X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 20.03.2020 r.

20.03.2020 15:27
W tym wydaniu: Komisja Europejska zamyka granice i tworzy także strategiczne zapasy sprzętu medycznego, w czasie pandemii polski rząd ma pomóc, m.in. przedsiębiorcom i pracownikom, NATO z kolei funkcjonuje bez zakłóceń 
Audio
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.PAP/EPA/STEPHEN BRASHEAR

UNIA EUROPEJSKA KONTRA KORONAWIRUS

Unia Europejska zamyka swoje zewnętrzne granice dla obcokrajowców w związku z pandemią koronawirusa. Tak zdecydowali przywódcy 27 krajów podczas unijnego szczytu na odległość, zorganizowanego w formie wideokonferencji. Pojawiła się też kwestia kontroli na granicach wewnętrznych. 

Komisja Europejska tworzy także strategiczne zapasy sprzętu medycznego, by pomóc krajom w walce koronawirusem.  Komisarz do spraw zarządzania kryzysowego poinformował, że gromadzone będą respiratory, środki ochrony osobistej, czyli na przykład maski i rękawice, a także, jeśli już zostaną wynalezione, szczepionki i lekarstwa oraz odczynniki laboratoryjne do testów: "Nikt nie jest odporny na ten wirus, każdy musi więc współpracować, byśmy mogli przezwyciężyć to wyzwanie. Dlatego Unia Europejska podejmuje działania, by zapewnić więcej sprzętu medycznego dla krajów członkowskich. Unijne strategiczne zapasy będą wykorzystywane do wsparcia krajów, które zmagają się z niedoborami sprzętu potrzebnego do leczenia zakażonych pacjentów, do ochrony pracowników służby zdrowia i do spowolnienia tempa rozprzestrzeniania się wirusa."

Wstępnie na ten cel Bruksela przewidziała 50 milionów euro. Zapasy będą przechowywane przez państwa, które zgłoszą swoje kandydatury i to one będą też składać zamówienia na zaopatrzenie środków medycznych.

"TARCZA ANTYKRYZYSOWA"

W czwartek odbyła się wideokonferencja z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego oraz przedstawicieli klubów i kół parlamentarnych. Tematem były działania w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, a wśród nich zaproponowany przez rząd pakiet ustaw ograniczających skutki epidemii, tzw. tarcza antykryzysowa. Rzecznik rządu Piotr Mueller poinformował, że kluby parlamentarne zgłosiły swoje propozycje w sprawie tarczy antykryzysowej. 

W wideokonferencji wzięli udział, obok szefa rządu, także niektórzy ministrowie i wiceministrowie, a także m.in. szef klubu PiS Ryszard Terlecki, przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka, Stanisław Tyszka z klubu Koalicja Polska-PSL-Kukiz'15 oraz Krzysztof Bosak z Konfederacji.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że szacunkowa wartość pakietu antykryzysowego to około 212 miliardów złotych. Jest to prawie 10 procent PKB. Celem jest niezwłoczne wprowadzenie rozwiązań, które ograniczą negatywne skutki pandemii i wywołanej przez nią recesji dla polskich pracowników i przedsiębiorstw.

Ekonomista Witold Modzelewski uważa, że nie tylko państwo,ale i instytucje finansowe powinny prezentować pakiety wsparcia dla pracowników. Chodzi o wydłużenie czasu spłat części zobowiązań, redukcje odsetek czy zaniechanie niektórych opłat. Witold Modzelewski mówił , że rząd prezentując założenia Tarczy Antykryzysowej dał właściwy przykład innym instytucjom. 

Rząd chce też walczyć z sytuacją, w której ceny w sklepach są czasem kilkukrotnie wyższe niż kilka dni temu. UOKiK i inne urzędy regulujące ceny będą czuwały właściwie nad rynkiem od strony cen.

NATO A KORONAWIRUS

NATO bez przeszkód prowadzi swoje najważniejsze działania mimo pandemii koronawirusa - zapewniał w czasie telekonferencji prasowej w Brukseli sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. Poinformował, że odwołano lub zmodyfikowano część ćwiczeń. NATO wdrożyło też wszystkie niezbędne procedury wśród żołnierzy na zagranicznych misjach.

W czasie telekonferencji z dziennikarzami sekretarz generalny NATO poinformował, że w Kwaterze Głównej wykryto w ostatnich dniach kilka przypadków zakażeń koronawirusem. Wszystkie te osoby zostały odizolowane, a w budynku obowiązują wszystkie procedury zalecane przez Światową Organizację Zdrowia. Do minimum ograniczono liczbę pracowników w budynku, a część osób pracuje z domów.

Jens Stoltenberg poinformował, że bez zakłóceń prowadzone są najważniejsze misje NATO, w tym misje w Afganistanie, w Kosowie oraz misja Air Policing w krajach bałtyckich. Szef NATO powiedział, że planowane ćwiczenia zostały albo odwołane albo zmodyfikowane: "Ćwiczenia Defender 2020 w Europie zostały zmodyfikowane czyli nie zostały przeprowadzone zgodnie z planem. Mimo to jednak pokazały, jak Stany Zjednoczone radzą sobie z przerzutem ciężkiego sprzętu przez Atlantyk do Europy, tysięcy różnych rzeczy. Pozwoliły też na ćwiczenie amerykańskich żołnierzy w Europie. Owszem, manewry były mniejsze, ale pokazały zaangażowanie USA w europejską obronność."

Jens Stoltenberg powiedział, że nie ma na razie informacji o jakimkolwiek przypadku zakażenia koronawirusem na zagranicznych misjach w których służą również polscy żołnierze: "Nie mamy informacji, by na misjach w Afganistanie czy Kosowie wykryto zakażenie koronawirusem, ale żołnierze wdrożyli oczywiście wszystkie niezbędne procedury, by zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa. Rzecz jasna, żołnierze na misjach mieszkają blisko siebie w barakach, więc to jest teraz dla nich wyzwanie. Ale równocześnie pamiętajmy, że zaletą tej sytuacji jest to, że są oni przyzwyczajeni do dyscypliny i do restrykcyjnych zachowań, takich jak mycie rąk czy zachowywanie odległości."

Nie ma na razie decyzji, czy i w jaki sposób będzie zorganizowane planowane na 2 i 3 kwietnia spotkanie ministrów spraw zagranicznych NATO. Dziennikarze w czasie telekonferencji zwracali uwagę, że w Unii Europejskiej wszystkie ważne spotkania polityków organizowane są w formułach internetowych na odległość.

Na magazyn "Mija Tydzień" zaprasza Katarzyna Semaan