Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 22.07.2022 r.

22.07.2022 17:30
W tym wydaniu: siódmy pakiet unijnych sankcji wobec Rosji, kolejne zakupy dla polskiej armii oraz wizyta pierwszej damy Ukrainy, Ołeny Zełenskiej, w Waszyngtonie.
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneSandor Szmutko/Shutterstock

Kolejne sankcje Unii Europejskiej wobec Rosji weszły w życie

Uzgodnione ostatecznie przed południem restrykcje zostały opublikowane w Dzienniku Urzędowym. Zawierają one między innymi nowe wymogi dotyczące osób wpisanych na tak zwaną czarną listę z zakazem wjazdu do Unii i zablokowanymi majątkami.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że siódmy pakiet sankcji przeciwko Rosji niewystarczająco uderzy w agresora. Ukraiński przywódca stwierdził, że Rosja musi ponieść  znacznie wyższą cenę za wojnę, którą wywołała. Wołodymyr Zełenski dodał, że nieustannie apeluje do międzynarodowych partnerów o wprowadzenie surowszych ograniczeń dla Kremla: "Po zatwierdzeniu siódmego pakietu sankcji konieczne będzie natychmiastowe rozpoczęcie prac nad ósmym. Konieczne jest też zwiększenie dostaw nowoczesnej broni na Ukrainę, aby zapewnić naszemu państwu skuteczną obronę przeciw powietrzną. Zrobimy wszystko, aby świadomość tych potrzeb wśród naszych partnerów nie słabła".

Ambasador Polski przy Unii Europejskiej również przyznał, ze Polska chciałaby bardziej ambitnych propozycji. Andrzej Sadoś przyznał, że choć ten najnowszy pakiet nie należy do najbardziej ambitnych, to najważniejsze jest to, że szybko został przyjęty i że utrzymana została dynamika prac nad kolejnymi sankcjami.

Polska armia się zbroi

Wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował w tym tygodniu o kolejnych zakupach dla polskiej armii. na wyposażenie wojska trafi 116 czołgów Abrams starszego typu. Pojawią się one szybciej niż zamówione już najnowocześniejsze Abramsy.

Najnowszych czołgów Abrams ma być w sumie 250. Wśród zamówień dla polskiej armii znajdują się także drony Bayraktar, systemy obrony Patriot, czy wyrzutnie HIMARS.

Szef MON podpisał również umowę na dostawy niszczycieli czołgów Pierwsze egzemplarze trafią do 14. pułku przeciwlotniczego w Suwałkach. Minister Mariusz Błaszczak powiedział, że projekt dostaw niszczycieli czołgów o kryptonimie "Ottokar Brzoza" to ważne dla wzmocnienia potencjału obronnego polskiego wojska przedsięwzięcie.

Egzemplarze prototypowe będą testowane - podobnie jak to było w przypadku wozów piechoty Borsuk - bezpośrednio przez żołnierzy. Dzięki temu wojsko będzie mogło zgłaszać swoje uwagi bezpośrednio do producentów. Całość projektu będzie koordynować Polska Grupa Zbrojeniowa i spółki jej podległe.

Prezes PGZ Sebastian Chwałek zadeklarował, że dostawy seryjnych niszczycieli zostaną przyspieszone. W jednej baterii niszczycieli czołgów "Ottokar Brzoza" będzie osiem pojazdów. Każdy z nich będzie mógł wystrzelić jednorazowo osiem pocisków Brimstone o zasięgu 12 km. Pociski będą dostarczane przez brytyjski przemysł obronny. Polskie MON chce, żeby w przyszłości pociski były produkowane w Polsce.

Kupujemy również południowokoreańską broń. Będzie to 48 samolotów myśliwskich FA-50 oraz co najmniej 180 czołgów K2 - powiedział Mariusz Błaszczak.

Minister wskazał, że koreańskie uzbrojenie to "sprzęt kompatybilny, wręcz tożsamy z amerykańskim, skonstruowany przy udziale firm z USA".

Ołena Zełeńska wystąpiła w amerykańskim Kongresie

Pierwsza dama Ukrainy mówi, że w amerykańskim Kongresie nie mogła prosić o nic innego niż broń dla Ukrainy. Z takim apelem Ołena Zełenska wystąpiła przed parlamentarzystami w czasie wizyty w USA.

Jak mówiła, poprosiła Amerykanów o broń, by odeprzeć rosyjską agresję, bo mimo wizyty za oceanem nie opuścił jej niepokój o ojczyznę: "Trzeba prosić o to, czego się potrzebuje. Potrzebujemy broni, więc nie mogłam poprosić o nic innego. Wydaje mi się, że udało mi się dotrzeć do kongresmenów."

Pierwsza dama mówiła, że w rozmowach w sprawie uzbrojenia odwoływała się do emocji.

"Komunikacja emocjonalna to broń, której używam w rozmowach z ludźmi. Te rozmowy były sukcesem, bo wielu wysokich rangą urzędników i szanowanych osób rozmawiało ze mną i czułam, że otrzymujemy pomoc i będziemy ją dalej otrzymywać. Moim zadaniem było upewnić się, że o nas nie zapomną i będą dalej dostarczali pomoc."

W najnowszym pakiecie pomocy wojskowej dla Ukrainy znajdą się kolejne cztery wyrzutnie artylerii rakietowej HIMARS - powiedział w środę szef Pentagonu Lloyd Austin podczas spotkania Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy. Austin ocenił, że zarówno HIMARS, jak i m.in. polskie armatohaubice Krab "robią różnicę" na froncie.

Ołena Zełenska poleciała do USA na zaproszenie pierwszej damy Stanów Zjednoczonych Jill Biden.

Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan.