X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Doniosłe odkrycia profesora Karola Myśliwca w Egipcie i ich znaczenie dla nauki

17.12.2021 15:24
Za najważniejsze osiągnięcie z punktu widzenia naukowego, profesor Karol Myśliwiec uważa odkrycie dzielnicy warsztatów skupiających artystów i rzemieślników okresu ptolemejskiego w Tell Atrib, w Egipcie. Bowiem to miejsce zawierało klucz do zrozumienia wielu aspektów okresu ptolemejskiego, ale przede wszystkim dostarczyło materiału do wydatowania podobnych zabytków w muzeach całego świata.  
Audio
  • Historia odkryć polskich archeologów. Do wysłuchania rozmowy z profesorem Karolem Myśliwcem, jednym z najwybitniejszych polskich archeologów i egiptologów, zawodowo związanym z Instytutem Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN, zaprasza Maria Wieczorkiewicz [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneShutterstock/Nella

Profesor Karol Myśliwiec, jeden z najwybitniejszych polskich archeologów i egiptologów, w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy wspomina, że już jako uczeń w szkole miał wiele, nawet zbyt wiele zainteresowań. - Interesowały mnie języki, historia, szuka, geografia, właściwie to wszystko co jest warsztatem archeologa, ale to nie znaczy, że od dzieciństwa marzyłem o studiowaniu archeologii śródziemnomorskiej - opowiada uczony. Wybór właśnie tego kierunku studiowania łączył się bardziej z możliwością wszechstronnego rozwoju i pogłębienia wiedzy z różnych dziedzin.

Polska archeologia zyskała sławę jeszcze przed II wojną światową, wraz z działalnością profesora Kazimierza Michałowskiego, twórcy polskiej szkoły archeologii, łączącej wykopaliska z konserwacją.

W latach 60-tych ubiegłego wieku, jako świeżo upieczony magister archeologii śródziemnomorskiej, Karol Myśliwiec otrzymał od profesora Michałowskiego zaproszenie  na wyjazd na wykopaliska do Egiptu oraz  dziewięciomiesięczne stypendium. - Było to wówczas jak „złapanie Pana Boga za piętę” - mówi profesor. - Każdy archeolog o tym marzył - dodaje naukowiec.

Kolejne wyjazdy na wykopaliska do Egiptu oraz dwuletnie stypendium Humboldta w Niemczech, przyśpieszyły rozwój naukowej kariery profesora Karola Myśliwca. Już od 1985 do 1995 roku samodzielnie kierował polsko-egipskimi wykopaliskami ratunkowymi w Tell Atrib, starożytne Athribis, w Delcie Nilu, a w 1987 objął kierownictwo polsko-egipskiej misji archeologicznej w Sakkarze po zachodniej stronie piramidy Dżesera. Misja ta odnalazła, przy najstarszej piramidzie świata, nieznaną część nekropolii dygnitarzy Starego Państwa, m.in. wykuty w skale grobowiec wezyra  Merefnebefa z unikatowymi reliefami i malowidłami.

Za najważniejsze osiągnięcie z punktu widzenia naukowego, profesor Karol Myśliwiec uważa odkrycie dzielnicy warsztatów skupiających artystów i rzemieślników okresu ptolemejskiego w Tell Atrib. Bowiem to miejsce zawierało klucze do zrozumienia  wielu aspektów okresu ptolemejskiego, ale przede wszystkim  dostarczyło materiału do wydatowania podobnych zabytków w muzeach całego świata. - Muzeum, które ma jakikolwiek zabytek egipski z ostatnich trzystu lat przed naszą erą  nie może się obejść bez naszych publikacji - mówi profesor Myśliwiec.

Prace polskich archeologów w Egipcie pod kierunkiem profesora Karola  Myśliwca i ich doniosłe odkrycia opisane w wielu publikacjach naukowych przyczyniły się z jednej strony do poszerzenia naszej wiedzy o starożytności, a z drugiej zainspirowały wielu badaczy do poszukiwań. W Egipcie pojawiły się archeologiczne misje japońskie, egipskie, australijskie, chińskie i z krajów Ameryki Południowej.

Zdaniem profesora Karola Myśliwca prace wykopaliskowe w Egipcie będą trwały do końca świata ponieważ  w każdym miejscu można coś tam znaleźć. To teren bogaty w zabytki. 

Do wysłuchania rozmowy z profesorem Karolem Myśliwcem, jednym z najwybitniejszych polskich archeologów i egiptologów, zawodowo związanym z Instytutem Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN, zaprasza Maria Wieczorkiewicz.

Audycja powstała we współpracy z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW i Ministerstwem Spraw Zagranicznych.