X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 25.06.2021 r.

25.06.2021 17:30
W tym wydaniu: szczyt Unii Europejskiej w Brukseli, sankcje gospodarcze nałożone na białoruski reżim oraz wizyta prezydent Mołdawii w Warszawie.
Audio
Premier Czech Andrej Babis, premier Mateusz Morawiecki i kanclerz Niemiec Angela Merkel podczas szczytu UE
Premier Czech Andrej Babis, premier Mateusz Morawiecki i kanclerz Niemiec Angela Merkel podczas szczytu UEPAP/EPA/OLIVIER MATTHYS / POOL

TEMAT ROSJI DOMINUJĄCY PODCZAS ROZMÓW W BRUKSELI

Mamy dowody na to, że ataki cybernetyczne zostały przeprowadzone z Rosji - mówił na unijnym szczycie w Brukseli premier Mateusz Morawiecki. To był jeden z tematów wieczornej dyskusji europejskich przywódców. We wnioskach z tej debaty potępili oni zarówno ostatnie ataki w Polsce, jak i w Irlandii.

Ponadto, zgodnie z postulatem Polski, we wnioskach jest też mowa o tym, że unijna Rada powinna pilnie zbadać możliwość wspólnych działań dyplomatycznych w reakcji na ataki cybernetyczne. Unia Europejska ma już odpowiednie procedury na wypadek cyberataków. Wśród nich jest oficjalne oświadczenie szefa unijnej dyplomacji, a na końcu zestawu są sankcje.

Najwięcej kontrowersji podczas szczytu wywołała propozycja Niemiec i Francji, aby powrócić do formatu spotkań Unia Europejska-Rosja. Dyskusja na ten temat trwała ponad 5 godzin. W rezultacie nie będzie spotkania liderów Unii Europejskiej i Rosji - tak zdecydowali przywódcy 27 krajów na szczycie w Brukseli.

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda powiedział, że jest zadowolony z rezultatów spotkania. Podkreślił, że nie było możliwości organizowania szczytu Unia-Rosja na najwyższym szczeblu: "Myślę, że jest na to za wcześnie, bo jak na razie nie dostrzegamy radykalnych zmian w zachowaniu Władimira Putina. Można próbować się angażować, ale bez wyznaczenia czerwonych linii, bez żadnych warunków wstępnych, byłoby to złym sygnałem."

Premier Mateusz Morawiecki powiedział w Brukseli, że organizowanie teraz szczytu unijno-rosyjskiego z udziałem przywódców byłoby docenieniem Władimira Putina, a nie ukaraniem za jego agresywne działania. Zdaniem szefa polskiego rządu wznawianie ściślejszej współpracy z Rosją jest dalece przedwczesne

NAJOSTRZEJSZA DOTYCHCZAS REAKCJA BRUKSELI NA ŁAMANIE PRAW CZŁOWIEKA NA BIAŁORUSi

7 sektorów białoruskiej gospodarki zostało objętych unijnymi sankcjami gospodarczymi. Restrykcje weszły już w życie wraz z publikacją decyzji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. To reakcja Wspólnoty na uprowadzenie przez białoruski reżim samolotu lecącego z Aten do Wilna i aresztowanie w Mińsku Ramana Pratasiewicza, a także za brutalne represje wobec obywateli.

Kilka dni temu Unia Europejska rozszerzyła też restrykcje dyplomatyczne wobec białoruskiego reżimu. Sankcje są nakładane od jesieni ubiegłego roku za sfałszowanie sierpniowych wyborów prezydenckich i prześladowania obywateli, którzy przeciwko fałszerstwom protestowali. Obecnie na czarnej liście z zakazem wjazdu do Unii i zamrożonymi majątkami jest 166 osób. Także 15 firm wspierających reżim w Mińsku ma zamrożone aktywa w Europie.

Tymczasem Białoruski opozycyjny bloger Raman Pratasiewicz i jego partnerka Safija Sapiega zostali zwolnieni z aresztu więziennego i skierowani do aresztu domowego. Według nieoficjalnych informacji oboje są przetrzymywani w wynajętych mieszkaniach w stolicy Białorusi.

Na Białorusi jest teraz 481 osób uznanych przez obrońców praw człowieka za więźniów politycznych. Część z nich od wielu miesięcy jest w aresztach bez wyroków sądowych.

POLSKA WSPIERA MOŁDAWIĘ NA ARENIE MIĘDZYNARODOWEJ

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że Polska będzie wspierać demokratyczne procesy w Mołdawii. Mówił o konieczności zachowania integralności terytorialnej tego kraju. W poniedziałek do Warszawy z oficjalną wizytą przybyła prezydent Mołdawii Maia Sandu.

Andrzej Duda podkreślił, że Mołdawia może liczyć na wsparcie Polski w organizacjach międzynarodowych, których jesteśmy członkami. Przypomniał, że w przyszłym roku Polska obejmie przewodnictwo w pracach OBWE.

Prezydent Mołdawii powiedziała, że jej kraj wybrał drogę europejskiej modernizacji. Dziękowała Polsce za wsparcie w unijnych i euroatantyckich aspiracjach.

Maia Sandu przypomniała, że Polska jest jednym z państw założycieli Partnerstwa Wschodniego. W tym programie, jak mówiła, Mołdawia z dużym sukcesem bierze udział od ponad 10 lat. "Liczymy ma wsparcie, a także na wizję ze strony Polski, jeśli chodzi o umocnienie współpracy w ramach Partnerstwa Wschodniego", mówiła. Prezydent Mołdawii nawiązała także do kwestii bezpieczeństwa: "Polska jest bardzo ważnym źródłem bezpieczeństwa w regionie. Chcielibyśmy doprowadzić do wzmocnienia współpracy między naszymi krajami także w dziedzinie bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa energetycznego."

Prezydent Mołdawii spotkała się także z marszałkami Sejmu i Senatu.

Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan.