X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 19.07.2019

19.07.2019 17:37
W tym wydaniu: wizyta prezydenta Litwy Gitanasa Nausedy w Polsce, wizyta ministra inwestycji i rozwoju Jerzego Kwiecińskiego w USA, oraz wybór Ursuli von der Leyen na stanowisko szefowej Komisji Europejskiej.
Audio
Premier Mateusz Morawiecki i Prezydent Litwy Gitanas Nauseda podczas powitania, przed spotkaniem w Pałacu w Natolinie w Warszawie
Premier Mateusz Morawiecki i Prezydent Litwy Gitanas Nauseda podczas powitania, przed spotkaniem w Pałacu w Natolinie w WarszawiePAP/Wojciech Olkuśnik

PREZYDENT LITWY ODWIEDZIŁ POLSKĘ

Bezpieczeństwo, współpraca w ramach Unii Europejskiej i relacje dwustronne były głównymi tematami rozmów prezydentów Polski i Litwy w Warszawie. Gitanas Nauseda składał we wtorek wraz z małżonką oficjalną wizytę w Polsce. To pierwsza zagraniczna podróż nowej pary prezydenckiej Litwy.

Prezydent Andrzej Duda poinformował, że ponownie zaprosił prezydenta Litwy do Polski, wizyta ma odbyć się podczas obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Łukasz Polinceusz z Centrum Stosunków Międzynarodowych, zwraca uwagę, że decyzja litewskiego prezydenta, by polskę odwiedzić jako pierwszy kraj, to piękny gest.

W ramach pierwszej wizyty zagranicznej prezydenta Litwy w Polsce odbyły się także spotkania z marszałkami Sejmu i Senatu oraz z premierem Mateuszem Morawieckim.

MINISTER JERZY KWIECIŃSKI ZŁOŻYŁ WIZYTĘ W USA

Na zakończenie wizyty w Stanach Zjednoczonych ministra inwestycji i rozwoju Jerzego Kwiecińskiego zaplanowano w Buffalo otwarcie Kongresu 60 milionów. Kongres to spotkanie polonijnego biznesu ze wszystkich państw świata. Jego nazwa koresponduje z ogólną liczbą żyjących na świecie Polaków.

W trakcie swojej wizyty w USA minister Jerzy Kwieciński odwiedził też Waszyngton, gdzie powiedział, że polski rząd stawia sobie za cel aby bardzo dobre stosunki polityczne w większym stopniu przełożyły się na współprace gospodarczą. Szef resortu inwestycji i rozwoju w stolicy Stanów Zjednoczonych spotkał się z sekretarzem handlu USA, parlamentarzystami, organizacjami biznesowymi oraz przedstawicielami banku Światowego.

W pierwszym dniu wizyty w Waszyngtonie Jerzy Kwieciński spotkał się także przedstawicielami ośrodka analitycznego The Atlantic Council oraz kongresmenami.

W programie wizyty w kolejnym mieście - Nowym Jorku - znalazło się także podpisanie umowy przystąpienia Polski do Rady Rządowej United Nations Global Compact. Polska jest pierwszym krajem z Europy Środkowej i Wschodniej, przystpeującym to tej organizacji, angażującej biznes w realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju.

URSULA VON DER LEYEN SZEFOWĄ KOMISJI EUROPEJSKIEJ

Niemiecka minister obrony Ursula von der Leyen została wybrana na stanowisko szefowej Komisji Europejskiej.

O wyborze przesądziło dziewięć głosów różnicy. Decydujące mogły się więc okazać głosy polskich partii, liczących łącznie 51 europosłów. Poparcie dla Ursuli von der Leyen zadeklarowały bowiem Prawo i Sprawiedliwość, Platforma Obywatelska, PSL i SLD.

"To głosowanie pokazało, że głosy Prawa i Sprawiedliwości były języczkiem u wagi"- powiedział premier Mateusz Morawiecki po wyborze Ursuli von der Leyen na nową szefową Komisji Europejskiej.

Premier podziękował polskim europosłom, którzy głosowali za jej kandydaturą.

Premier pogratulował Ursuli von der Leyen i dodał, że wybór ten "daje nadzieję na nowe otwarcie". "Wierzę, że będziemy mieć po swojej stronie partnera. Unia Europejska potrzebuje uspokojenia i mój rząd będzie dążył do kompromisu w tematach gospodarczych, społecznych i politycznych"- mówił premier.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w ramach Komisji Europejskiej Polska będzie zabiegała o ważne teki dla dobra Europy Środkowej.

Na magazyn "Mija Tydzień" zaprasza Przemysław Pawełek

Zobacz więcej na temat: Litwa Stany Zjednoczone