X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 23.10.2020 r.

23.10.2020 16:47
W tym wydaniu magazynu: spotkanie przywódców krajów Inicjatywy Trójmorza, ministrowie obrony państw NATO m.in. o obronie w kosmosie oraz sytuacja epidemiologiczna w Polsce i Europie.
Audio
Prezydent Bułgarii Rumen Radew, prezydent Estonii Kersti Kuljulaid i prezydent Polski Andrzej Duda podczas szczytu Trómorza
Prezydent Bułgarii Rumen Radew, prezydent Estonii Kersti Kuljulaid i prezydent Polski Andrzej Duda podczas szczytu TrómorzaPAP/EPA/ARNO MIKKOR HANDOUT

PIĄTY SZCZYT INICJATYWY TRÓJMORZA

Rozwój gospodarki i infrastruktury, walka z pandemią i zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego - to jedne z najważniejszych tematów piątego szczytu Inicjatywy Trójmorza w Tallinie. Estonia na początku tygodnia była gospodarzem debaty między przywódcami krajów Europy Środkowej i Wschodniej oraz politykami z Berlina, Brukseli i Waszyngtonu.
Celem Inicjatywy Trójmorza jest wyrównanie poziomu rozwoju naszej części Europy z Europą Zachodnią - mówił w Tallinie prezydent Andrzej Duda. "Szukaliśmy narzędzi, które pozwolą nam rozwijać nasze kraje szybciej, by dogonić kraje Europy zachodniej, jeśli chodzi o standard życia, rozwój gospodarczy i tak dalej. Postanowiliśmy współpracować, ponieważ uznaliśmy, że jest to sposób na przyspieszenie naszego rozwoju."

Przy okazji szczytu Polska podpisała umowę ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie rozwoju programu energetyki jądrowej. Mark Menezes, zastępca sekretarza energii Stanów Zjednoczonych, podczas dyskusji w Tallinie zapewniał, że jego kraj pozostaje zaangażowany w rozwój Inicjatywy Trójmorza. Promował także dostawy amerykańskiego LNG do Europy. Jego zdaniem, w tej chwili zależność krajów europejskich od rosyjskiego gazu jest zbyt duża. "Ponieważ widzieliśmy w przeszłości, co się dzieje, gdy kraje stają się zależne od Rosji w kwestii dostaw gazu ziemnego. Rosja po prostu używa tego, by sprawować kontrolę nad tymi krajami. My mówimy - stwórzmy infrastrukturę do tego, żebyśmy mogli mieć wybór, wybór tego kto będzie dostarczał energię" - mówił.

Ze względu na pandemię koronawirusa, większość uczestników szczytu Inicjatywy Trójmorza wzięła udział w dyskusji zdalnie. Osobiście na miejscu są gospodarze z Estonii, prezydent Bułgarii Rumen Radew oraz prezydent Andrzej Duda. Trójmorze powstało w 2015 roku z inicjatywy Polski i Chorwacji. Skupia 12 państw położonych w pobliżu mórz Bałtyckiego, Czarnego i Adriatyckiego. Celem Trójmorza jest pogłębienie współpracy politycznej, gospodarczej i infrastrukturalnej.

TELEKONFERENCJA MINISTRÓW OBRONY NATO 

Utworzenie centrum kosmicznego NATO, wydatki na obronę i wzmacnianie strategii odstraszania - to niektóre tematy narady ministrów obrony Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Jeśli chodzi o wydatki na obronę, to z opublikowanego przez Kwaterę Główną NATO raportu wynika, że wymóg 2 procent PKB spełnia 10 krajów na 30, w tym Polska. 

Podczas telekonferencji zapadła również decyzja o utworzeniu Centrum Kosmicznego NATO z siedzibą w niemieckiej bazie Ramstein. To reakcja na zagrożenie ze strony Chin i Rosji i zaawansowanie ich prac nad systemami antysatelitarnymi. Bez swoich satelitów NATO mogłoby utracić zdolności do wykrywania zagrożeń. Szef Sojuszu Jens Stoltenberg podkreślał, że przestrzeń kosmiczna jest ważna dla misji NATO-wskich, wykorzystywana w nawigacji i komunikacji. "To będzie centralny punkt wymiany informacji o zagrożeniach dla satelitów i koordynacji naszych działań w tej kluczowej dziedzinie. Naszym celem nie jest militaryzacja kosmosu, ale zależy nam na zwiększeniu świadomości o zagrożeniach w przestrzeni kosmicznej i zdolności, by odpowiadać na nie" - powiedział.

W ubiegłym roku Sojusz Północnoatlantycki uznał przestrzeń kosmiczną za domenę działań wojskowych. Tradycyjnymi obszarami działań były ląd, powietrze i morze, kilka lat temu dodano cyberprzestrzeń, a w ubiegłym roku NATO uznało przestrzeń kosmiczną za piątą domenę walk między mocarstwami. 

CAŁA POLSKA W CZERWONEJ STREFIE

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że musimy nauczyć się żyć z epidemią do czasu wynalezienia szczepionki. Dodał, że nie jest wykluczone. że będziemy się zmagać z epidemią jeszcze przez rok. 

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że od soboty cała Polska została objęta epidemiczną strefą czerwoną. Nauka w szkołach podstawowych w klasach 4-8 będzie się odbywać zdalnie. W godzinach 8-16.00 dzieci do 16. roku życia mogą wychodzić z domu tylko pod opieką osób dorosłych. Lokale gastronomiczne: puby, restauracje, kawiarnie- pozostaną zamknięte w najbliższym czasie.

Decyzją rządu, w ramach kolejnych obostrzeń mających na celu powstrzymanie przenoszenia się koronawirusa, wprowadzony zostaje zakaz wszelkiego rodzaju aktywności powyżej pięciu osób w jednej grupie, w tym zebrań i spotkań.

Minister zdrowia Adam Niedzielski mówił podczas konferencji w KPRM, że wzrost liczny zachorowań na COVID-19 ma obecnie charakter wykładniczy. Dodał, że jeżeli ta tendencja nie zmieni się, to w przyszłym tygodniu będziemy mieli około 20-25 tysięcy nowych zakażeń dziennie. Szef resortu zdrowia powiedział, że nadchodzący tydzień będzie krytyczny.

Epidemia koronwirusa przyśpiesza nie tylko w Polsce, coraz więcej krajów, jak, np. Irlandia, decyduje się na ponowny całkowity lockdown.

Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan.