Redakcja Polska

Fenomen popularności studiów polonistycznych na azjatyckich uczelniach

29.01.2021 13:32
W ramach wymiany naukowej do uczelni azjatyckich docierają naukowcy z Polski, a mobilność pomiędzy uniwersytetami oraz ośrodkami badawczymi wspiera m.in. Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej. Polonistyki w takich krajach jak Chiny, Japonia czy Korea Południowa ściśle ze sobą współpracują.
Audio
  • "Z językiem polskim w świat". Audycja poświęcona polonistykom azjatyckim i ich wsparciu przez NAWA [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com

Boom na naukę języka polskiego na uczelniach azjatyckich można obserwować od dłuższego czasu. Dzięki wymianom studentów i kadry naukowej między uniwersytetami w Polsce i Azji, koordynowanymi przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej, możliwa jest współpraca z ośrodkami akademickimi i instytucjami zajmującymi się nauczaniem języka polskiego. Uczy się go – jako języka obcego - blisko 10 000 osób na całym świecie.

Wśród studentów studiów polonistycznych w Azji są Chińczycy, Japończycy i Koreańczycy. Język polski poznają na swoich uczelniach, a także podczas pobytów w Polsce, gdzie zgłębiają tajniki polszczyzny m.in. na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Jednym z krakowskich naukowców-glottodydaktyków jest prof. Piotr Horbatowski, wicedyrektor Instytutu Glottodydaktyki Polonistycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od wielu lat uczy on polskiego cudzoziemców w kraju i za granicą. Posługuje się przy tym nowatorskimi metodami, między innymi przygotowując wraz ze studentami przedstawienia teatralne w oparciu o teksty polskich pisarzy i dramaturgów. Jest też autorem metody nauczania języka polskiego podczas wspólnego redagowania ze studentami gazetek studenckich. W latach 2005-2009 oraz 2011 – 2012 pełnił funkcję dyrektora Szkoły Języka i Kultury Polskiej UJ. W latach 2012 – 2016 był dyrektorem Centrum Języka i Kultury Polskiej w Świecie Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest poza tym członkiem Stowarzyszenia "Bristol" Polskich i Zagranicznych Nauczycieli Języka Polskiego Jako Obcego.

Prof. Piotr Horbatowski w audycji z cyklu „Z językiem polskim w świat” mówi o swoich wieloletnich doświadczeniach w nauczaniu języka polskiego jako obcego na uczelniach w Chinach, Japonii i Korei Południowej. Tłumaczy też, skąd bierze się zainteresowanie studiami polonistycznymi wśród azjatyckich studentów i jaką rolę w promocji języka polskiego w świecie odgrywa Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej.

Audycję zrealizowała Magdalena Górecka-Balcer. Do jej wysłuchania zaprasza Ewa Plisiecka.

Audycja powstała przy wsparciu finansowym Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.