Redakcja Polska

Filmy, książki i piosenki - niezbędniki pomagające w nauce języka polskiego

15.08.2020 13:00
Aby komunikować się w obcym języku nie wystarczy znajomość gramatyki i słownika, nawet całego. Żeby naprawdę zrozumieć Polaka, trzeba posiadać choćby minimalną wiedzę na temat historii Polski, naszej kultury i zwyczajów. Zasada ta dotyczy każdego języka, którego uczymy się jako obcego
Audio
  • Małgorzata Malinowska i Almudena Aldes de Anca opowiadają o tym, jak, m.in., filmy ułatwiają ułatwiają naukę języka [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneTwitter/Ministerstwo Kultury

Celem projektu "Język polski bez granic" jest podnoszenie świadomości językowej​ i promocja języka polskiego poza granicami kraju. Założeniem inicjatywy jest również ugruntowanie poczucia, że poprzez język można wzmacniać swoją narodową tożsamość oraz uświadomienie Polakom mieszkającym poza granicami kraju, że polszczyzna jest wartością samą w sobie, jest wspólnym dobrem, dlatego warto o nią dbać i przekazywać następnym pokoleniom.

W najnowszym odcinku cyklu staramy się udowodnić jak bardzo kultura i język są ze sobą powiązane, ale też jak przyjemna staje się nauka języka polskiego jako obcego właśnie dzięki szeroko rozumianej kulturze.

Filmy, literatura, komiksy, muzyka, gry - to wszystko umila naukę, ale również stawia język w określonym kontekście: kulturowym, historycznym i społecznym, a bez tego, nawet ze świetną znajomością gramatyki i słówek, nie ma mowy o zrozumiałej komunikacji.

Gośćmi audycji są  Małgorzata Malinowska z Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców POLONICUM UW oraz Almudena Aldes de Anca, Hiszpanka, która podjęła nie lada wyzwanie i uczy się języka polskiego. 

Audycja finansowana jest ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach Zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.

Audycję zrealizowała Magdalena Górecka-Balcer.

Do wysłuchania programu zaprasza Katarzyna Semaan