Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 22.09.2023 r.

22.09.2023 16:06
W tym wydaniu: sytuacja na Ukrainie tematem rozmów w trakcie sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ oraz posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ, a także polsko-ukraińska debata na temat embarga na import ukraińskiego zboża.
Audio
Prezydent Andrzej Duda przemawiał podczas RB ONZ
Prezydent Andrzej Duda przemawiał podczas RB ONZTwitter/@prezydentpl

78 sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ

Prezydent Andrzej Duda wziął w Nowym Jorku udział w debatach Organizacji Narodów Zjednoczonych. Dominującym tematem obrad była sytuacja za wschodnią granicą Polski.

Prezydent Joe Biden we wtorek ostrzegł, że zgoda na rozczłonkowanie Ukrainy będzie oznaczać zagrożenie suwerenności każdego innego kraju. Podczas wystąpienia na 78 Sesji Zgromadzenia ONZ Biden zapowiedział, że USA i ich sojusznicy nie zaprzestaną wspierania Ukrainy.

W trakcie wystąpienia przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ, Andrzej Duda powiedział że „czasy upadłego rosyjskiego imperium nie mogą wrócić”. Polski prezydent podkreślił, że wojna na Ukrainie „musi się skończyć, a nie może jedynie zostać zamrożona".

Andrzej Duda apelował także w ONZ o skuteczną walkę z rosyjską propagandą. Polski prezydent mówił w Nowym Jorku o prowadzonej przez Rosję wojnie informacyjnej - że Rosja rozpowszechnia kłamstwa, by przykryć dokonywanie na Ukrainie zbrodnie oraz, że Kreml stara się uderzać także w Polskę. Andrzej Duda podkreślał, że świat musi się temu przeciwstawić.

Od początku wojny na Ukrainie Rosja nasiliła działania propagandowe zwłaszcza w krajach Afryki i Ameryki Łacińskiej

Polski prezydent w Nowym Jorku krytycznie wypowiedział się też o głosach, że przekazywanie wsparcia Ukrainie powoduje przedłużanie konfliktu, i podkreślał, że świat musi przeciwstawiać się bezprawnemu naruszeniu granic niezależnego państwa.

Prezydent Wołodymyr Zełenski w trakcie sesji zgromadzenia ogólnego ONZ oskarżył Rosję o ludobójstwo na terytorium Ukrainy i wezwał społeczność międzynarodową do jedności w powstrzymaniu rosyjskiej agresji

Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ

W środę W Nowym Jorku zebrała się Rada Bezpieczeństwa ONZ. Podczas posiedzenia sekretarz generalny tej organizacji Antonio Guterres określił rosyjską inwazję na Ukrainę jawnym naruszeniem prawa międzynarodowego. W posiedzeniu wziął udział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który rosyjską inwazję nazwał przestępczą i niesprowokowaną agresją.

Uczestniczący w posiedzeniu Prezydent Andrzej Duda zaapelował w ONZ o utworzenie specjalnego trybunału do spraw rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie.
Polski prezydent mówił w Nowym Jorku, że Rosja naruszyła i nadal narusza podstawowe zasady prawa międzynarodowego, w tym kartę ONZ. Dlatego powinna zostać skutecznie pociągnięta do odpowiedzialności.

Podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w Nowym Jorku amerykański sekretarz stanu Antony Blinken powiedział, że Rosja atakuje podstawowe zasady Karty Narodów Zjednoczonych a Ukraina ich broni. Szef amerykańskiej dyplomacji zapowiedział dalsze wspieranie Ukrainy.

Polsko-ukraiński dialog na temat embarga na import ukraińskiego zboża

Ukraina proponuje kompromisowy mechanizm kontroli eksportu produktów rolnych. Wiceminister gospodarki Ukrainy Taras Kaczka powiedział, że Ukraina konstruktywnie podchodzi do rozwiązania tej kwestii i nie kieruje się wyłącznie własnym interesem, ale wspólnymi korzyściami. Wyjaśnił, że mechanizm ten polega na koordynacji warunków eksportu każdej partii produktów rolnych z Ukrainy do Polski.

Taras Kaczka podziękował polskiemu ministrowi rolnictwa Robertowi Telusowi i jego kolegom za zgodę na współpracę. Dodał, że taki mechanizm uzgadniania regulacji eksportu ukraińskich produktów rolnych działa już w Bułgarii i Rumunii.

Prezydent Andrzej Duda zapewnił, że Polska wspiera i będzie wspierać Ukrainę w walce z rosyjskim agresorem. Jak jednak dodał, Ukraińcy powinni zrozumieć działania naszego kraju w kwestii embarga na import ukraińskiego zboża.

Na antenie Polsat News prezydent apelował o zachowanie spokoju w tej sprawie i zwracał uwagę, że spór o zboże to tylko niewielka część relacji polsko-ukraińskich. Andrzej Duda podkreślił przy tym, że Polska nie może dopuścić do zalania własnego rynku przez ukraińskie produkty rolne.

Prezydent Andrzej Duda wyraził nadzieję, że wkrótce wokół tej kwestii opadną emocje, a spór zostanie zażegnany. Jak mówił, trzeba to zrobić "dla dobra obu naszych państw".

Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Przemysław Pawełek.