Euro 2020

Euro 2020: skromne zwycięstwo Anglików. Raheem Sterling błysnął na Wembley

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2021 17:05
W pierwszym niedzielnym meczu Euro 2020 padła tylko jedna bramka, lecz kibice zgromadzeni na Wembley nie mogli narzekać. Reprezentacja Anglii wygrała 1:0 z Chorwacją po golu Raheema Sterlinga.
Raheem Sterling uderza na bramkę Chorwatów
Raheem Sterling uderza na bramkę Chorwatów Foto: PAP/EPA/Carl Recine / POOL

Mecz rozpoczął się od wyraźnej dominacji Anglików. Już w pierwszych minutach w słupek trafił Foden, okazje mieli także Sterling i Phillips. Po upływie ok. 20 minut obraz gry nieco się zmienił, Chorwaci nieco opanowali pierwszy strach i przestali popełniać proste błędy, co utrudniło Anglii konstruowanie kolejnych sytuacji strzeleckich.

01:43 kowalczyk.mp3 O szczegółach meczu - Tomasz Kowalczyk (Jedynka)

Jeden ze sporadycznych wypadów z piłką na połowę rywali zakończył niecelnym strzałem Perisić, a chwilę przed przerwą z rzutu wolnego w mur uderzył Kieran Trippier i oba zespoły zeszły na przerwę bez gola.

Euro 2020 - SERWIS SPECJALNY

Po zmianie stron Chorwaci zaczęli nieco lepiej, potrafili zaatakować pressingiem czy oddać strzał z dystansu - próbował Modrić. To jednak nie przeszkodziło Anglikom w objęciu prowadzenia. W 57. minucie defensywny pomocnik Kalvin Phillips wziął na siebie ciężar rozegrania akcji ofensywnej, po czym podał do znajdującego się w polu karnym Raheema Sterlinga. Skrzydłowy Manchesteru City nie miał problemu z pokonaniem Livakovicia i otworzył wynik meczu.

Chwile później podwoić prowadzenie mógł Harry Kane, lecz posłał piłkę nad bramką, a rozpędzony wpadł na słupek. Po chwili grozy potrafił jednak wstać i wrócić do gry. Anglicy kontynuowali starania o drugiego gola, bliski szczęścia był po strzale z wolnego Mount.

Chorwacja odpowiedziała strzałem Brozovicia, a selekcjoner Zlatko Dalić chwilę później zdjął piłkarza Interu i zastąpił go Vlasiciem. Na boisku pojawił się też Josip Brekalo (Chorwacja), a owacją od fanów na Wembley został przywitany wchodzący Marcus Rashford.

00:23 kuszczak.mp3 O meczu mówi były bramkarz reprezentacji Polski Tomasz Kuszczak (IAR)

Następnie pojawił się też na placu gry Jude Bellingham z Borussii Dortmund i stał się najmłodszym zawodnikiem w historii, który wystąpił podczas mistrzostw Europy.

Do końca meczu Chorwaci nie przeprowadzili zbyt odważnych ataków, świetnie zorganizowani Anglicy skutecznie im to uniemożliwiali. Fani na Wembley opuszczali stadion szczęśliwi - było to pierwsze w historii zwycięstwo Anglików w pierwszym meczu mistrzostw Europy. Przy okazji, to choć częściowy rewanż za półfinał mistrzostw świata w 2018 roku, gdy w dogrywce lepsi od "Synów Albionu" okazali się Chorwaci.

Grupa D: Anglia - Chorwacja 1:0 (0:0).

Bramki: 1:0 Raheem Sterling (57).

Żółta kartka - Anglia: Phil Foden. Chorwacja: Duje Caleta-Car, Mateo Kovacić, Marcelo Brozović.

Sędzia: Daniele Orsato (Włochy). Widzów: 18 497.

Anglia: Jordan Pickford - Kyle Walker, John Stones, Tyrone Mings, Kieran Trippier - Raheem Sterling (90+2. Dominic Calvert-Lewin), Kalvin Phillips, Mason Mount, Declan Rice, Phil Foden (71. Marcus Rashford) - Harry Kane (82. Jude Bellingham).

Chorwacja: Dominik Livaković - Sime Vrsaljko, Domagoj Vida, Duje Caleta-Car, Josko Gvardiol - Luka Modrić, Marcelo Brozović (70. Nikola Vlasić), Mateo Kovacić (85. Mario Pasalić) - Andrej Kramarić (70. Josip Brekalo), Ante Rebić (78. Bruno Petković), Ivan Perisić.

Anglia - Szkocja (21.00)
Tabela (mecze, wygrane, remisy, przegrane, bramki, punkty)
1. Anglia 1 1 0 0 1-0 3
2. Czechy 0 0 0 0 0-0 0
. Szkocja 0 0 0 0 0-0 0
4. Chorwacja 1 0 0 1 0-1 0

kp

Obrońca reprezentacji Anglii Trent Alexander-Arnold doznał kontuzji podczas towarzyskiego meczu z Austrią. Według "The Athletic" uraz wykluczy gracza Liverpoolu z udziału w turnieju.