Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 16.12.2022 r.

16.12.2022 17:30
W tym wydaniu: szczyt Rady Europejskiej w Brukseli i kolejny pakiet sankcji wobec Rosji, wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Berlinie oraz konsultacje w sprawie ustawy sądowej.
Audio
Mateusz Morawiecki
Mateusz MorawieckiFoto : PAP/Andrzej Lange

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że kolejne sankcje Unii Europejskiej to krok w stronę osłabienia Rosji

W Brukseli osiągnięto porozumienie w sprawie dziewiątego pakietu sankcji Wspólnoty przeciwko Rosji za agresję na Ukrainę. Na konferencji po posiedzeniu Rady Europejskiej w Brukseli szef polskiego rządu mówił, że przyjęte sankcje obejmują kolejne osoby i firmy oraz rozszerzają ograniczenia w eksporcie. Ograniczeniami w eksporcie zostały objęte głównie dobra cywilne wykorzystywane przez Rosję.

Efektem unijnego szczytu w Brukseli jest również porozumienie w sprawie pomocy finansowej dla Ukrainy, węgierskiego KPO, zmniejszonej puli zablokowanych węgierskich funduszy z unijnego budżetu oraz podatku od międzynarodowych korporacji. Porozumienie osiągnęli przywódcy na unijnym szczycie w Brukseli i tym samym zostały sfinalizowane wszystkie procedury.

Decyzja w sprawie unijnego limitu na ceny gazu została natomiast odłożona do poniedziałkowego spotkania ministrów do spraw energii Wspólnoty. Jest jednak nadzieja na znalezienie porozumienia, na którym zależy szczególnie grupie kilkunastu krajów, w tym Polsce.

Relacje polsko-niemieckie. Współpraca i tematy trudne

W najbliższych dniach zespoły z Polski i Niemiec będą mogły wspólnie ustalić możliwą lokalizację niemieckich baterii przeciwrakietowych Patriot - zapowiedział to w Berlinie prezydent Andrzej Duda.

Prezydent spotkał się na początku tygodnia ze swoim niemieckim odpowiednikiem, Frankiem-Walterem Steinmeierem. Według obu polityków była to "dobra, przyjacielska rozmowa".

Prezydenci dyskutowali m.in. o propozycji umieszczenia w Polsce niemieckich baterii systemu przeciwrakietowego Patriot. Andrzej Duda podziękował Niemcom za ten gest.

Prezydent Andrzej Duda mówił w Berlinie o konieczność postawienia Władimira Putina przed międzynarodowymi trybunałami, oraz potrzebie obciążenia Rosji kosztami odbudowy Ukrainy.

Prezydenci byli zgodni, że Polska i Niemcy muszą nadal pomagać Ukrainie w obronie przed Rosją. Frank-Walter Steinmeier podziękował Polsce za pomoc, jaką nasz kraj udzielił uchodźcom z Ukrainy. Niemiecki prezydent zapewniał też, że dobre relacje polsko-niemieckie są dziś kluczowe: "Rola polsko-niemieckich relacji jest szczególnie w tych niepewnych czasach centralna dla przyszłości Europy i bezpieczeństwa całego kontynentu. Stoimy tu, bo jesteśmy obaj przekonani, że polsko-niemiecka przyjaźń jest ważna. Polska i Niemcy pozostają przyjaciółmi i sąsiadami w Unii Europejskiej. Z tego powodu uważamy się za szczęśliwych, ponieważ, gdy spojrzymy na historię, to nie było i nie jest oczywiste."

Przywódcy nie ukrywali, że w Berlinie rozmawiali również o tematach trudnych - w tym o odszkodowaniach dla Polski za zniszczenia II wojny światowej. Polska wystosowała niedawno w tej sprawie do Berlina notę dyplomatyczną. "Wierze w to, że ta sprawa zostanie rozwiązania pozytywnie dla Polski, ale też pozytywnie dla Niemiec" - powiedział polski prezydent.

Dwa lub trzy tygodnie - tyle czasu na konsultacje w sprawie ustawy sądowej daje sobie premier Mateusz Morawiecki

Projekt, którego uchwalenie ma odblokować środki na Krajowy Plan Odbudowy, został skrytykowany przez Solidarną Polskę, dystansował się od niego także prezydent Andrzej Duda. Następnie został zdjęty z porządku obrad Sejmu.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że zależy mu na funduszach europejskich, ale także na stabilności polskiego porządku prawnego.

Minister Szymon Szynkowski vel Sęk powiedział, że z satysfakcją przyjmuje stanowisko prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie projektu nowelizacji ustawy, ponieważ jest zgodne z tym, co przyświecało jemu samemu w czasie rozmów z Komisją Europejską.

Poselski projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym zakłada dokonanie "niezbędnych zmian w organizacji Sądu Najwyższego oraz Naczelnego Sądu Administracyjnego związanych z przypisaniem Naczelnemu Sądowi Administracyjnemu zadań związanych ze sprawowaniem funkcji sądu dyscyplinarnego dla sędziów Sądu Najwyższego oraz sędziów sądów powszechnych i sędziów sądów wojskowych". Dzięki zmianom w tym obszarze mają zostać odblokowane środki z KPO.

Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan.