X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 04.12.2020 r.

04.12.2020 19:42
W tym wydaniu: propozycje reform NATO, rozmowy premierów Polski i Węgier w Warszawie i polskie plany szczepień na Covid -19.
Audio
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg
Sekretarz generalny NATO Jens StoltenbergZhang Cheng/Xinhua News/East News

NATO SZYKUJE SIĘ DO REFORM

Solidarne finansowanie wspólnej obronności, więcej inwestycji w nowoczesne technologie oraz silniejsza pozycja polityczna - to najważniejsze z propozycji reform w NATO. Szef Sojuszu Jens Stoltenberg przedstawił w Brukseli raport z pomysłami na zmiany w ciągu najbliższej dekady. Dokument został opracowany przez 10 ekspertów, wśród których znalazła się polska eurodeputowana Anna Fotyga.

Raport widzieli już ministrowie z krajów Sojuszu, a teraz został przedstawiony szerokiej publiczności. Eksperci proponują w nim równe rozkładanie wydatków na obronność, więcej nowoczesnych technologii wojskowych oraz wzmocnienie pozycji NATO na arenie międzynarodowej.

Jak podkreślił szef NATO Jens Stoltenberg, dokument jest dopiero wstępem do rozmowy o reformach w Sojuszu. W raporcie eksperci podkreślają też, że Sojusz musi zmienić postrzeganie Rosji i Chin i jasno traktować oba kraje jako zagrożenie militarne Zachodu.

SPOTKANIE PREMIERÓW POLSKI I WĘGIER

W Warszawie doszło w poniedziałek do spotkania premierów Polski i Węgier. Rzecznik rządu Piotr Mueller powiedział, że spotkanie Mateusza Morawieckiego i Wiktora Orbana dotyczyło przygotowań do posiedzenia Rady Europejskiej i dodał, że rozmawiali przede wszystkim o stanowisko obu państw w negocjacjach w sprawie budżetu Unii Europejskiej.

Polska i Węgry sprzeciwią się wprowadzeniu do unijnego budżetu tak zwanego mechanizmu praworządności. W piątek premier Mateusz Morawiecki potwierdził gotowość do zawetowania unijnego budżetu w rozmowie telefonicznej z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Dzień wcześniej w Budapeszcie premierzy Polski i Węgier Mateusz Morawiecki i Viktor Orban podpisali deklarację, w której potwierdzili wspólne stanowisko w tej sprawie.

Rzecznik polskiego rządu powiedział po poniedziałkowym spotkaniu, że Polska jest otwarta na nowe propozycje w sprawie budżetu Unii Europejskiej i zaznaczał, że nowe propozycje budżetowe muszą być zgodne z traktatami Wspólnoty.

Szefowie rządów tłumaczą w opublikowanym dokumencie, że ich celem jest "przeciwdziałanie powstaniu mechanizmu, który nie tylko nie wzmocni, ale wręcz podważy zasadę praworządności w Unii poprzez zdegradowanie jej do roli narzędzia politycznego". "Proponowana warunkowość obchodzi Traktat, stosuje niejasne definicje i niejednoznaczne terminy bez wyraźnych kryteriów, na których mogą opierać się sankcje, i nie zawiera żadnych sensownych gwarancji proceduralnych" - napisano we wspólnej deklaracji Mateusza Morawieckiego i Viktora Orbana.

POLSKI RZĄD PRZYGOTOWUJE PROGRAM SZCZEPIEŃ NA KORONAWIRUSA

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że polski rząd zamówił 45 milionów dawek szczepionek przeciwko koronawirusowi. Jak mówił, daje to nadzieję na szybkie zakończenie epidemii i powrót do normalności. Szef rządu poinformował, że szczepionki będą darmowe i dobrowolne, a osoby chętne, by się zaszczepić, będą mogły rejestrować się online lub telefonicznie.

"Szczepienia na koronawirusa to nie tylko powrót do normalności życia codziennego, ale też mechanizm, który chroni miejsca pracy" - mówił premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że obecnie opracowywane są - jak określił - bardzo dokładne zasady logistyki systemu szczepień. W pierwszej kolejności ze szczepień na koronawirusa będą mogli skorzystać pracownicy służb medycznych. Szczepieniami będą objęci lekarze, pielęgniarki, ratownicy i pracownicy laboratoriów. Szef rządu poinformował, że na początku szczepionki będą oferowane najbardziej zagrożonym grupom społecznym.

Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział na wspólnej konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim, że jest możliwe, iż pierwsza szczepionka zostanie dopuszczona do obrotu w Europie pod koniec grudnia. Decyzję o tym podejmie Europejska Agencja Leków.

Zgodnie z podpisanymi umowami, do Polski mają w pierwszej kolejności trafić szczepionki z firm Astra Zeneca, Pfizer i Johnson&Johnson. "Jesteśmy gotowi do podpisania kolejnych umów, czekamy na sygnał ze strony Komisji Europejskiej. Obecnie opracowujemy bardzo dokładne zasady logistyki systemu szczepień"- powiedział szef polskiego rządu.

Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Przemysław Pawełek.