X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 08.01.2020 r.

08.01.2021 17:45
W tym wydaniu: echa zamieszek w Waszyngtonie, przyszłość relacji polsko-amerykańskich oraz sytuacja epidemiczna w Polsce i Europie
Audio
Protesty w Stanach Zjednoczonych
Protesty w Stanach Zjednoczonych PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

STARCIA POD KAPITOLEM

Prezydent Donald Trump dał do zrozumienia, że kończy walkę o pozostanie na stanowisku i skoncentruje się na pokojowym przekazaniu władzy nowej administracji. Oświadczenie w tej sprawie prezydent USA wydał po serii dymisji w Białym Domu i wezwaniu demokratów do usunięcia go ze stanowiska. 

W piątek nad ranem zmarł policjant ze służb ochrony amerykańskiego Kongresu w wyniku obrażeń odniesionych podczas starć ze zwolennikami prezydenta Donalda Trumpa, którzy w środę dokonali szturmu na Kapitol. Funkcjonariusz jest piąta ofiarą zamieszek do jakich doszło w środę w stolicy Stanów Zjednoczonych.

Minister Krzysztof Szczerski z Kancelarii Prezydenta ocenił, że kryzys, do którego doszło w Stanach Zjednoczonych, w związku z zatwierdzaniem przez Kongres USA wygranej Joe Bidena w wyborach prezydenckich, był poważną próbą dla amerykańskiej demokracji.

Krzysztof Szczerski, który pełni funkcję Pełnomocnika Prezydenta ds. utworzenia Biura Polityki Międzynarodowej Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej podkreślał , że instytucje demokratyczne USA wyszły z tego kryzysu zwycięsko, co jest dobrym znakiem dla Polski.

Wyrażeniem uznania dla siły amerykańskich instytucji demokratycznych Kancelaria Prezydenta Andrzeja Dudy zareagowała na zatwierdzenie przez Kongres USA wyników wyborów prezydenckich, w których zwyciężył Joe Biden. Jak mówił wcześniej Krzysztof Szczerski, Kancelaria pozytywnie odnotowała komunikat dotyczący pokojowego przekazania władzy, do którego ma dojść 20 stycznia.

PRZYSZŁOŚĆ RELACJI WARSZAWY I WASZYNGTONU

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński powiedział, że Stany Zjednoczone ponadpartyjnie popierają rozwój energetyczny naszego regionu i wspierają projekt Trójmorza. Nie zmieni się to także po zmianie na stanowisku prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Wiceminister Paweł Jabłoński zapewnił, że Demokraci będą zainteresowani wzmocnieniem współpracy obronnej na wschodniej flance NATO. 

Również minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wyraził przekonanie, że zmiana władzy w USA nie wpłynie na polsko-amerykańską współpracę wojskową. Szef MON powiedział, że relacje ze Stanami Zjednoczonymi są oparte na silnych fundamentach.

Minister Mariusz Błaszczak przypomniał, że w przyszłym roku do Polski powinien dotrzeć System Patriot, a w kolejnych latach nasz kraj powinien otrzymać rakiety Himars i samoloty F-35. 

Szef MON zwrócił uwagę na to, że w Poznaniu został aktywowany V Korpus Armii Stanów Zjednoczonych, który dowodzi całością sił amerykańskich na wschodniej flance NATO.

PRZEBIEG SZCZEPIEŃ W POLSCE I EUROPIE

Światowa Organizacja Zdrowia wzywa kraje Europy do skuteczniejszej walki z nową odmianą koronawirusa. WHO twierdzi, że sytuacja na kontynencie jest “alarmująca”.

Z kolei w Stanach Zjednoczonych dzienna liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa po raz pierwszy przekroczyła 4 tysiące.

Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 1 mln 898 tysięcy osób, a łączna liczba zakażeń to 88 milionów.

W piątek szefowa Komisji Europejskiej ogłosiła zakup dodatkowych 300 milionów dawek szczepionek firmy Pfizer i BioNTech. To oznacza podwojenie zamówienia do Unii. Początkowo umowa z amerykańsko-niemiecką firmą przewidywała dostawy 200 milionów dawek z możliwością dokupienia 100 milionów z czego Komisja już skorzystała. Ursula von der Leyen poinformowała, że 75 milionów dawek ma być dostarczonych w drugiej połowie roku.

W Polsce W drugim kwartale roku proces szczepień na koronawirusa wyraźnie przyspieszy - to deklaracja Michała Dworczyka. Minister odpowiedzialny w rządzie za Narodowy Program Szczepień, poinformował, że po marcu producenci zwiększą dostawy preparatów.

Do tej pory w Polsce zaszczepiono prawie 180 tysięcy osób z grupy "zero'', czyli pracowników ochrony zdrowia. Minister Michał Dworczyk powiedział, że do końca marca do Polski trafi prawie 6 milionów dawek, co umożliwi podanie szczepionki około 3 milionom osób. Jak dodał, wiele zależy jednak od producentów, odpowiedzialnych za dostawy.

Do tej pory przeciwko COVID-19 zaszczepiono w Polsce prawie 180 tysięcy osób. Minister Dworczyk powiedział, że to plasuje nasz kraj na trzecim miejscu w Unii Europejskiej.

Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan