Polskie Radio
Section05
Uniwersytet Jagielloński

Prof. Aleksander Fiut: moje różne zainteresowania pomagały lepiej zrozumieć literaturę

- Można się zajmować literaturą, a w zanadrzu mieć różnego rodzaju zainteresowania. Nie tylko się siedzi i czyta książki, gdyż one wprowadzają w zakresy wiedzy i odkrycia z wielu dziedzin. Jednym z moich mistrzów był Kazimierz Wyka, który uważał, że literatura to niepowtarzalne świadectwo świadomości jednego człowieka - mówił w Dwójce prof. Aleksander Fiut.
Zobacz więcej na temat:  Czesław Miłosz literatura Dwójka eseistyka literatura polska Uniwersytet Jagielloński

Józef Maria Bocheński. "Walka między mądrością a głupotą odbywa się wewnątrz nas"

- Postępuj tak, abyś długo żył i dobrze ci się powodziło – głosi pierwsze przykazanie z "Podręcznika mądrości tego świata" ojca Józefa Marii Bocheńskiego. – Mądrość polega na tym, żeby żyć tak, aby życie w każdej chwili miało sens, a życie ma sens pod dwoma warunkami – pierwszy, jeśli człowiek do czegoś dąży, ma cel, a drugi – jeśli używasz chwili – mówił w wywiadzie dla Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Józef Maria Bocheński filozofia Uniwersytet Jagielloński II wojna światowa Monte Cassino

Dziewięć polskich uczelni na liście najlepszych szkół wyższych na świecie

Wśród tysiąca najlepszych uczelni na świecie znalazło się 9 polskich. Najwyżej w rankingu są Uniwersytet Jagielloński w Krakowie i Uniwersytet Warszawski, które znalazły się w piątej setce - wynika z opublikowanej we wtorek Listy Szanghajskiej - Academic Ranking of World Universities (ARWU).
Zobacz więcej na temat:  szkolnictwo wyższe Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ranking Uniwersytet Jagielloński Uniwersytet Warszawski

Beatyfikacje, Tatry i komunizm. Druga pielgrzymka Jana Pawła II do Polski

W dniach 16-23 czerwca 1983 roku papież Jan Paweł II po raz drugi odwiedził Polskę. W ojczyźnie spędził ponad tydzień. W tym czasie spotykał się z młodzieżą, rozmawiał z Lechem Wałęsą, a także z premierem Wojciechem Jaruzelskim.  
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA papież Jan Paweł II beatyfikacja Solidarność Lech Wałęsa Wojciech Jaruzelski pielgrzymka Kraków Tatry Uniwersytet Jagielloński lata 70 lata 80 stan wojenny

UJ rozpoczyna budowę badawczej części kampusu medycznego. Premier: trudno o lepiej wydane pieniądze

- Po kilkuset latach Uniwersytet Jagielloński jest cały czas polską wizytówką i łączy w sobie tradycję z nowoczesnością. Trudno mi sobie wyobrazić lepiej skierowane środki z budżetu państwa niż właśnie tutaj - powiedział w czwartek w Krakowie premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki Uniwersytet Jagielloński medycyna Jacek Majchrowski Kraków edukacja

Naukowcy z UJ ustalą, czy Ania z Zielonego Wzgórza była lesbijką. "Powariowali, zupełnie"

"Lewactwo powariowało. Zupełnie" - tak Dariusz Matecki z Solidarnej Polski komentuje najnowszą działalność naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Będą oni poszukiwać odpowiedzi na pytanie: czy tytułowa bohaterka książki pt. "Ania z Zielonego Wzgórza" odczuwała romantyczny i seksualny pociąg do innych kobiet? Spotkanie w tej sprawie już 20 kwietnia w gmachu Wydziału Polonistyki UJ. 
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA POLSKA Uniwersytet Jagielloński Kraków