Redakcja Polska

Połąga - "Nadbałtyckie Zakopane", wspaniały kurort założony przez ród Tyszkiewiczów

24.10.2020 10:00
W nadmorskim uzdrowisku polska elita kulturalna nie tylko wypoczywała, ale także tworzyła. Miasto jest pełne śladów polskiego dziedzictwa - w 1824 kupił Połągę Michał Tyszkiewicz i w rękach tej rodziny pozostała ona do 1940. Powstała tam wtedy przystań i drewniane molo, Tyszkiewiczowie wznieśli tam też pałac, w którym dziś mieści się Muzeum Bursztynu.
Audio
  • "Śladami polskiego dziedzictwa na Wschodzie" - Połąga [posłuchaj]
Pałac Feliksa Tyszkiewicza
Pałac Feliksa TyszkiewiczaDiliff, źr. Wikipedia.org, CC BY-SA 3.0

Połąga jest największym i najpopularniejszym obecnie litewskim kurortem, nazywanym niegdyś "Nadbałtyckim Zakopanem". Wypoczywał tu Adam Mickiewicz, pisał i malował Stanisław Witkiewicz, a Władysławowi Reymontowi nader łatwo w Połądze szło pisanie "Chłopów" - tak przynajmniej opisywał w swoich listach pobyt w kurorcie.

Miasto jest pełne śladów polskiego dziedzictwa - w 1824 kupił Połągę Michał Tyszkiewicz i w rękach tej rodziny pozostała ona do 1940. Powstała tam wtedy przystań i drewniane molo, Tyszkiewiczowie wznieśli tam też pałac, w którym dziś mieści się Muzeum Bursztynu. Bywali tam Stanisław Witkiewicz, Lucjan Rydel, Tadeusz Miciński i malarz Leon Wyczółkowski. 

Połąga ma też swoją kartę w historii Polski - z insurekcją kościuszkowską, powstaniem listopadowym, czy II wojną światową.

Obecnie o dawnej świetności nadmorskiego uzdrowiska przypomina między innymi pałac Tyszkiewiczów i stare wille, w których wypoczywała polska elita.

O znaczeniu dawnej Połągi, o jej historii i polskich śladach, które do dziś istnieją w tym mieście, mówi Tomasz Kuba Kozłowski, znawca historii Kresów, autor cyklu "Opowieści z Kresów", realizowanego w warszawskim Domu Spotkań z Historią, twórca i właściciel największej, liczącej kilkadziesiąt tysięcy obiektów, kolekcji dotyczącej Kresów.

Cykl "Śladami polskiego dziedzictwa na Wschodzie" powstaje we współpracy z Fundacją Pomoc Polakom na Wschodzie.

Audycja finansowana jest ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach Zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.

Audycję zrealizowała Magdalena Górecka-Balcer.

Do wysłuchania programu zaprasza Przemysław Pawełek.