Polskie Radio
Section05
odnawialne źródła energii

Elektryk bez ładowania?

Brak rozwiniętej sieci ładowarek jest głównym powodem tego, że dla wielu kierowców zakup samochodu elektrycznego wciąż wydaje się bezsensownym pomysłem. Rozwiązaniem tego problemu może być elektryk, którego nie trzeba podłączać do prądu.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 samochody elektryczne pojazdy elektryczne elektromobilność odnawialne źródła energii solar solary bateria baterie panele słoneczne globalne ocieplenie

Jaka jest opłacalność OZE? Prof. Marszałek: to inwestycja, która daje zysk w dłuższej perspektywie

Inwestycja w Odnawialne Źródła Energii nie jest inwestycją, która zwraca się natychmiast po zainwestowaniu. Na giełdzie można wpłacić i na drugi dzień zarobić. Natomiast tutaj oczywiście to jest proces długofalowy - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Konstanty Marszałek z Instytutu Elektroniki AGH w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA GOSPODARKA energetyka odnawialne źródła energii OZE energia odnawialna

Coraz więcej energii elektrycznej pochodzi z mikroinstalacji. Prosumenci stawiają na fotowoltaikę

Na koniec 2021 r. mikroinstalacje OZE w Polsce osiągnęły moc 6,1 GW. Ponad 850 tys. takich instalacji wyprodukowało w sumie 2,76 TWh energii elektrycznej, czyli ok. 1,6 proc. krajowej produkcji. Prawie 100 proc. mikroinstalacji było użytkowanych przez prosumentów - wynika z raportu Prezesa URE.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA OZE odnawialne źródła energii energetyka energia odnawialna

Kłopoty z OZE? Tauron ostrzega i tłumaczy, dlaczego sieć energetyczna może mieć problem z przyłączaniem nowych źródeł odnawialnych

Potencjał w zakresie przyłączania dużych odnawialnych źródeł energii do sieci dystrybucyjnej kurczy się, w niektórych miejscach sieć nie jest już w stanie przyjąć kolejnych dużych źródeł wytwórczych – wskazuje koncern energetyczny Tauron w środowym komunikacie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Tauron Tauron Polska Energia odnawialne źródła energii energetyka sieć

Transformacja energetyczna. "Polska idzie swoją drogą, nie przeprowadza transformacji za wszelką cenę"

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa powiedziała w środę, że Polska będzie dążyła do uniezależnienia się od zewnętrznych źródeł energii. Zaznaczyła, że szczególną rolę w zakresie transformacji energetycznej będzie odgrywać lokalne planowanie energetyczne.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka odnawialne źródła energii Anna Moskwa Ministerstwo Klimatu i Środowiska

W Polsce jest już ponad 800 tys. prosumentów. Czy net billing wyhamuje zainteresowanie fotowoltaiką?

- Na koniec 2021 r. w Polsce funkcjonowało już 800 tys. prosumentów, choć nie są to jeszcze dane oficjalne - poinformował wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska. Według niego w 2025 r. w Polsce w odnawialnych źródłach energii zainstalowane będzie 28 GW mocy.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA fotowoltaika energetyka energia odnawialna Sejm Senat odnawialne źródła energii

Handel emisjami CO2. Prof. Paruch: zaostrzenie sporu Polski z instytucjami UE 

- Prawdopodobnie za kilkanaście tygodni dowiemy się, kto naprawdę stoi za ETS, to są miliardy. Pytanie, jak te pieniądze krążą, kto jest beneficjentem tych transakcji i dlaczego Unia Europejska nie podejmuje żadnych reakcji w tej sprawie - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Waldemar Paruch, politolog z UMCS w Lublinie, odnosząc się do kwestii handlu prawami do emisji dwutlenku węgla.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 odnawialne źródła energii węgiel energetyka GOSPODARKA Unia Europejska Fit for 55 emisja co2 Michał Rachoń

Zielone technologie wg KE. Bartłomiej Sawicki: Polska będzie chciała korzystać i z rozwiązań niemieckich, i francuskich

- Polska będzie chciała skorzystać z modelu niemieckiego, opierającego się na gazie, ale długofalowo raczej z propozycji francuskiej, stawiającej na energetykę jądrową - mówił w Polskim Radiu 24 Bartłomiej Sawicki ("Rzeczpospolita"). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Antoni Opaliński Europa Komisja Europejska Unia Europejska energia Niemcy Francja gaz ziemny atom odnawialne źródła energii

"Mechanizm samodestrukcji gospodarki UE". Prof. Krysiak o kosztach transformacji energetycznej

- W ostatnich dwóch latach, kiedy zmagamy się z pandemią i problemami, które są ważniejsze od tych ideologicznych działań, mamy presję na tworzenie superpaństwa w UE - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Krysiak (Instytut Schumana).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 odnawialne źródła energii węgiel energetyka GOSPODARKA Unia Europejska Fit for 55 emisja co2 Michał Rachoń

Wysokie ceny nośników energii. Dawid Piekarz: kumulacja negatywnych czynników

- Te podwyżki były przewidywalne, jeśli patrzymy na sytuację na rynkach energetycznych, to mamy od czynienia z absolutną kumulacją niekorzystnych czynników. Kolejne uwarunkowania są usytuowane poza Polską, ani nasze społeczeństwo, ani rząd nie ma na nie wpływu, można je tylko delikatnie łagodzić - mówił w Polskim radiu 24 Dawid Piekarz (instytut Staszica).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 odnawialne źródła energii węgiel energetyka GOSPODARKA Unia Europejska Fit for 55 emisja co2 gaz ziemny Gazprom Piotr Wąż