X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 11.12.2020 r.

12.12.2020 13:41
W tym wydaniu: szczyt Unii Europejskiej w Brukseli, wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Pradze i strategia szczepień na koronawirusa w Polsce.
Audio
Szczyt UE ws. budżetu zakończył się porozumieniem
Szczyt UE ws. budżetu zakończył się porozumieniemPAP/EPA/OLIVIER MATTHYS / POOL

POROZUMIENIE W SPRAWIE HISTORYCZNEJ SUMY NA WSPARCIE UNIJNEJ GOSPODARKI

Premier Mateusz Morawiecki chwali porozumienie w sprawie unijnego budżetu i funduszu odbudowy.  Cały pakiet finansowy czyli budżet Unii na lata 2021-2027 i fundusz odbudowy po pandemii to prawie dwa biliony euro. Porozumienie w sprawie pakietu budżetowego i mechanizmu warunkowości zostało osiągnięte pierwszego dnia szczytu. Polska i Węgry wycofały sprzeciw, bo reguła uzależniająca wypłatę unijnych funduszy od kwestii praworządności została obudowana warunkami i wytycznymi. 

Dla Polski przewidziano około 123 miliardy euro dotacji, w tym 27 miliardów euro z funduszu odbudowy. Poza tym nasz kraj może liczyć na prawie 32 miliardy euro tanich pożyczek z funduszu.

Na unijnym szczycie w Brukseli osiągnięto także porozumienie w sprawie zwiększenia celu redukcji emisji dwutlenku węgla w najbliższej dekadzie. Podniesiono go z 40 do 55 procent (w stosunku do poziomu z 1990 roku). Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że udało się wbudować zapisy, które pozwolą zrekompensować Polsce wyższe wydatki w przyszłości na uprawnienia do emisji gazów cieplarnianych.

Natomiast co do możliwości zawarcia porozumienia z Wielką Brytanią w sprawie nowej umowy o współpracy w Unii Europejskiej panują pesymistyczne nastroje. Europejscy dyplomaci i urzędnicy mówią, że prawdopodobieństwo braku umowy jest większe niż możliwości jej zawarcia.

Nierozwiązane są trzy sporne sprawy. Pierwsza to dostęp unijnych rybaków do brytyjskich łowisk. Zależy na tym głównie Francji, która grozi wetem, Wielka Brytania nie chce się zgodzić. Londyn odrzuca też żądania dotyczące stosowania unijnych norm środowiskowych, prawa pracy czy zasad pomocy publicznej. Bruksela tłumaczy, że to konieczne, by brytyjskie firmy nie miały przewagi konkurencyjną nad europejskimi. Nie ma porozumienia także w sprawie systemu rozwiązywana sporów w przyszłości i roli unijnego Trybunału Sprawiedliwości.

WIZYTA PREZYDENTA W CZECHACH

Zanim rozpoczął się unijny szczyt prezydent Andrzej Duda odbył w tej sprawie wizytę w Pradze. Przypomniał tam, że pieniądze z unijnego budżetu wydane w Polsce, czy Czechach służą całej Wspólnocie europejskiej. W ramach roboczej wizyty prezydent rozmawiał w Pradze z prezydentem Czech Miloszem Zemanem o stanie negocjacji dotyczących unijnego budżetu na lata 2021-27 w związku ze szczytem Rady Europejskiej.

Podczas wspólnego oświadczenia obu prezydentów dla mediów Andrzej Duda mówił, że zarówno Polska jak i Czechy wykorzystują unijne fundusze do budowania spójności europejskiej poprzez tworzenie infrastruktury komunikacyjnej. Podkreślał, że korzystają z niej także przedstawiciele innych państw członkowskich.

Wśród tematów poruszonych w Pradze była także sytuacja gospodarcza i pandemiczna naszych krajów oraz zbliżające się, zaplanowane na luty, spotkania Grupy Wyszehradzkiej w Polsce.

RZĄD OGŁOSIŁ NARODOWY PROGRAM SZCZEPIEŃ

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk powiedział, że w styczniu do Polski powinno trafić około miliona stu tysięcy dawek szczepionek na koronawirusa. Polityk dodał, że pozwolą one zaszczepić około pół miliona osób. Michał Dworczyk przypomniał, że aby uzyskać odporność na koronawirusa, konieczne będzie przyjęcie dwóch dawek szczepionki.

Chcemy, by w każdej gminie znalazł się punkt szczepień - mówił w Polskim Radiu prof. Andrzej Horban. Doradca premiera ds. COVID-19 poinformował, że rząd planuje, by łączna liczba takich punktów sięgnęła sześć do ośmiu tysięcy.

W pierwszej kolejności mają zostać zaszczepieni pracownicy ochrony zdrowia i osoby starsze. Dla osób, które będą mieć trudności z dotarciem do przychodni, mają powstać zespoły wyjazdowe. Zdaniem prof. Andrzeja Horbana osoby spoza grupy ryzyka mogą otrzymać dawkę przed wakacjami.

Były premier Jerzy Buzek powiedział, że rządowy program szczepień to szansa na pokonanie pandemii koronawirusa. Jak mówił, sam jest zwolennikiem szczepień i od lat szczepi się przeciwko grypie. Jerzy Buzek dodał, że dzięki szczepionce mamy szanse na powrót do normalnego życia.

Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan