X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 24.09.2021 r.

24.09.2021 17:30
W tym wydaniu: wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w USA i wystąpienie na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ, rozmowy szefów dyplomacji Polski i Rosji oraz kolejna runda polsko-czeskich negocjacji w sprawie Turowa.
Audio
Prezydent Andrzej Duda w Stanach Zjednoczonych
Prezydent Andrzej Duda w Stanach ZjednoczonychFoto: Twitter/KPRP

76. SESJA ZGROMADZENIA ORGANIZACJI NARODÓW ZJEDNOCZONYCH 

Szef ONZ zaapelował w Nowym Jorku do światowych przywódców o odpowiedzialność i wywiązywanie się ze złożonych obietnic. Antonio Guterres otworzył obrady dorocznego Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. W siedzibie ONZ na Manhattanie przemawiało ponad 100 światowych liderów, w tym polski prezydent Andrzej Duda.

Szef ONZ mówił w trakcie debaty, że światowi przywódcy muszą wywiązywać się z obietnic, by nie stracić zaufania społecznego. Brak tego zaufania rodzi bowiem teorie spiskowe, wzmacnia populistów i ich pseudo rozwiązania społeczne, a także prowadzi do prześladowań najuboższych: “To dla nas chwila prawdy. To jest moment, byśmy spełnili obietnice, odbudowali zaufanie i dali ludziom nadzieję”.

Antonio Guterres podkreślał, że świat musi bardziej zaangażować się w walkę ze zmianami klimatycznymi. Szef ONZ zaapelował też o sprawiedliwy rozdział szczepionek na COVID-19 na świecie. Polski prezydent podczas swojego wystąpienia poruszył natomiast, m.in. problem na granicy polsko-białoruskiej. 

W ubiegłym roku pandemia koronawirusa sprawiła, że wszyscy przywódcy nagrali swoje wystąpienia na sesję ONZ. W tym roku, jedna trzecia polityków także przysłała nagrane wcześniej przemówienia. Pozostali pojawili się na Manhattanie osobiście.

ROZMOWA SZEFÓW MSZ ROSJI I POLSKI BEZ KONKLUZJI

Podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem.

Rzecznik MSZ Łukasz Jasina powiedział, że rozmowy miały związek z objęciem przez Polskę w przyszłym roku przewodnictwa w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau powiedział, że podczas spotkania z szefem rosyjskiej dyplomacji niewiele czasu poświecono na kwestie bilateralne i że żadnych konkluzji nie osiągnięto. Minister zapowiedział jednak, że rozmowy ze stroną rosyjską będą kontynuowane.

Minister Zbigniew Rau zapowiedział kontynuowanie dialogu z Rosją ale zastrzegł, że będzie on dotyczył przede wszystkim kwestii związanych z OBWE.

KONFLIKT POLSKO-CZESKI WOKÓŁ KOPALNI TURÓW

Samorząd kraju libereckiego w Czechach zwróci się do Komisji Europejskiej o utworzenie specjalnego funduszu. Za jego pośrednictwem kary płacone przez Polskę w związku z Turowem miałyby być przeznaczane na ochronę środowiska i minimalizację skutków wydobycia w polskiej kopalni. W poniedziałek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zobowiązał Polskę do płacenia na rzecz Komisji Europejskiej pół miliona euro dziennie w związku z niezaprzestaniem wydobycia w Turowie.

O takim wniosku informował Hetman Kraju libereckiego Martin Puta: "Zdecydowaliśmy się zwrócić z takim pomysłem do Komisji Europejskiej, aby wybrzmiało to, że kara dla Polski nie rozwiązuje naszych problemów. Nie cieszy mnie to, że na Polskę nałożono kary w wysokości pół miliona euro dziennie. Cieszyłbym się, gdyby udało nam się podpisać międzyrządową umowę, która rozwiąże problem w dłuższej perspektywie."

W piątek w Pradze odbyła się kolejna runda polsko-czeskich negocjacji w sprawie Turowa. Wiceminister klimatu Ireneusz Zyska wyraził nadzieję, że uda się w końcu dojść do porozumienia.

Czechy zaskarżyły Polskę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w związku z przedłużeniem koncesji na wydobycie w kopalni Turów. Władze w Pradze twierdzą, że kopalnia jest przyczyną obniżenia się poziomu wód gruntowych po stronie czeskiej. TSUE w postanowieniu wstępnym przychylił się do tych argumentów i nakazał Polsce wstrzymanie wydobycia do czasu zakończenia procesu. Ponieważ kopalnia nadał działa, w poniedziałek Trybunał nałożył na Polskę karę w wysokości 500 tysięcy euro dziennie za każdy kolejny dzień wydobycia.

Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan.