Polskie Radio
Section05
relacje polsko-rosyjskie

RECENZJA Sąsiedztwo wolności i despotyzmu. Prof. Nowak o trudnych relacjach z Moskwą

W monografii „Polska i Rosja. Sąsiedztwo wolności i despotyzmu X-XXI w.” profesor Andrzej Nowak tłumaczy, jak trudnym sąsiadem dla Polaków i innych narodowości naszego regionu było w przeszłości i jest obecnie państwo mające swoje centrum kulturowo-polityczne w Moskwie. Wybitny historyk wyjaśnia przy tym, jak to się stało, że dziś w Rosji dominującą ideologią jest nienawiść.
Zobacz więcej na temat:  literatura Andrzej Nowak Rosja Władimir Putin Ukraina historia Polski relacje polsko-rosyjskie

PR24 Polska "kolejna do denazyfikacji"? Prof. Malicki: to krzyk, by postraszyć nasz kraj

- Ta wypowiedź nie ma wielkiego znaczenia. Ranga tego, którego wyznaczono do kopania Polski jest stosunkowo niska. Jest to krzyk: aby obywatele Rosji usłyszeli, że nie wolno Rosji dotykać i żeby postraszyć Polskę - podkreślił w polskim Radiu 24 prof. Jan Malicki z Uniwersytetu Warszawskiego. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja wojna na Ukrainie Polityka zagraniczna Polski Europa relacje polsko-rosyjskie

"Dyplomata powinien być chroniony". Marcin Piasecki o incydencie z udziałem ambasadora Rosji w Warszawie

- Do incydentu nie powinno dojść, ponieważ może on zostać wykorzystany przez propagandę kremlowską - tak o oblaniu czerwoną substancją ambasadora Rosji mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Piasecki z dziennika Rzeczpospolita. Gościem audycji był też Piotr Grzybowski z Tygodnika Niedziela. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA relacje polsko-rosyjskie dyplomacja Rosja wojna na Ukrainie wojna 2022 propaganda polityka

Armia Czerwona według Donalda Tuska. "Uwalniali od nazizmu"

Jaka jest opinia Donalda Tuska o Armii Czerwonej i "wyzwoleniu" z 1945 r.? Portal tvp.info przypomniał słowa byłego premiera wypowiedziane 1 września 2009 r. podczas wspólnej konferencji prasowej z Władimirem Putinem. Czwartkowa wypowiedź polityka dowodzi, że swojego zdania w kwestii "wyzwolicieli" nie zmienił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Donald Tusk relacje polsko-rosyjskie Armia Czerwona Władimir Putin II wojna światowa

Polska ryzykuje pomagając Ukrainie? Żurawski vel Grajewski: stara rosyjska śpiewka

- Teza, że wystawiamy się na niebezpieczeństwo, będąc aktywnymi, jest niedorzeczna - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski, odpowiadając krytykom polskiego zaangażowania w pomoc Ukrainie i współpracę z USA. - Obiektywna sytuacja jest taka, że sąsiadujemy z agresywną Rosją od końca XV wieku i trzeba zbudować twardą tarczę, która by nas chroniła - dodał politolog z Uniwersytetu Łódzkiego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Antoni Opaliński POLSKA Rosja USA wojna na Ukrainie relacje polsko-rosyjskie infografika wojna 2022

Niemieckie elity chcą poddania się Ukrainy. Domański: może grozić nam powtórzenie paktu z 1939 r.

- Tego typu myśli, jak te zawarte w liście intelektualistów niemieckich o poddaniu się Ukrainy, mogą już zacząć krążyć po głowach innych społeczeństw zachodnich i to jest niebezpieczne - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Henryk Domański, socjolog z PAN. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT relacje polsko-niemieckie relacje polsko-rosyjskie wojna na Ukrainie wojna 2022 Olaf Scholz

Przejęcie warszawskiego "szpiegowa". Rzecznik MSZ: popieramy egzekucję komorniczą

Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Łukasz Jasina poinformował, że resort z zadowoleniem przyjmuje przeprowadzenie - w uzgodnieniu z nim - na wniosek władz stolicy postępowania egzekucyjnego i objęcie w posiadanie przez Skarb Państwa nieruchomości położonej przy ul. Sobieskiego 100 w Warszawie. Tzw. "szpiegowo" to nieruchomość znajdująca się w bezprawnym władaniu Rosji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Warszawa regiony mazowieckie dyplomacja Ministerstwo Spraw Zagranicznych Łukasz Jasina stosunki polsko-rosyjskie relacje polsko-rosyjskie

"Nasz człowiek w Warszawie". W taki sposób Donald Tusk prowadził prorosyjską politykę z Moskwą

W sobotni wieczór na antenach TVP 1 oraz TVP Info wyemitowano film Marcina Tulickiego pt. "Nasz człowiek w Warszawie", który opowiada o tym, jak przez wiele lat kraje Europy - w tym polski rząd za czasów Donalda Tuska - przyglądały się działaniom rosyjskich władz i pozwalały jej na agresję wobec innych państw. Tytuł produkcji jest cytatem z tekstu rosyjskiego portalu Gazeta.ru, który w 2008 r. relacjonował wizytę w Moskwie ówczesnego premiera Polski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Donald Tusk Władimir Putin Rosja Moskwa Platforma Obywatelska Radosław Sikorski relacje polsko-rosyjskie