X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 12.03.2021 r.

12.03.2021 17:04
W tym wydaniu: szczepienia a trzecia fala koronawirusa w Polsce i na świecie, zaostrzający si konflikt dyplomatyczny między Polską a Białorusią oraz podsumowanie pielgrzymki papieża Franciszka do Iraku.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjnePAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

UNIA EUROPEJSKA ZATWIERDZA KOLEJNE SZCZEPIONKI PRZECIWKO COVID-19

Kolejne szczepionki na koronawirusa są blisko wejścia na europejskie rynki. Komisja Europejska dała zielone światło firmie Johnson & Johnson, a preparat firmy Novavax z powodzeniem przeszedł testy w Wielkiej Brytanii. Kolejne kraje tymczasem wstrzymują szczepienia preparatem firmy AstraZeneca, choć nie ma dowodów na jego szkodliwość.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział, że szczepionka Astra Zeneca jest bezpieczna i na razie rząd polski nie rekomenduje rezygnacji z jej zastosowania.

Jednak producent szczepionek AstraZeneca do końca marca dostarczy do Polski o 550 tysięcy dawek mniej, niż zapowiadał. Poinformował o tym pełnomocnik rządu do spraw programu szczepień Michał Dworczyk.

Firma informowała wcześniej, że obniża swoją prognozę dostaw szczepionek do całej Unii Europejskiej w pierwszym kwartale do 30 milionów dawek. To 1/3 pierwotnie zakontraktowanej liczby.

Michał Dworczyk zapewnił, że rząd będzie działać, aby ograniczenie dostaw wpłynęło w minimalnym stopniu na terminy szczepień. Pełnomocnik rządu do spraw programu szczepień dodał, że zgodnie z deklaracjami dostawców, w drugim kwartale do Polski ma dotrzeć 15 milionów dawek szczepionek od różnych dostawców.

NAPIĘCIA NA LINII WARSZAWA - MIŃSK

Władze w Mińsku zdecydowały o wydaleniu z Białorusi kolejnych dwóch polskich dyplomatów. Chodzi o konsulów RP z Grodna. To kolejna odsłona sporu dyplomatycznego na linii Warszawa- Mińsk. Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz nazwał decyzję Mińska "nieprzyjaznym gestem".

Również w czwartek państwowa agencja informacyjna Biełta poinformowała o zatrzymaniu 43-letniego mieszkańca Brześcia, działacza polskiej mniejszości.

Dwa dni wcześniej władze w Mińsku nakazały konsulowi Jerzemu Timofiejukowi z Konsulatu Generalnego w Brześciu opuszczenie Białorusi. Uzasadniały jego wydalenie tym, że brał udział w nieformalnych obchodach dnia żołnierzy wyklętych w Brześciu. W odpowiedzi, Polska wydaliła białoruskiego dyplomatę.

Polski MSZ ocenił, że działania Mińska to "poszukiwanie tematu zastępczego" w związku z trudną sytuacją na Białorusi i zaapelował do białoruskich władz o rozpoczęcie dialogu z białoruskim społeczeństwem w sprawie uwolnienia więźniów politycznych i rozpoczęcia reform.

W październiku 2020 roku białoruskie MSZ zażądało od Polski i Litwy ograniczenia liczby dyplomatów na Białorusi. Placówki opuściło wówczas w sumie 32 polskich dyplomatów.

Wicemister Marcin Przydacz dodał, że białoruskie władze, podejmując takie decyzje znacząco ograniczają możliwości współpracy.

Na Białorusi działalność żołnierzy wyklętych jest postrzegana niejednoznacznie. Ma to związek głównie z działalnością oddziału Romualda Raisa "Burego". Białoruś zarzuca mu pacyfikację po 1945 roku kilku wsi pod Białymstokiem zamieszkałych przez ludność białoruską.

HISTORYCZNA PIELGRZYMKA PAPIEŻA

To było głośne wezwanie do pokoju - tak pielgrzymkę Franciszka do Iraku podsumował ksiądz dr Andrzej Halemba, wieloletni koordynator projektów papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie w krajach Bliskiego Wschodu. Papież podtrzymywał na duchu miejscowych chrześcijan i wzywał do braterstwa i jedności.

Podkreślając znaczenie pielgrzymki papieża Franciszka do Iraku, dominikanin ojciec Stanisław Tasiemski z Katolickiej Agencji Informacyjnej przypomniał, że była ona niezrealizowanym marzeniem Jana Pawła II.

Jak mówił, papież Polak bardzo chciał odwiedzić w szczególności starożytne miasto Ur chaldejskie, miejsce urodzenia Abrahama, gdzie po raz pierwszy rozmawiał on z Bogiem. Zaufawszy obietnicy bożej protoplasta narodu izraelskiego opuścił to miasto i osiedlił w Ziemi Kanaan. Na Równinie Ur, w drugim dniu rozpoczętej wczoraj 4-dniowej pielgrzymki do Iraku papież Franciszek modlił się z wspólnie z przedstawicielami innych religii.

Ojciec Stanisław Tasiemski podkreślał znaczenie spotkania papieża z najważniejszym duchownym Iraku - ajatollahem Alim al-Sistanim. Rozmowa papieża Franciszka z ajatollahem al-Sistanim w świętym dla szyitów Nadżafie była spotkaniem bez precedensu. Franciszek jest pierwszym papieżem, który odwiedził Irak. Starania o to trwały od ponad dwóch dekad - rozpoczęły się jeszcze za pontyfikatu Jana Pawła II.

Irak jest jednym z nielicznych krajów Bliskiego Wschodu zdominowanym przez szyitów. Przejęli oni władzę po obaleniu przez USA Saddama Husajna w 2003 roku i od tego czasu Irak przywrócił bliskie związki z sąsiednim Iranem. Szyickie świeckie władze są oskarżane o dyskryminację innych grup religijnych, w tym chrześcijan.

Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan.