Redakcja Polska

Otwarto po remoncie dworek "Milusin" - rodzinny dom Piłsudskich

10.11.2021 15:36
Sąsiadujący z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku dworek "Milusin", czyli rodzinny dom Piłsudskich otwarto w środę po remoncie. "Ciesząc się z Sulejówka, możemy powiedzieć, że spełniamy swój obowiązek wobec innych elementów polskiej pamięci" - podkreślił wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński.
Audio
  • Willa Milusin - dom w którym mieszkał z rodziną marszałek Józef Piłsudski - ponownie dostępna dla zwiedzających. Materiał Witolda Banacha (IAR)
Dworek Milusin
Dworek MilusinŹródło: Twitter/ Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (@kultura_gov_pl)

Podczas uroczystości Gliński zwrócił uwagę, że oddawany w środę dom rodzinny Piłsudskich ma wielorakie znaczenie. - Są dwa domy, być może będzie jeszcze trzeci domek. Dzisiaj nawet rozmawialiśmy o filii muzeum, które chcemy urządzić w mieszkaniu Piłsudskiego w Łodzi. Jesteśmy w trakcie rozmów. Jest to na wyciągnięcie ręki i myślę, że to zrobimy - wyjaśnił.

Jak podkreślił wicepremier, otwarcie po remoncie dworku "Milusin" to zasługa wielu osób i instytucji. - Tak wiele osób było zaangażowanych, pewnie tysiące. Przemnóżmy to przez ponad dwieście. Ponad dwieście w tej chwili dużych inwestycji muzealnych jest realizowanych w Polsce albo dopiero co zostało zrealizowanych, więc wiele tys. osób, społeczności lokalnych, instytucji, muzealników i historyków pracuje w różnych miejscach w Polsce, żeby odzyskiwać pamięć, która jest podstawą tożsamości każdej wspólnoty politycznej i kulturowej - stwierdził.


Posłuchaj
00:19 11391542_1.mp3 Wicepremier i minister kultury Piotr Gliński, otwierając willę, powiedział, że dworek będzie teraz pełnił funkcje edukacyjną (IAR)

 

Szef MKiDN podsumował, że "ciesząc się z Sulejówka, możemy także powiedzieć, że spełniany swój obowiązek wobec innych elementów polskiej pamięci". Przekazał także podziękowania wszystkim, którzy "doprowadzili do tego wspaniałego finału".

Zastępca dyrektora Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku ds. naukowych prof. Grzegorz Nowik przypomniał, że "to już dokładnie sto lat, kiedy Aleksandra Piłsudska nabyła od kolejarza działkę, za namową Zofii i Jędrzeja Moraczewskich, sąsiadów z pobliskiego domku". - Ta działka ze starym, drewnianym domkiem w stylu, który nazywamy dzisiaj świdermajerem miała w hipotece nazwę Otradno po rosyjsku, bo cała dokumentacja pod zaborem rosyjskim była prowadzona w tym języku. Otradno tzn. tyle, co miło, przyjemnie. Od tej miłej nazwy wziął później swoją nazwę ten domek i w ten sposób powstał "Milusin" - wyjaśnił.


Posłuchaj
00:27 11391981_2.mp3 O tym, jak ważnym obiektem jest dworek Milusin - zarówno pod względem historycznym, jak i w warstwie tożsamości narodowej - mówił dyrektor do spraw naukowych Muzeum Józefa Piłsudskiego Grzegorz Nowik (IAR)

 

Dodał, że w 1921 r. ukonstytuował się Komitet Żołnierza Polskiego, który "postanowił ufundować ze składek żołnierskich, wojskowych, dom dla zwycięskiego wodza naczelnego", a budynek "powstał jeszcze w czerwcu 1921 r.". - On ma swoiste znaczenie dla nas, dlatego że pierwszy dom rodzinny, jaki miał w swoim życiu Józef Piłsudski - Zułów na Wileńszczyźnie - spłonął i ten młody człowiek razem z całą rodziną od tego czasu pomieszkiwał w rozmaitych mieszkaniach i domkach wynajmowanych w Wilnie. Potem były stancje studenckie w Charkowie. Po Charkowie to już było więzienie rosyjskie za udział w spisku na cara, a potem były chaty zesłańców syberyjskich, więzienie w Irkucku. A potem, po powrocie z zesłania, przygodne kwatery  - wskazał Nowik.

