Redakcja Polska

Polska i kilka państw UE chce ścisłej współpracy na rzecz "zielonej energii"

07.05.2020 10:07
Polska i kilka państw UE proponuje KE wzmocnienie współpracy na rzecz europejskiego sojuszu branży odnawialnych źródeł energii, który miałby pomóc kojarzyć firmy oraz wspomóc rozwój branży. Kraje te chcą, by UE silniej wsparła finansowo rozwój energetyki solarnej i wiatrowej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjnepixabay

Z inicjatywą wystąpiła do Komisji Europejskiej Litwa. Ministerstwo Klimatu poinformowało PAP, że Polska pomysł ten poparła. Pod inicjatywą podpisały się ponadto: Łotwa, Austria, Estonia, Grecja, Austria, Luksemburg oraz Hiszpania.

W liście skierowanym do KE sygnatariusze podkreślili, że kryzys wywołany koronawirusem bardzo mocno wpłynął na funkcjonowanie europejskiej gospodarki. Wskazano, że we Wspólnota opracowuje w dobie koronakryzysu ambitny plan stymulujący wzrost gospodarczy i zatrudnienie.

Państwa wskazują, że przy tym należy pamiętać o działaniach, które pozwolą osiągnąć cele zrównoważonego rozwoju określone w tzw. europejskim zielonym ładzie. Szczególnie, położyć nacisk na takie technologie, które będą miały największą szansę sprostania tym wzywaniom.

Odnawialne Źródła Energii - kluczowe

Sygnatariusze listu - w tym Polska - podkreśliły, że kluczową rolę w osiągnięciu przez UE neutralności klimatycznej, odegrają odnawialne źródła energii - w szczególności te opierające się na wietrze i słońcu. I to właśnie w nie trzeba będzie w zainwestować w najbliższych 30 latach nawet 2 biliony euro.

Państwa zwracają uwagę, że jednym z najważniejszych zadań będzie budowa w Europie głównych elementów tego systemu (w tym systemu dostaw), co pozwoli nie tylko osiągnąć cele klimatyczne, ale również przyniesie Staremu kontynentowi korzyści ekonomiczne.

Dlatego też sygnatariusze postulują, by to wiatr i słońce oraz technologie magazynowania zielonej energii stały się głównymi elementami "inwestycyjnymi" europejskiego zielonego ładu.

Energia z wiatru

Co do wiatru, zarówno Polska, jak i inne państwa zwracają uwagę na konieczność inwestycji w offshore. Dzięki inwestycjom w taki rodzaj energii, w 2050 r., na Bałtyku, Morzu Północnym, Atlantyku i Morzu Śródziemnym może być zainstalowane 450 GW mocy - przekonują.

W przypadku energii fotowoltaicznej Unia Europejska powinna skupić się na: cyrkularnej gospodarce, wdrażaniu innowacji, tworzeniu wyższej klasy - a co za tym idzie - sprawniejszych paneli PV. Polska jak i sygnatariusze listu dodają, że UE już obecnie jest domem dla wielu firm, światowych potentatów branży OZE. W Unii zarejestrowanych jest też 40 proc. wszystkich na świecie patentów związanych z energią odnawialną.

Nowy sojusz

Dlatego też postulują, by Komisja Europejska powołała nowy sojusz, który skupiałby branżę OZE, tak by pomóc firmom kojarzyć się i wzmocnić zarazem. Uznała wiatr i słońce jako strategiczne dla osiągnięcia celów i rozważyła możliwość zwiększenia pomocy publicznej dla przedsięwzięć z tych sektorów.

Według m.in. Polski to Unia powinna uruchomić też wsparcie finansowe na rozwój takiej energetyki np. przez CEF, czyli instrument finansowy Łącząc Europę.

Państwa zwracają również uwagę, że Wspólnota musi też tak zmienić swoją ramową politykę, by zachęcać państwa członkowskie do wsparcia na poziomie lokalnym takich inwestycji.


PAP/dad