X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 11.09.2020 r.

11.09.2020 17:05
W tym wydaniu: Grupa Wyszehradzka o Białorusi, Swiatłana Cichanouska w Polsce oraz coraz większe kontrowersje w związku z gazociągiem Nord Stream 2
Audio
Igor Matovi, Mateusz Morawiecki,  Viktor Orban, Andrej Babi w Lublinie
Igor Matovič, Mateusz Morawiecki, Viktor Orban, Andrej Babiš w Lublinie Photo: PAP/Jacek Szydłowski

GRUPA WYSZEHRADZKA O BIAŁORUSI I EPIDEMII

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że kraje Grupy Wyszehradzkiej chcą zaprezentować na najbliższym posiedzeniu Rady Europejskiej pakiet gospodarczy dla Białorusi.

Po spotkaniu szefów rządów Grupy w Lublinie premier powiedział, że znajdą się w nim wspólne projekty dla małych i średnich przedsiębiorstw, czy wsparcie polityki energetycznej tego kraju.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że na Białorusi powinny odbyć się wolne wybory "tak, by naród Białoruski mógł sam zdecydować o swoim losie". Dodał, że kraje V4 domagają się uwolnienia więźniów politycznych i powstrzymania się białoruskich władz od przemocy wobec protestujących.

Nie chcemy zamykać gospodarki, ale podchodzimy z pokorą do epidemii koronawirusa - powiedział premier Mateusz Morawiecki po piątkowym szczycie Grupy Wyszehradzkiej w Lublinie. Wyraził przekonanie, że cała Grupa V4 będzie silnikiem wzrostu gospodarczego w nadchodzących latach.

Szef polskiego rządu poinformował, że rozmawiając o COVID-19, szefowie rządów państw V4 zastanawiali się, "w jaki sposób najlepiej organizować europejską i wyszehradzką odpowiedź na epidemię, tak, żeby nie doprowadzić do kolejnego lockdownu".

"To jest nasza wspólna intencja, bardzo mocno chcemy ją podkreślić. Nie chcemy zamykać gospodarki. Ale jednocześnie podchodzimy wobec epidemii z pokorą i dlatego będziemy jak najlepiej koordynować nasze działania, tak, żeby gospodarka była rozpędzoną lokomotywą, która będzie pomagać nam wyjść z kryzysu" - zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Premier wyraził przekonanie, że cała Grupa Wyszehradzka będzie "silnikiem wzrostu gospodarczego w nadchodzących latach, i będziemy mogli pomagać naszym zachodnim i południowym sąsiadom, poprzez nasz wzrost gospodarczy i poprzez właściwe zagospodarowanie środków europejskich, i naszych środków krajowych, które są coraz ważniejsze w rozwoju gospodarczym i w odbudowie gospodarczej Europy w najbliższym czasie".


SWIATŁANA CICHANOUSKA ZŁOŻYŁA WIZYTĘ W POLSCE

Odebrała Nagrodę Specjalną Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Rada programowa przyznała ją za działalność laureatki na rzecz demokratyzacji życia w jej kraju. Nagrodę wręczył minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, który powiedział, że Swiatłana Cichanouska jest wspaniałym symbolem walki o wartości najważniejsze również dla Polaków.

Swiatłana Cichanouska w przemówieniu wspomniała, że musiała zastąpić swojego męża w kandydowaniu na urząd prezydenta Białorusi, ponieważ został on aresztowany i poddany represjom politycznym. Wyjaśniła, że nagrodę odebrała w imieniu całego narodu białoruskiego: "Nie jestem Swiatłaną Cichanouską, ale jestem każdą osobą w moim kraju Białorusi. Jestem niezwykle zaszczycona nagrodą, którą otrzymałam. Tak samo jak jestem zaszczycona każdym mieszkańcem mojego kraju, który pokonał swój strach i zdecydował się walczyć o swoje prawa, o bezpieczeństwo i wolność Białorusi. To nie jest moja nagroda, to nagroda Białorusinów".

Wcześniej Swiatłana Cichanouska spotkała się z premierem Mateuszem Morawieckim. W trakcie spotkania w nowym Domu Białoruskim w Warszawie szef rządu podkreślił, że Polska zabiega, by sprawa białoruska była obecna w stolicach wszystkich krajów Zachodu.

Premier Mateusz Morawiecki przekazał liderce białoruskiej opozycji Swiatłanie Cichanouskiej symboliczne klucze do zabytkowej willi na Saskiej Kępie w Warszawie, gdzie powstanie nowa siedziba Domu Białoruskiego. Ten gest ma być symbolem wsparcia dla Białorusinów walczących o wolność swojej ojczyzny.

MIĘDZYNARODOWA PRESJA W SPRAWIE NORD STREAM 2

Sytuacja na Białorusi jak i sprawa otrucia lidera rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego wywołały głośniejszą niż dotychczas debatę na temat przyszłości gazociągu Nord Stream 2.

Jak ocenił minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, w Europie i w samych Niemczech stawia się pod znakiem zapytania dokończenie projektu Nord Stream 2. W rozmowie z dziennikarzami powiedział, z czego to - jego zdaniem - wynika.

Szef polskiej dyplomacji ocenił, że jeśli dojdzie do zaniechania dokończenia budowy Nord Stream 2, będzie to miało duże znaczenie na przywrócenia solidarności i jedności europejskiej. "Tego bardo potrzebujemy" - ocenił minister Zbigniew Rau.

Po próbie otrucia Aleksieja Nawlalnego nowiczokiem grupa ponad 50. europosłów zaapelowała do przywódców unijnych krajów i liderów europejskich instytucji o zablokowanie gazociągu Nord Stream 2. Inicjatorem oświadczenia jest niemiecki europoseł z grupy Zielonych Reinhard Butikofer. Z Polski pod apelem podpisała się szóstka europosłów - Anna Fotyga, Izabela Kloc, Jacek Saryusz-Wolski, Witold Waszczykowski, Radosław Sikorski oraz Marek Belka.

Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan.