JAZZ.PL

Piotr Baron. Kompozycje wielkopostne i wielkanocne [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2022 19:00
Piotr Baron ze swoim kwintetem zagrał koncert w jazzowym cyklu Programu 2. Na repertuar koncertu złożyły się m.in. kompozycje wielkopostne w jazzowej aranżacji. Nie mogło zabraknąć również melodii ukraińskich. 

Oglądaj wideo:

YouTube Programu 2 PR

To ostatni, przed wielkanocną pauzą, koncert w popularnym cyklu radiowej Dwójki – w Wielki Piątek, 15 kwietnia, stacja nie będzie transmitować jazzowego pasma. Dlatego repertuar koncertu to m.in. kompozycje wielkopostne, ale nie tylko. Jak zapowiadał Piotr Baron: "Nie da się oddzielić wielkiego postu od rezurekcji, to są fakty związane ze sobą, dlatego z całą pewnością zagramy takie utwory jak Chrystus zmartwychwstan jest, Salve Regina, Krzyżu Święty".

Zobacz wszystkie koncerty z cyklu Jazz.PL >>>

W programie koncertu pojawiły się także akcenty ukraińskie, szczególnie bliskie Piotrowi Baronowi, którego rodzinne korzenie sięgają Lwowa. "Lwów jest dla mnie bardzo ważny; tradycja lwowska, lwowski bałak (gwara), to wszystko gdzieś tam we mnie jest i myślę, że ma wpływ na to, kim jestem, natomiast to, co dziś dzieje się w Ukrainie, nie ma nic wspólnego – poza geografią – z moim Lwowem. Porusza mnie to do głębi i uważam, że jest to skandal metafizyczny" – mówił saksofonista.

Skład:

Piotr Baron – saksofon tenorowy
Robert Majewski – trąbka, flugelhorn
Michał Tokaj – fortepian
Maciej Adamczak – kontrabas
Łukasz Żyta – perkusja

Koncert prowadził Roch Siciński.

Piotr Baron .JPG
Piotr Baron z kwintetem w cyklu "Jazz.PL"

Piotr Baron – saksofonista, kompozytor i wykładowca akademicki. Muzyk aktywny na jazzowej scenie od końca lat 70., w tym czasie brał udział w nagraniu ponad 100 płyt. Odznaczony srebrnym i brązowym medalem "Gloria Artis", medalem "Zasłużony dla Wrocławia" i "Złotą Odznaką" PSJ. Współpracował z najwybitniejszymi artystami z Polski, Europy i USA, wśród nich są: Zbigniew Namysłowski, Tomasz Stańko, Jarosław Śmietana, Wojciech Karolak, Krzesimir Dębski, Janusz Muniak, Piotr Wojtasik, Ray Charles, Art Farmer, Wadada Leo Smith, Billy Harper, Kevin Mahogany czy Victor Lewis.

Komponował muzykę dla teatrów (m.in. Wrocławski Teatr Lalek, Narodowy Teatr Stary w Krakowie, Słupski Teatr Dramatyczny, Wrocławski Teatr Współczesny, Narodowe Czytanie 2020). Był koncertmistrzem (pierwszy saksofon altowy) orkiestry European Broadcasting Union Big Band w Sztokholmie.

Piotr Baron o albumie "Moniuszko Jazz": ci muzycy sprawiają, że większą przyjemność mam z niegrania, niż z grania>>>

Brał udział w szeregu przedsięwzięć z pogranicza jazzu i muzyki poważnej, m.in. w seriach "Monady" Cezarego Duchnowskiego, poemacie symfonicznym "Sceny z Macondo" Jacka Niedzieli-Meiry, suicie "Looking for Balance" Krzysztofa Herdzina, kilkukrotnie wykonywał "Quattro Staggioni" Antonia Vivaldiego z białostockim zespołem Consort 415. We wrześniu 2018 r. powołany na stanowisko dyrektora Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus.

***

Koncert w cyklu "Jazz.PL" transmitowaliśmy w piątek (8.04) o godz. 18.00.