X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 16.10.2020 r.

16.10.2020 14:57
W tym wydaniu: unijne sankcje na wysokich rangą urzędników z otoczenia prezydenta Władimira Putina oraz Aleksandra Łukaszenkę, wizyta prezydenta Andrzeja Dudy na Ukrainie oraz reaktywacja Trójkąta Weimarskiego.
Audio
Sankcjami UE zostali nimi objęcie m.in. wiceministrowie obrony Rosji i dyrektor Federalnej Służba Bezpieczeństwa
Sankcjami UE zostali nimi objęcie m.in. wiceministrowie obrony Rosji i dyrektor Federalnej Służba BezpieczeństwaPAP/EPA/ALEXEI DRUZHININ / SPUTNIK / KRE

UNIA EUROPEJSKA KARZE WŁADZE W ROSJI I NA BIAŁORUSI

Wysocy rangą urzędnicy z otoczenia prezydenta Władimira Putina zostali objęci unijnymi sankcjami za próbę otrucia nowiczokiem rosyjskiego opozycjonistę Aleksieja Nawalnego. Decyzja o nałożeniu restrykcji na sześć osób została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej i tym samym zaczęła obowiązywać. 

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau poinformował również o zgodzie Unii Europejskiej w sprawie wpisania na listę sankcji Aleksandra Łukaszenkę. Decyzja w tej kwestii zapadła jednomyślnie.

Zbigniew Rau dodał, że objęcie Aleksandra Łukaszenki sankcjami oznacza dalszy krok w delegitymizacji tego polityka i pośrednio wskazuje na uznanie jego winy.

RELACJE POLSKO-UKRAIŃSKIE

Uczczenie ofiar zbrodni katyńskiej, rozmowy polityczne oraz uczestnictwo w Forum Ekonomicznym - to główne punkty wizyty prezydenta Andrzeja Dudy na Ukrainie. Para prezydencka przebywała w tym kraju od niedzielnego wieczora. 

Podczas Polsko-Ukraińskiego Forum Ekonomicznego prezydent Duda zapowiedział złożenie propozycji nawiązania współpracy Ukrainy z inicjatywą Trójmorza.

Prezydent Andrzej Duda zapewnił również, że Polska wspiera dążenia Ukrainy do przystąpienia do Unii Europejskiej. Podczas wywiadu udzielonego TVP wspólnie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim Andrzej Duda podkreślił, że w tej kwestii niezbędne jest przeprowadzenie odpowiednich reform u naszych wschodnich sąsiadów.

Prezydent podkreślił, że wszystkie wspólne polsko-ukraińskie działania na płaszczyźnie gospodarczej i politycznej zbliżają Ukrainę do Unii Europejskiej.

REAKTYWACJA TRÓJKĄTA WEIMARSKIEGO

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau po spotkaniu w Paryżu z szefami niemieckiej i francuskiej dyplomacji w ramach Trójkąta Weimarskiego stwierdził, że stanowiska państw dotyczące bezpieczeństwa i przyszłości Unii Europejskiej są bardzo podobne. Szef polskiego MSZ oraz ministrowie Heiko Maas i Jean-Yves Le Drian rozmawiali między innymi o sytuacji na Białorusi, kryzysie związanym z pandemią i relacjach z Rosją.

Minister spraw zagranicznych Francji Jean-Yves Le Drian podkreślił, że w przyszłym roku Trójkąt Weimarski będzie świętował swoje trzydziestolecie, a kraje są przywiązane do tej inicjatywy.

Przypomniał, że ostatnie takie spotkanie szefów dyplomacji w formacie Trójkąta miało miejsce 4 lata temu: "To ważne, by ponownie się spotkać, bo Trójkąt Weimarski sprawia, że Europa idzie naprzód ze względu na to, co reprezentują nasze kraje, ze względu na swoją historię. Niemiec, Polak i Francuz współpracują, by promować pokój, demokrację, bezpieczeństwo, prawa człowieka. Nie jest to bez znaczenia, zwłaszcza jeśli chodzi o nasze sąsiedztwo. To jest to, co robimy dzisiaj i co robiliśmy w ostatnich dniach. Pokazuje to determinację Europejczyków do działania i obrony własnych interesów w obliczu wielu kryzysów, które się ostatnio mnożą."

Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas, powiedział, że szefowie resortów trzech krajów zgodzili się między innymi co do konieczności poparcia dla społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi: "Uważnie obserwujemy prześladowania tych ludzi i aresztowania. Nie możemy bezczynnie patrzeć na nieustanną przemoc ze strony białoruskich władz. Z tego powodu w Unii Europejskiej przyjęliśmy sankcje, również uderzające bezpośrednio w Łukaszenkę. Potrzebny jest wewnętrzny narodowy dialog na Białorusi, który ma prowadzić do nowych, równych i wolnych wyborów, których do tej pory nie było i które powinny spełniać międzynarodowe wymogi."

Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau powiedział, że omówiono kilka innych tematów związanych z bezpieczeństwem w Europie.

Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan