnia 1867 roku właśnie w tej miejscowości. Uroczystości rozpoczęły się wczoraj na Rossie. Udział w nich wzięli przedstawiciele polskiej społeczności na Litwie, kombatanci, weterani walk o niepodległość i działacze opozycji antykomunistycznej, żołnierze Wojska Polskiego oraz przedstawiciele polskiej placówki dyplomatycznej na Litwie. Relacja w naszym programie.

Mówimy również o dyskusji w Warszawie, podczas konferencji "Polska-Polonia. Płaszczyzny współpracy". Organizatorem spotkania było Stowarzyszenie "Wspólnota Polska".

Wspominamy też Jana Nowickiego, wybitnego aktora filmowego i teatralnego, który zmarł w wieku 83 lat. Sławę przyniosły mu role między innymi w filmach "Wielki Szu", "Magnat", "Spirala" i "Niepochowany". Przez ponad 30 lat występował w Starym Teatrze w Krakowie.

W programie także na audycja z cyklu "Wybitni Polacy II RP".

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.