Wicedyrektor muzeum zwrócił uwagę, że "Milusin" to "z jednej strony pomnik i podziękowanie dla zwycięskiego wodza, a z drugiej - to pomnik niepodległości". - To jest symbol odzyskania własnego domu rodzinnego po tylu latach tułaczki człowieka bezdomnego i to jest symbol odrodzonej całej RP, bo wtedy my wszyscy odzyskaliśmy dom rodzinny. Naczelnik państwa i wódz naczelny ten dom wtedy również odzyskał. Jak pisał potem Józef Piłsudski, wszystkie najpiękniejsze chwile z jego życia wiązały się ze wspomnieniem zamieszkiwania tu - przypomniał.

"Milusin" to "cudowny budynek"

Pierwszy dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, wnuk marszałka Piłsudskiego Krzysztof Jaraczewski podkreślił, że dla jednych "Milusin" to "cudowny budynek", a dla innych "miłe miejsce". - Dla nas, dla mojej siostry i dla mnie, to po prostu Sulejówek, bo tak w domu się mówiło. Jak byli już w Warszawie i już tu na stale nie mieszkali, to stało się miejscem, do którego się dążyło, miejscem docelowym. Jechało się do małej miejscowości w lesie, pod Warszawą. Mówiło się jedziemy do Sulejówka i we wspomnieniach też było o Sulejówku. I tak też utrwaliło się w powszechnej świadomości - powiedział.


Posłuchaj
00:26 11391851_1.mp3 Krzysztof Jaraczewski wspomniał też, że Willa Milusin była niezwykle ważna dla Józefa Piłsudskiego (IAR)

 

Dodał, że "to właśnie tu marszałek Piłsudski przyjechał tuż przed śmiercią". - Piłsudski chciał mieć moment na prywatną refleksję. Chciał powrócić wspomnieniami w czułe momenty swojego życia. Dla mnie to nie smutne wspomnienia o śmierci. Dla mnie ta wizyta świadczy o tym, jak wielkie znaczenie ten dom, to miejsce i sprawy rodzinne miały dla życia i myśli Józefa Piłsudskiego. Każdemu z nas bym życzył, by miał swoje miejsce i swoje wspomnienia. Żeby każdy z nas, patrząc wstecz na swoje życie, mógł powiedzieć: "było pięknie, było tego warte i nie żałuję" - zaznaczył Jaraczewski.

W uroczystym otwarciu dworku wzięli udział również m.in. wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Magdalena Gawin, prezes Fundacji Rodziny Józefa Piłsudskiego Wioletta Buczek oraz przedstawiciele władz samorządowych.

"Milusin" to jeden z dwóch filarów nowoczesnego kompleksu muzealno-edukacyjnego o łącznej powierzchni 4 ha, który otwarto w sierpniu 2020 r. w Sulejówku. Drugim "sercem" kompleksu jest nowoczesny gmach Muzeum Józefa Piłsudskiego. Placówka została w całości sfinansowana z programu rządowego oraz ze środków MKiDN. Jest jedną z ponad 80 inwestycji muzealnych realizowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które mają służyć budowaniu polskiej tożsamości, edukacji kolejnych pokoleń oraz ochronie polskiego dziedzictwa kulturowego. Cały muzealny kompleks został wpisany na listę Pomników Historii. 


PAP/IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Józef Piłsudski historia Polski

Izrael odmawia uznania Aleksandra Ładosia jako Sprawiedliwego wśród Narodów Świata

10.11.2021 12:37
Izrael odmówił nadania medalu Sprawiedliwego wśród Narodów Świata dla Aleksandra Ładosia i Stefana Jana Ryniewicza. Poinformował o tym szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

COP26. Jest projekt zielonego planu, teraz początek negocjacji

10.11.2021 13:01
Przyśpieszenie odchodzenia od węgla - to jeden z punktów opublikowanej właśnie pierwszej wersji globalnego, zielonego planu, na jaki zgodzić się mają uczestnicy szczytu klimatycznego COP26. To jednak pierwszy krok. Teraz rozpoczną się negocjacje.

Migranci na granicy otrzymują instrukcje dotyczące przygotowania transparentów

10.11.2021 13:37
Migranci otrzymują kolejne instrukcje dotyczące przygotowania medialnej osłony ataków na granicę Polski - poinformował w środę rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, dodając, że chodzi o przygotowanie transparentów oraz rozdawanie im dzieciom.