X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 17.09.2021 r.

17.09.2021 17:30
W tym wydaniu: udział prezydenta Andrzeja Dudy w szczycie państw Grupy Arraiolos w Rzymie, orędzie o stanie Unii szefowej Komisji Europejskiej oraz wizyta papieża  Franciszka na Węgrzech i Słowacji.
Audio
Prezydent Słowenii Borut Pahor, prezydent Polski Andrzej Duda i prezydent Malty George William Vella podczas oświadczenia dla mediów prezydentów państw Grupy Arraiolos w Rzymie
Prezydent Słowenii Borut Pahor, prezydent Polski Andrzej Duda i prezydent Malty George William Vella podczas oświadczenia dla mediów prezydentów państw Grupy Arraiolos w RzymiePAP/Wojciech Olkuśnik

SZCZYT GRUPY ARRAIOLOS W RZYMIE

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że aby Unia Europejska utrzymywała silną pozycję na arenie międzynarodowej, powinna m.in. wzmacniać własne zasoby, zdolność do działania i obronność we współpracy z Paktem Północnoatlantyckim, a nie w opozycji do niego.

Po spotkaniu prezydentów Grupy Arraiolos w Rzymie Andrzej Duda mówił o polskim punkcie widzenia na projekt europejski po pandemii.

Prezydent Andrzej Duda dodał, że Unia to nie tylko wspólne interesy gospodarcze i geopolityczne. 

Andrzej Duda poinformował, że Polska będzie gospodarzem szczytu Grupy Arraiolos w 2024 roku. Za rok spotkanie organizuje Malta, a rok później - w dwudziestolecie Grupy - Portugalia.

W XVI Spotkaniu Prezydentów Państw Grupy Arraiolos w Rzymie wzięło udział 14. głów państw Wspólnoty. Inicjatorem Grupy w 2003 r. był prezydent Portugalii Jorge Sampaio. Nazwa inicjatywy pochodzi od miejscowości w Portugalii. Tam odbyło się pierwsze spotkanie prezydentów Austrii, Finlandii, Niemiec, Łotwy, Polski, Portugalii, Węgier i Włoch, do których w następnych latach dołączali inni przywódcy.

ORĘDZIE O STANIE UNII EUROPEJSKIEJ

Unia nie będzie tolerować działań Białorusi na granicy i wykorzystywania migrantów - oświadczyła przewodnicząca Komisji Europejskiej. Ursula von der Leyen wygłosiła orędzie o stanie Unii na sesji plenarnej Europarlamentu w Strasburgu. "Istoty ludzkie to nie karty przetargowe. Reżim w Mińsku traktuje ludzi instrumentalnie, dosłownie przepycha ich przez granicę. Będziemy wspierać Litwę, Łotwę i Polskę. I nazwijmy wprost co to są za działania - to atak hybrydowy, by zdestabilizować Europę. Nie będziemy tego tolerować" - powiedziała Ursula von der Leyen.

W godzinnym orędziu o stanie Unii przewodnicząca Komisji mówiła też o konieczności zapewnienia bezpieczeństwa w najbliższym sąsiedztwie. Ursula von der Leyen nie wymieniła jednak z nazwy Rosji, kiedy wspominała o nowych zagrożeniach jak cyberataki. A to właśnie władze na Kremlu Unia oskarża w ostatnich latach o cyberprzestępczość i próby wpływania na sytuację polityczną w krajach członkowskich.

Orędziu towarzyszyła debata w parlamencie europejskim, z udziałem polskich polityków. Europoseł PiS Beata Szydło skrytykowała unijne instytucje za próby ingerencji w wewnętrzne sprawy państw członkowskich. Eurodeputowany PO Andrzej Halicki poparł powiązanie funduszy z praworządnością.

Beata Szydło powiedziała, że w Unii łamane są zasady ustanowione przez jej założycieli i że państwa narodowe oraz tradycyjne wartości są atakowane. A to - jak mówiła była premier - niszczy fundamenty Europy: "Solidarna Europa, a w niej silna Polska to nasza przyszłość" - tak z kolei mówił podczas debaty europoseł Andrzej Halicki. Podkreślał też konieczność ochrony unijnego budżetu i poparł uzależnienie wypłaty pieniędzy od przestrzegania praworządności:

Temat ochrony praworządności pojawił się także w orędziu o stanie Unii wygłoszonym przez przewodnicząca Komisji. Ursula von der Leyen powiedziała, że gwarancją unijnych wartości jest porządek prawny i wyroki Trybunału Sprawiedliwości. Mówiła też o niepokojących zmianach w państwach członkowskich. Poinformowała, że Komisja działa dwutorowo - prowadzi dialog i podejmuje decyzje dotyczące postępowań o naruszenie unijnego prawa.

PAPIEŻ FRANCISZEK NA WĘGRZECH I NA SŁOWACJI

Papież Franciszek odbył w tym tygodniu krótką, 7 godzinną wizytę na Węgrzech, gdzie spotkał się z premierem Viktorem Orbanem i prezydentem Janosem Aderem, a także odprawił mszę na zakończenie Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego. Z Budapesztu Ojciec Święty poleciał do Bratysławy.

W homilii na budapeszteńskim Placu Bohaterów Franciszek przestrzegł przed głoszeniem "fałszywej mesjaniczności" według tego co ludzkie, a nie boże. "Co to znaczy iść za Jezusem? To iść naprzód przez życie z Jego ufnością, to znaczy z ufnością, że jest się umiłowanym dzieckiem Boga. To podążanie drogą Mistrza, który przyszedł, aby służyć, a nie aby Mu służono. To kierowanie każdego dnia naszych kroków na spotkanie brata" - mówił Franciszek.

Premier Słowacji Eduard Heger natomiast wyraził nadzieję, że wizyta papieża Franciszka przyniesie zmiany w społeczeństwie i wpłynie na życie polityczne w jego kraju. Papież był na Słowacji 3 dni. Odwiedził Bratysławę, Preszów, Koszyce i Szasztin. Eduard Heger uznał, że wizyta głowy Kościoła katolickiego świadczy o pozycji jego kraju: "To, że Ojciec Święty zdecydował się przyjechać na Słowację i spędził tu cztery dni, pokazuje, że zależy mu na nas, a Słowacja - choć jest małym krajem - ma znaczenie w Europie".

Słowacki premier przywołał słowa Franciszka, który na Słowacji mówił o potrzebie współpracy i integracji oraz o pozbyciu się pesymizmu.

Była to 34. zagraniczna podróż apostolska Franciszka

Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan.