X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 02.04.2021 r.

02.04.2021 17:45
W tym wydaniu: wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Budapeszcie, represje wobec działaczy Związku Polaków na Białorusi i "paszporty zdrowotne" Unii Europejskiej.
Audio
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz MorawieckiTwitter/Kancelaria Premiera

PREMIER MATEUSZ MORAWIECKI W BUDAPESZCIE

Przywódcy Polski i Węgier oraz szef włoskiej Ligi mówili w Budapeszcie o współpracy na rzecz renesansu Europy. Mateusz Morawiecki, Viktor Orban i Matteo Salvini między innymi o tym rozmawiali  w stolicy Węgier.

Jak mówił premier Morawiecki, przedstawiciele PiS-u, FIDESZ-u i Ligi zamierzają współpracować pod hasłem renesansu Europy. Zapowiadają między innymi wspólną politykę transatlantycką oraz obronę tradycyjnych wartości. Po spotkaniu premier Morawiecki mówił także, że Europa potrzebuje właśnie renesansu, którego celem będzie powrót do tradycyjnych wartości.

Polscy, węgierscy i włoscy politycy omówili również kwestię pandemii koronawirusa. We wspólnym stanowisku zaapelowali o szybsze szczepienia. Premier Viktor Orban zapowiedział, że kolejne spotkanie w tym formacie odbędzie się prawdopodobnie w maju w Warszawie.

REPRESJE WOBEC DZIAŁACZY ZPB

Liderzy polskiej mniejszości na Białorusi, zatrzymani w minioną środę, dalej przebywają w areszcie. Prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys została w piątek oskarżona o wzniecanie nienawiści na tle narodowościowym. O podobne działania oskarżono też aktywistkę z Lidy Irenę Biernacką. W czwartek zarzuty usłyszeli członkowie Zarządu Głównego Związku Polaków Maria Tiszkowska i Andrzej Poczobut. Cała czwórka jest przetrzymywana w areszcie w Mińsku. Zarzuty są związane z upamiętnianiem żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, w tym żołnierzy wyklętych.

Redaktor naczelny białoruskiej gazety "Nasza Niwa" Jahor Marcinowicz powiedział Polskiemu Radiu, że kontrowersje związane z działalnością żołnierzy wyklętych na terenach zamieszkanych przez prawosławną białoruską ludność powinni ocenić historycy. Nie powinni jednak być sądzeni liderzy polskiej mniejszości. Samą sprawę dziennikarz nazwał "wyssaną z palca".

Białoruscy obrońcy praw człowieka uznali zatrzymanych liderów polskiej mniejszości za więźniów politycznych.

Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk powiedział, że reżim białoruski dąży do eskalacji konfliktu, by odwrócić uwagę od problemów we własnej polityce wewnętrznej. W Polskim Radiu mówił, że dowodzą tego kolejne represje wymierzone w naszych dyplomatów i polską mniejszość na Białorusi. Wiceminister powiedział, że poprzez te działania Aleksander Łukaszenka próbuje odwrócić uwagę od tego, iż traci poparcie społeczne i próbuje się za wszelką cenę utrzymać przy władzy.

Szymon Szynkowski vel Sęk dodał, że Polska zabiega o to, by sprawa represjonowania Polaków przez reżim w Mińsku stała się tematem na arenie międzynarodowej, a nie tylko tematem w polsko-białoruskich relacjach dwustronnych. "To się udaje" - podkreślił wiceminister.

Polscy działacze zostali zatrzymani 25 marca. Wcześniej na Białorusi przeprowadzono kontrole w polskich szkołach. Przedstawiciele prokuratury oraz urzędnicy do spraw ideologii sprawdzali, w jaki sposób przebiega nauczanie języka polskiego i jak są obchodzone polskie święta.

UE WPROWADZI "PASZPORT ZDROWOTNY"

Unia Europejska wprowadzi tak zwany "paszport zdrowotny" od 15 czerwca - poinformował unijny komisarz Thierry Breton w wywiadzie dla francuskich mediów. Dokument ten będzie wymagany, aby móc podróżować pomiędzy krajami członkowskimi.

Dokument będzie można uzyskać w urzędzie lub na stronie internetowej ministerstwa zdrowia w każdym unijnym państwie. Paszport zdrowotny będzie sprawdzany przed podróżą samolotem, ale także podczas masowych imprez lub w niektórych budynkach publicznych - na przykład w instytucjach kultury. W przypadku braku posiadania paszportu wymagany będzie negatywny wynik testu na obecność koronawirusa.

Zdaniem komisarza, paszport pozwoli na wznowienie międzynarodowych podróży i na otwarcie wszystkich miejsc zamkniętych z powodu pandemii.

Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Przemysław Pawełek.